Lékaři bez ochranných pomůcek by měli zavřít ordinace, radí sdružení praktiků

ČTK ČTK
15. 3. 2020 15:56
Praktičtí lékaři, kterým dojdou ochranné pomůcky, by měli uzavřít ordinace a poskytovat lékařské konzultace jen telefonicky nebo on-line, doporučilo Sdružení praktických lékařů. Praktičtí lékaři, kteří ochranné pomůcky proti šíření koronaviru mají, by je podle něj měli používat po celou dobu ordinování.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Roušky, které jsou o víkendu a v pondělí praktikům distribuovány v počtu dvou až tří kusů, vystačí nanejvýš na dva až tři dny. "Jedna ze skupin obyvatelstva nejvíc ohrožených nákazou Covid-19 - lékaři primární péče - je tak prakticky zcela bez ochranných pomůcek," uvedlo ve stanovisku předsednictvo sdružení.

Také další zdravotníci i pracovníci v sociálních službách upozorňují na to, že mají stále nedostatek ochranných prostředků, jako jsou respirátory a roušky. Zástupci státu uvádějí, že dělají, co mohou, a ochranných prostředků bude brzy víc.

Šéf stomatologické komory Roman Šmucler v neděli v České televizi uvedl, že stát s nimi situaci a nastavovaná opatření nekonzultuje a lékařům chybí informace. Stomatologové podle něj potřebují až 200 000 respirátorů, které po státu žádali, ale dosud nedostali.

Zástupci Sdružení praktických lékařů budou v neděli vpodvečer o dalším postupu při krizi kolem koronaviru jednat právě i s Českou stomatologickou komorou. Po vládě žádají zajištění pomůcek a větší informovanost.

Pacienty bez akutních potíží odkládejte

Doporučení, které sdružení vydalo, začne platit od pondělí. Praktičtí lékaři i jejich personál by po celou dobu svých ordinačních hodin měli podle sdružení používat respirátor a ochranné brýle. Při ordinování by se lékaři měli soustředit na důležité případy a pacienty bez akutních potíží odkládat.

Zároveň by měli redukovat počet lidí v ordinaci a také zkrátit ordinační hodiny. Měly by být oddělené i čekárny, aby se v nich nepotkávali zdraví pacienti s nakaženými virem.

Zástupci sdružení se v 18:00 mají setkat se zástupci stomatologické komory. Jednání má zkoordinovat postup při dalším řešení krize kolem šíření koronaviru.

 

Právě se děje

Další zprávy