Mám to od právníka Pavlíčka, hájil Zeman svůj výklad ústavy. Ten přitom říká pravý opak

Martin Ťopek Martin Ťopek
9. 5. 2017 14:58
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Libereckého kraje opakovaně hlásal, že pokud podá demisi pouze předseda vlády, dává to hlavě státu možnost odvolat pouze jeho, což by mu dávalo právo vyměnit v současném kabinetu pouze premiéra Bohuslava Sobotku. Odvolával se přitom na názor ústavního právníka Václava Pavlíčka. Ten však nic takového nepotvrdil a myslí si přesný opak.
Miloš Zeman na návštěvě Libereckého kraje.
Miloš Zeman na návštěvě Libereckého kraje. | Foto: Ludvík Hradilek

Liberec, Praha - Prezident Miloš Zeman se při debatě snažil přesvědčit zastupitele a obyvatele Libereckého kraje o správnosti svého výkladu ústavy. Zeman tvrdí, že demisi vlády lze "číst" i jako demisi samotného premiéra. Argumentoval přitom texty ústavních právníků.

"Každý si myslí, že když podá demisi premiér, padá celá vláda. Platí však něco jiného," řekl na debatě v Libereckém kraji prezident. Dodal, že vláda padá pouze v případě, když si to po demisi premiéra sama odhlasuje. "A ústavní právníci Václav Pavlíček a Jiří Hřebejk jasně říkají, že pokud vláda nehlasovala o své demisi, pak platí pouze demise premiéra," řekl Zeman.

Redakce Aktuálně.cz oslovila Václava Pavlíčka, který odmítl, že by někdy takto vykládal ústavu. "Dlouhodobě říkáme, že demise předsedy vlády je demisí celé vlády," konstatoval Pavlíček. 

I výklad, na který Zeman patrně odkazuje, hovoří zcela jasně. "Demise předsedy vlády znamená demisi celé vlády, neboť členství ve vládě je závislé na tom, zda členové vlády požívají důvěru předsedy vlády," píší Pavlíček s Hřebejkem v práci Ústava a ústavní řád České republiky z roku 1998. 

Zeman však trvá na své verzi. "Je potřeba vědět, že vláda Bohuslava Sobotky o své demisi nehlasovala, proto nemůže platit," uvedl prezident. 

Koaliční smlouva se vypovídat nemusí, říká Pavlíček

Obdobné spory o výkladu ústavy nastaly také o tom, zdali musí prezident odvolat ministra, jakmile to navrhne předseda vlády. Zeman namítá, že je to v rozporu s koaliční dohodou. "Premiér se zavázal částečně zbavit svého práva odvolávat ministry podpisem této smlouvy. Proto je třeba ji nejdříve vypovědět," míní Zeman. 

I tady se ale podle Pavlíčka Zeman mýlí. Pravděpodobně vycházel z nedávné doby, kdy byly snahy odvolat ministra kultury Daniela Hermana. Premiér Sobotka to tehdy odmítl právě s odvoláním na koaliční dohodu. Ta říká, že svoje ministry si každá strana odvolává sama. Tím ale nijak neomezuje premiéra řídit vládu a odvolávat ministry. "Ale několikrát jsem říkal, že koaliční smlouvou jsou vázáni jen koaliční partneři, a nikoliv prezident republiky," dodal ústavní právník Pavlíček. 

 

Právě se děje

před 54 minutami

Soud nevyloučil pro podjatost soudce v Rathově kauze

Vrchní soud v Praze nevyloučil pro podjatost soudce v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, jak o to žádala společnost Metrostav. Případ ponechal trestnímu senátu, jehož členy jsou Luboš Vrba, Alexander Károlyi a Viktor Mach. Uvedl to server Lidovky.cz. Stavební společnost podle něj podala proti rozhodnutí stížnost.

Metrostav již v únoru neuspěl s návrhem na přeložení odvolacího řízení kvůli dění kolem bývalého soudce pražského vrchního soudu Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství z pražského vrchního soudu do Olomouce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy