Asi tu budeme trpět klaustrofobií. Hranice v lese snad nikdo neřeší, zní z miniobcí

Asi tu budeme trpět klaustrofobií. Hranice v lese snad nikdo neřeší, zní z miniobcí
Obec Závist, která se nachází u Blanska v Jihomoravském kraji, je svojí rozlohou 0,42 km² nejmenší obcí České republiky. (Na svém webu uvádí 0,44 km², ale i to jí přisuzuje první místo.) Žije zde 140 obyvatel.
Omezení pohybu pouze na katastr obce tedy jejím občanům moc možností nedává. Starosta obce Jaroslav Poláček proto požádal o výjimku z vládního nařízení.
"V okolí máme lesy a chceme, aby byla naše oblast rozšířena o katastr Milonic a městyse Černá Hora. Jde o to, aby lidé nemuseli sedět doma a mohli si aspoň na hodinu v lese vyčistit hlavu," říká Poláček.
Věří, že i bez udělení výjimky budou lidé používat zdravý rozum a do přírody se projít půjdou, ale nebudou se shlukovat a půjdou spolu jen členové jedné domácnosti.
Foto: Obec Vidov
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 3. 2021 7:55
Poté co vládní opatření omezila volný pohyb pouze na katastr obce, mnoho lidí zůstalo "uvězněno" ve vesničkách o rozloze kolem kilometru čtverečního. V některých je přitom hustota obyvatel až patnáctkrát vyšší, než je republikový průměr. Jak se žije obyvatelům v takto malých obcích? Starostové spoléhají na zdravý rozum občanů i policie.
 

Právě se děje

před 33 minutami

Soud v Hongkongu odsoudil prvního člověka na základě bezpečnostního zákona

Soud v Hongkongu shledal vinným z terorismu a separatismu prvního člověka souzeného na základě  bezpečnostního zákona, který ve své poloautonomní provincii prosadil Peking přes místní i mezinárodní kritiku. Výši trestu určí soud později, odsouzenému hrozí až doživotí, informovaly zahraniční agentury.

Čtyřiadvacetiletý Tong Ying Kit loni 1. července, den po zavedení bezpečnostního zákona, najel na motorce do hloučku policistů. V ruce přitom třímal transparent s nápisem "Svobodu pro Hongkong, revoluce naší doby". Podle soudu právě tento text vyzývá k odtržení Hongkongu od Číny, a mladík je proto podle soudu vinen z podněcování k separatismu. Tong odmítl obvinění z terorismu, nabádání k separatismu i nebezpečného řízení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Draslovka koupí divizi americké společnosti Chemours za 11,3 miliardy Kč

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za více než 11,3 miliardy korun. Tato akvizice představuje první významnou investici společnosti Draslovka v USA, informoval v úterý mediální zástupce firmy Vít Kurfürst. V polovině července Draslovka oznámila nákup podniku na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun.

Podle firmy vznikne spojením aktivit Draslovky a Chemours v oblasti řešení pro těžební průmysl a chemických specialit a v kombinaci s nedávnou dohodu o převzetí aktivit jihoafrického Sasolu přední nadnárodní podnik schopný lépe sloužit zákazníkům po celém světě díky kombinaci technologických znalostí a inovací.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy