Starosta: Sklad přinese Květné práci, nebezpečí se nebojím

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
25. 11. 2014 19:58
Munice z vybuchlého skladu ve Vrběticích by měla být v prosinci převezena do obnoveného skladu v Květné na Svitavsku.
Petr Škvařil.
Petr Škvařil. | Foto: Aktuálně.cz

Praha/Květná – V Květné na Svitavsku se již za pár dní znovu otevře muniční sklad, do kterého má být převezena část munice ze skladu ve Vrběticích, který na konci října vybuchl.

Sklad v Květné fungoval již dříve, na konci loňského roku však byl uzavřen. Starosta obce Petr Škvařil si ale opětovné otevření areálu pochvaluje.

Bezpečnostní opatření jsou podle něj na velice vysoké úrovni. “Samozřejmě, když máte muniční sklad takhle blízko, existuje vždycky nějaké riziko, že se něco může stát. Riziko však můžu omezit, pokud se chovám podle předpisů, a ty jsou velice dobře zpracovány,“ říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Aktuálně.cz: Kde přesně je muniční sklad v Květné umístěn?
Petr Škvařil: Obec Květná se nachází na vrcholu zdejších kopců, mezi Poličkou a Svitavami, na hlavní cestě. Vojenský objekt skladu je umístěn hluboce v lesích, takže není viditelný ani snadno dostupný z hlavní komunikace, což je dobře.

A.cz: Jak daleko od areálu se nachází nejbližší obytný dům?
Květná je roztahaná a nejbližší objekty jsou vzdáleny, odhadem, půl kilometru - kilometr. Centrum obce je ve vzdálenosti asi dva a půl kilometru vzdušnou čarou.

A.cz: Jaký byl hlavní důvod znovuotevření skladu v Květné?
Sklad je v obci od roku 1949. Poté, co v roce 1990 odtud odešla sovětská armáda, byl velice dobře zrenovován a vybaven. Opravy stály jednu miliardu korun. A koncem loňského roku byl, pro mě nepochopitelným způsobem, opuštěn. Starostu dělám šestnáct let, s armádou jsem byl každý rok v kontaktu a vím, že místo dokázala řádně zabezpečit. Uzavření bylo nepochopitelné a těžko se mi s tím smiřovalo. Naštěstí však nedošlo ke zničení prostoru ani rozkradení vybavení, takže sklad je téměř okamžitě připraven k používání. Potřeba jsou pouze drobné úpravy.

Munice se bude převážet vlaky i kamiony

A.cz. Znáte již přesné datum jeho otevření?
Ráno jsem hovořil s náměstkem ministra obrany panem Kuchtou, který tady byl už před čtrnácti dny, a přesné datum bude třeba konkretizovat, ale mělo by to snad být v půlce prosince. Záleží však na spoustě věcí, například stavu munice, která se přiveze.

A.cz: A máte detailnější informace o tom, kolik munice bude dovezeno?
Čísla, která běhají v médiích, je třeba brát s velkou rezervou. Skladem prošlo během těch let fungování desetitisíce tun materiálu, přivážel a vyvážel se taky z dalších vojenských zařízení. Jedná se o nebezpečný materiál a je to věc státní obrany. Měla a má nějaký bezpečnostní režim a občas je lepší nevědět, kolik toho materiálu je. Ne že bychom byli zbabělci, ale z hlediska bezpečnosti státu je to lepší nevědět.

A.cz: Víte, jak bude převoz munice z Vrbětic do Květné vypadat?
Víceméně vám nikdo nic neřekne, protože tato informace opět podléhá určitému bezpečnostnímu režimu, ale bude to po kolejích i kamiony. Je to proto, aby byl převoz zabezpečen před potenciální hrozbou organizovaného zločinu. Víc bych to nerozváděl.

A.cz: Jaká bezpečnostní opatření v obci budou přijata?
Od začátku jsme trvali na modelu, který tady byl, než se sklad zavřel. To znamená, že hlídat bude vojenská policie plus vojenští hasiči, kteří jsou u každého muničního skladu, v každé zbrojovce. Dále nám nabídli přítomnost státní policie, což je taky dobrá věc, protože státní policie je na úrovni. Nechtěli jsme žádné soukromé agentury, protože věříme víc armádě. A protože se jedná o armádní objekt, je nastavena řada bezpečnostních standardů. K těm však civilní obyvatelstvo nemá přístup. A ty, které jsem měl jako starosta možnost vidět, jsou na velice vysoké úrovni. Více je však konkretizovat nemůžu.

Sklad stojí v Květné dlouho, byla by škoda jej nevyužívat

A.cz: Jak se otevření skladu dotkne života obyvatel obce?
Pro Květnou a okolí vzniknou pracovní příležitosti. Budeme rádi, když se pracovní místa obnoví, protože lidi jsou již na práci ve skladu proškolení, mají jisté zkušenosti. A to je velice cenný kapitál.

A.cz: Kromě pozitivního přínosu vzrůstu počtu pracovních míst, hrozí občanům také nějaká rizika či omezení?
Samozřejmě, když máte muniční sklad takhle blízko, existuje vždycky nějaké riziko, že se něco může stát. Riziko však můžu omezit, pokud se chovám podle předpisů a ty jsou velice dobře zpracovány. Sklad stojí v Květné již dlouho a byla by škoda jej nevyužívat.

A.cz: Takže i vzhledem k tomu, že sklad fungoval již dříve, jsou lidé seznámeni s tím, jak se mají chovat, co mají dělat.
No, nás nikdo neškolí. Samozřejmě že jsme připraveni na nějaký požární poplach a podobně. Ale kdyby naneštěstí k něčemu došlo, existují nějaká pasivní zabezpečení, aby nás to příliš nepoškodilo. Důležitá je ale hlavně prevence a ta byla vždycky na vysoké úrovni.

A.cz: A jaké byly reakce občanů na znovuotevření skladu? Byly spíše pozitivní, nebo negativní?
Zaujali k tomu takový rezervovaný přístup. Někdo málo se ozval s tím, že s obnovou nesouhlasí. Ale většina lidí má k otevření kladný přístup. Sklad už tady byl, jsou na něj zvyklí. A když už tady je, tak ho strpí. Asi tak.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy