Média kritizují Zemanův projev. Soustředil se na sebe, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2014 9:13
Česká média se k druhému Vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana staví většinou kriticky. Svým obsahem se podle komentátorů nehodilo do období Vánoc.
Projev Miloše Zemana se podle českých médií nehodil do období Vánoc.
Projev Miloše Zemana se podle českých médií nehodil do období Vánoc. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká média se k druhému Vánočnímu poselství prezidenta Miloše Zemana staví většinou kriticky. Svým obsahem se podle komentátorů nehodilo do období Vánoc. Zemanovi kromě jiného vyčítají, že opět připomněl některé spory se svými odpůrci a soustředil se hlavně na sebe. Chyběla jim také vize do budoucna.

Zeman už loni avizoval, že chce navázat na tradici vánočních poselství prezidentů T. G. Masaryka a Edvarda Beneše. "Ovšem žádný vánoční projev některého ze Zemanových vzorů nepostrádal vizi, hloubku a duchovní rozměr, které se ve vánočním čase jaksi očekávají," napsal komentátor Mladé fronty Dnes.

Zemanův projev podle něj tyto prvky postrádal, neprovokoval k zamyšlení a prezident se vůbec nenaladil na sváteční notu.

"Nebýt za ním při projevu ozdobený stromek, mohla to být klidně řeč k letnímu slunovratu," podotkl. Mezinárodní situace ve světě pak podle něho přímo vybízí k tomu, aby se hlava státu ve vánočním projevu více povznesla nad běžné domácí hemžení a nevyřizovala si i v něm účty s těmi, kdo jí nefandí.

Šlo o politický projev

Také komentátor Lidových novin se domnívá, že Zemanovo poselství nebylo v žádném případě vánoční, šlo prý jako vždy o politický projev. "A to bohužel bez jakéhokoli přesahu, vánoční byl proto jen pouhopouhým datem pronesení," uvedl. Prezidentovi například vyčítá, že se v pasáži věnované zahraniční politice vůbec nezmínil o situaci na Krymu nebo o svých postojích k evropské politice.

Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu. Naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci.

"Jinak kromě mnohokrát opakované chvály své vlastní osoby stačil prezident zkritizovat ty, kteří jej vypískali 17. listopadu, a srovnal je s neandrtálci," napsal komentátor Lidových novin. Kritizoval také to, že se Zeman nedistancoval od vulgarit pronesených v listopadových Hovorech z Lán. "Nemusel se přece hned omlouvat, stačilo jenom říci, že ho to mrzí," dodal.

"S křesťanstvím, s hlubším pohledem na naši zemi, na náš měnící se svět, neměla slova hlavy státu nic společného," napsal komentátor Aktuálně.cz. Jako obvykle byl podle něj středem pozornosti zase Miloš Zeman.

Za bilanci a vysvětlení by podle něj stál například Zemanův vztah k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a to, proč český prezident stojí jinde než Brusel, jinde než NATO, jinde než Západ. "O tom však nepadlo ani slovo. Žádné vysvětlení Zemanova proputinovského postoje, ač ho někteří lidé cítí jako zradu, uvedl.

Komentátor Práva poukázal na to, že prezidentovo poselství zanechalo spoustu otázek, když řadu témat "záhadně nakousl" a domýšlení nechal na divácích. Přirovnal ho k televizní promluvě učitelky Anežky Lídlové ve známé scénce Jiřiny Bohdalové a Vladimíra Dvořáka. "Není to však vina jen hlavy státu, nýbrž žánru, který nutí semlít ve zhruba deseti minutách páté přes deváté," píše autor.

Přes veškeré námitky ale podle něj prezidentovo poselství vyznělo aspoň dílem pozitivně a motivačně. Byl shovívavý k vládě, naznačil, že ví, co trápí občany, s nimiž se setkává při výjezdech do krajů, a oponentům přiznal právo na odlišný názor, nejsou to žádní neandrtálci. "Žánr dodržel, mluvil spisovně a měl výborný přednes. Skoro jako učitelka. Čekal snad někdo víc?" uzavírá komentátor Práva.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy