V Česku je potvrzených téměř 300 případů koronaviru, třetina z nich přibyla v neděli

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2020 7:55
V Česku je 298 lidí nakažených novým typem koronaviru. Zhruba třetina z toho počtu přibyla v neděli. Téměř polovina případů nemá zjištěné místo nákazy. Zaměstnanci ve zdravotnictví nesmějí do konce nouzového stavu čerpat dovolenou.
Speciální posádka bude u pacientů doma provádět odběry v souvislosti s koronavirem.
Speciální posádka bude u pacientů doma provádět odběry v souvislosti s koronavirem. | Foto: ZZS Brno

První případy nákazy byly v Česku potvrzeny 1. března. V sobotu večer byl počet pacientů nakažených koronavirem 189, v pondělí ráno to bylo 298 případů. U téměř poloviny případů (46 procent) hygienici neznají místo nákazy, třetina se nakazila v zahraničí, pětina v Česku. Data zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví v pondělí k 7:00 na speciální stránce ke koronaviru.

Testováno bylo zatím přes 5000 lidí. Podle údajů na webu počet testovaných za jeden den už v neděli překročil tisícovku. Z krajů má nejvíce nakažených Praha se 109 případy, následuje Olomoucký kraj s 33 nakaženými. V Olomouckém kraji hygienici uzavřeli kvůli nákaze Uničov, Červenku, Litovel a dalších 18 okolních obcí.

Hygienici se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nadále snaží hledat lidi, se kterými byli nakažení v kontaktu. "Nevzdáváme trasování, kolegové z hygienických stanic na tom pracují," řekl. Mezi zeměmi, ve kterých se Češi nakazili, nadále podle dat ministerstva převažuje Itálie se 76 případy, následuje Rakousko s 13 případy.

Zákaz dovolených pro zaměstnance ve zdravotnictví se podle Vojtěcha vztahuje na lékaře i nelékařský personál. Platí od nedělní půlnoci po dobu nouzového stavu vyhlášeného ve čtvrtek 12. března na 30 dnů. Vláda také uložila studentům pátých a šestých ročníků medicíny a také nelékařským zdravotnickým pracovníkům, tedy zejména sestrám na středních školách, aby posílili hygienické stanice, krajské záchranné služby a 17 nemocnic, doplnil ministr.

Podle Vojtěcha bude v pondělí k dispozici dalších 52 tisíc respirátorů a v nejbližších dnech další stovky tisíc. Celkem 1,4 milionu respirátorů má být dodáno v pátek 20. března. Na nedostatek těchto ochranných pomůcek si dosud stěžují zdravotníci i pracovníci v sociálních službách. Premiér Andrej Babiš (za ANO) uvedl, že se připravuje také dodávka ochranných pomůcek pro personál v obchodech a perspektivně i pro řidiče hromadné dopravy.

Dva taxikáři jsou ve vážném stavu

Na nákazu koronavirem zatím nikdo nezemřel, stav dvou pacientů je podle informací z nedělního dopoledne vážný. Jde o dva taxikáře, jeden leží ve Všeobecné fakultní nemocnici a je připojen na mimotělní oběh, druhý je hospitalizovaný na Bulovce, má zavedenou plicní ventilaci.

Mezi infikovanými jsou po neděli také další zdravotníci: lékařka z polikliniky ve Strakonicích a už druhý lékař z oddělení ARO v Nemocnici Břeclav. Potvrzená nákaza u jednoho z pacientů na interním oddělení v nemocnici ve Šternberku na Olomoucku poslala do karantény 31 tamních zdravotníků.

Nejvíce nakažených je ve věku od 25 do 34 let a od 45 do 54 let, v obou kategoriích počet překračuje 50. Seniorů nad 65 let je nakaženo 49, dětí do 14 let 23.

Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala s účinností od půlnoci z neděle na pondělí volný pohyb lidí po celém Česku. Zákaz má platit do 24. března 6:00. Nevztahuje se na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou, pro základní životní potřeby nebo do zdravotnických zařízení. Aktivovala také Ústřední krizový štáb, v jeho čele bude náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Ve čtvrtek vláda vyhlásila nouzový stav, zrušeny byly kulturní i sportovní akce, od soboty jsou zavřené obchody a restaurace. Obchodů s potravinami, lékáren, drogerií, benzinových pump a dalších obchodů a služeb se uzavření netýká. Od pondělí bude až na výjimky zakázán vstup do Česka všem cizincům a Čechům cestovat kamkoli do zahraničí.

Video: Nakažených bude reálně pětkrát víc, MHD zastavovat nebudeme, říká primátor Prahy Hřib

Hrajeme druhé housle, snažíme se hlavně zajistit chod města. Provoz metra se snažíme udržet tak, jak je, část řidičů je v karanténě nebo doma s dětmi. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy