Munice z Vrbětic bude v Květné nejdéle do konce roku 2015

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 9. 12. 2014 14:18
V obnoveném skladu na Svitavsku by mělo být dočasně uloženo 2 800 tun munice společnosti Excalibur Army.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Pardubice - Část munice z vybuchlého muničního skladu u Vrbětic na Zlínsku bude v armádním areálu v Květné na Svitavsku uložena nejdéle do konce roku 2015.

Starostové Květné a okolních obcí i Pardubický kraj požadují po státu záruky bezpečnosti, aby se riziko snížilo na minimum. V muničním skladu má být dočasně uloženo 2 800 tun munice společnosti Excalibur Army.

Zástupci ministerstev obrany a vnitra po úterním jednání bezpečnostní rady kraje ubezpečili, že se budou snažit požadavkům vyhovět. "Tady není důvod ani ze strany státu jednotlivé body neplnit. Směřují do oblasti bezpečnosti a věřte, že hasičský záchranný sbor nebo policie nemá důvod jakkoliv riskovat a nevyhovět těm požadavkům," řekl Luděk Prudil z ministerstva vnitra.

Podle usnesení bezpečnostní rady kraje požadují obce i hejtmanství zejména garanci státu za bezpečnost dočasně uložené munice a evidenci jejího množství a druhu. Nesmí být překročena minimální vzdálenost pro jednotlivá skladiště nebo skladována neznámá a neprověřená munice.

Jeden z nejlépe vybavených skladových areálů v zemi

Příjem, skladování, výdej a manipulaci musí provádět příslušníci armády nebo policie. Na místě by měla být rovněž vybavená profesionální hasičská jednotka. Starostové také chtějí znát režim provozu muničního skladu a harmonogram jeho naskladnění a vyskladnění.

Podle Prudila bude areál v Květné střežit policie posílená příslušníky vojenské policie. Na místě bude i hasičská jednotka. "Velká část našich obav byla rozptýlena, byl akceptován i požadavek na nepřetržitou službu požární ochrany v počtu dvou osob a jedné cisterny," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD). Zajištění bezpečnosti areálu se bude věnovat Bezpečnostní rada státu.

Bývalý muniční sklad v Květné se skládá z dvaatřiceti skladů, celý areál je obehnán betonovým oplocením a je vybaven kamerovým systémem. Podle starosty Květné Petra Škvařila je to jeden z technicky nejlépe vybavených skladových areálů v zemi.

"Máme trochu štěstí, protože můj místostarosta je bývalý hlavní pyrotechnik Květné. Pro nás je to pojistka, že pokud by stát nechtěl dodržet naše podmínky, budeme vědět z první ruky, že něco nesedí," řekl Škvařil.

Munice měla být do armádního areálu v Květné převezena již na začátku prosince. Vzhledem k tomu, že minulý týden se ve vrbětickém areálu ozvaly další neřízené výbuchy, převoz munice byl pozastaven.

Datum nového převozu zatím není známo. Pyrotechnici stanovili lhůtu devět dnů bez výbuchu, než se budou moci pustit do přípravy areálu na odvoz munice. Zatím uplynuly čtyři dny.

Po 1. lednu 2016 musí být sklady v Květné prázdné. Společnost Excalibur Army, která má ve Vrběticích nejvíce vojenského materiálu, munici buď převeze do jiných komerčních skladů, nebo rozprodá.

V Květné byl muniční sklad desítky let, zrušen byl teprve loni. Poté, co ve Vrběticích explodovaly v říjnu desítky tun munice, má nyní část obyvatel Květné a okolních obcí ze znovuobnovení provozu obavy.

Nejbližší domy v Květné jsou asi půl kilometru od bývalých skladů munice, což je ještě blíže než ve Vrběticích. Střed vesnice o třech stovkách obyvatel je vzdálený dva kilometry. Podle odhadů ministerstva vnitra bude provoz areálu v Květné stát ročně sto milionů korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy