Prezident pochválil vládu, znovu se pustil do Pussy Riot

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
26. 12. 2014 13:29
Za svůj hlavní úkol považuje Miloš Zeman alespoň částečně pomoci ke snížení nezaměstnanosti. Řekl to ve vánočním projevu.
Foto: Ludvík Hradilek

Lány – Současná vláda dala lidem naději. Ta je významným psychologickým faktorem ekonomického růstu. Kola ekonomiky, která brzdila nesmyslná politika vlády Petra Nečase, se tak roztočila, zhodnotil v dnešním vánočním poselství vládní kroky v uplynulém roce prezident České republiky Miloš Zeman.

"Podnikatelé začali mít větší chuť investovat a spotřebitelé o něco větší chuť utrácet," řekl Zeman. Vláda podle něj pomohla i rodinám s dětmi a valorizací penzí také starobním důchodcům.

Prezident zároveň podpořil zvýšení minimální mzdy tak, aby se zvětšil rozdíl mezi ní a sociálními dávkami, což podle něj lidi více motivuje k práci.

Hlavním úkolem: Snížit nezaměstnanost

Za hlavní úkol své prezidentské funkce považuje alespoň malým dílem přispět ke snížení nezaměstnanosti. "Protože nezaměstnanost je nejenom ztráta ušlého výdělku, ale je to i ponížení lidské důstojnosti. Člověk, který přijde o práci, se cítí vykořeněn ze společnosti, která ho nepotřebuje," podotkl prezident.

V této souvislosti připomněl mimo jiné svou letošní návštěvu Číny, kterou mu jeho kritici vyčítají. Zeman ale Čínu považuje za významný trh, který nabízí českým podnikatelům velké příležitosti. "Jsem rád, že se při této návštěvě podařilo dosáhnout rozšíření našich odbytových možností a že už teď se začínají uskutečňovat první přímé čínské investice v České republice," dodal prezident.

Kritice naopak neunikl služební zákon, který měl odpolitizovat státní správu. "Ve skutečnosti ji ale jen dále zpolitizoval tím, že vysoké úředníky jmenují politici. Devadesát sedm procent našich občanů jsou nestraníci, považuji tento zákon za protiústavní proto, že tyto nestraníky diskriminuje ve prospěch sympatizantů politických stran,“ řekl prezident Zeman s tím, že proto podal podnět k Ústavnímu soudu, aby tento zákon prošetřil.

V projevu opět Pussy Riot

Připomněl také, že chce být v očích občanů ČR i zahraničních států prezidentem suverénním s vlastním názorem. „Nikdy nebudu ustupovat řvoucímu davu, naposledy se řevem dorozumívali neandrtálci, ale to je poměrně dávno,“ neodpustil si prezident narážku na ostrou kritiku, která se na něj snesla poté, co se v pořadu Českého rozhlasu Radiožurnálu Hovory z Lán opřel do ruské feministické skupiny Pussy Riot nebo na návštěvě Číny hovořil o lidských právech v této zemi.

Ostatně o skupině Pussy Riot se zmínil i v dnešním projevu. „Nikdy nebudu souhlasit s tím, aby se za symbol boje za lidská práva vydávala pornografická skupinka s vulgárním názvem. Je to urážka všech skutečných bojovníků,“ sdělil prezident. Prohlásil také, že se nikdy nebude podřizovat přikrášlování českých dějin a nikdy nebude brát vážně bývalé antichartisty jako současné bojovníky za svobodu.

„Na druhé straně, každý člověk má právo na svůj vlastní názor, každý občan má právo se se mnou na mých cestách po regionech setkat. Těm, kteří mají nesouhlasný názor, dávám vždy právo prvního slova,“ vyzval občany Miloš Zeman.

Přeji vám zajímavou práci

V závěru projevu popřál lidem, aby měli zajímavou práci, která by je naplňovala. „Minulý rok jsem vám přál naplněný život. Dovolte mi, abych dnes to přání doplnil přáním, které vyplývá z toho, že život můžeme naplnit jen užitečnou prací nejen pro sebe, ale i pro druhé. Přeji vám tedy do budoucna zajímavou práci, ze které budete mít radost.  Šťastný a veselý nový rok,“ popřál do příštího roku prezident Zeman.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy