TOP 09 potřebuje spojence, nemusí být rasově čistí. A uvědomit si, že lajk rovná se hlas, říká Feri

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 10. 2016 21:02
Pravicová TOP 09 v krajských volbách drtivě propadla, což přiznávají i její členové. Dominik Feri, jedna z nejznámějších tváří strany, v rozhovoru s Aktuálně.cz říká, že s tím počítal. "Říkal jsem to z plna hrdla v rámci stranické diskuse. Ale bylo mi jasné, že to nebude mít moc odezvu v době, kdy jsou ty problémy dlouhodobé," říká Feri, který se dostal do zastupitelstva v Teplicích. Feri navíc dodává, že je potřeba domluvit se na širší spolupráci s malými stranami, které mají stejnou voličskou základnu.
Dominik Feri
Dominik Feri | Foto: Petr Hričko

Jste jeden z nejznámějších obličejů TOP 09 a získal jste dost preferenčních hlasů. Celkově jste ale neuspěli. Čekal jste to?

Musím se přiznat, že jsem to predikoval. Říkal jsem to z plna hrdla v rámci stranické diskuse. Ale bylo mi jasné, že to nebude mít moc odezvu v době, kdy jsou ty problémy dlouhodobé.

Jaké problémy máte na mysli?

Nepodařilo se nám za roky fungování vytvořit si širší členskou základnu v regionech. Strany většinou zakládala nějaká parta ve městech v roce 2009 a ti lidé tam nějakým způsobem válčí. Na mnohých místech jsou znavení, protože straně klesají procenta. Třeba v Ústeckém kraji se v mnoha velkých městech nedostali ani do zastupitelstev.

V Teplicích jsme se těsně dostali, ale v jiných městech to nedopadlo. A kvůli tomu, že se tam nedostali, jsou ti lidé znavení a nechtějí dál pro stranu pracovat. A myslím, že právě to se projevilo i právě nyní ve volbách. Máme velké rezervy v práci členské základny. Ve chvíli, kdy by byla správně aktivní, chodí po městě, rozdává letáky, přesvědčuje známé a tak. Na Vysočině to nevyšlo o pár desítek hlasů, myslím, že 60. A to je hrozně málo. To stačí promluvit s pár známými.

Takže v regionech vám chybějí lidi, s nimiž by se voliči dokázali ztotožnit?

Dlouho jsme tento nedostatek suplovali tím, že jsme měli starosty. Nyní jsme se ale se zlou potázali, když s námi nejsou. Další hledisko je programové. A já si to dovolím spojit se třetím nedostatkem, a to je marketing. Mám velké pochyby o tom, že s programem „Silou rozumu“ jsme uspěli. Nemůžeme si dovolit takováto sofistikovaná, prchavá hesla. Protože je potřeba mít i silný program.

Já osobně jsem strašně překvapený. Dostal jsem u nás nejvíce preferenčních hlasů. Měl jsem víc než náš lídr a byl jsem čtvrtý s preferenčními hlasy v republice v TOP 09. Což značí jednu věc, která je marketingově velmi zajímavá – lajk se rovná hlasu. Mimo můj region mě lidé volili jenom proto, že mě znají z Facebooku. Měli bychom tedy akcentovat sociální sítě.

Kde jsou mladí, což má být základna vaší strany? A váš předseda Miroslav Kalousek v sobotu prohlásil, že jste je nedokázali dostat k volbám.

U mladých je problém to, že i když je oslovíme, tak je dost nejisté, že půjdou volit. Já se snažil, co to šlo, a ti lidé, které jsem oslovil, volit šli. Přišly mi stovky zpráv a lidé mi psali, že byli volit, byli volit TOPku. Problém může být s lidmi, kteří neznají politickou mapu. Tyto lidi si získat je hrozně složité.

TOP 09 přišla o Starosty. A v mnoha krajích šly do voleb strany, které mají podobnou volební základnu jako ta vaše. Není možností, jak zvrátit pád TOP 09, spojení s těmito menšími stranami?

No jasně. Roztříštěnost nám minimálně v našem kraji zlomila vaz. Tady byly čtyři podobné subjekty, které mají opravdu velmi podobné voliče. Nedá se to sice sčítat, ale tyto strany dostaly u nás dohromady 16 procent.

Takže spolupráce by mohla být řešením?

Na krajské úrovni je zcela zásadní. A ve chvíli, kdy TOP 09 nemá dostatek známých lidí, kteří pracují pro svou obec nebo jsou tam významní podnikatelé, učitelé a tak dále, budeme muset jít do širší koalice. Na to se musí navázat i při volbách do Poslanecké sněmovny.

Je tedy nutné spojení.

Bezesporu. Ale nemusí to být paušální celorepublikové spojení. Ale může to být také tak, že nebudeme lpět na kandidátkách, které budou „rasově čisté“. Máme tady řekněme třeba skvělé hnutí v Budějovicích, tak je oslovíme a nabídneme místo na kandidátce. To by mně osobně dávalo smysl. Ale upozorňuji, že to musí být čitelné spojenectví, musí to být ideově spojitelné.

A znovu se pokusit navázat spojení se STAN? Nebo navázat širší spojení s ODS?

Rozkmotření se Starosty byla ta nejhorší zpráva. Byl bych velmi rád, kdybychom našli znovu společnou řeč. Je otázka, zda po jejich řekněme trpkém vítězství budou chtít, nebo budou nadále tak ambiciózní.

Nejsem si jistý, zda by o spojenectví ODS stála. Spolupracujeme ve sněmovně. Ale oni stále říkají, že jsou jediná pravice. A nevím, zda by se chtěli „špinit“ s něčím, co v mnoha lidech evokuje sociální cítění, levičáctví nebo neomarxismus. Takže to nevidím úplně reálně.

Velmi důležité je to, co bude s předsedou Kalouskem. Měl by skončit, jak i sám naznačil?

Vymezuji se proti všem, kdo říkají, že Mirek Kalousek má okamžitě skončit. Tlaky v rámci strany tam samozřejmě jsou, ale v současné době to není vůbec dobrý nápad. Ve chvíli, kdy se zbavíme předsedy a budeme se hladit po bříšku, jak jsme to krásně vymysleli, to k ničemu dobrému nepovede.

Andrej Babiš se velmi vyhrazoval proti vašemu předsedovi Kalouskovi. Není také on důvodem toho, že lidé poslechli Babiše a otočili se k TOP 09 zády?

Tady se musí změnit komunikace všech členů strany a hlavně té jednoticí myšlenky. Protože náš program přebil antiBabiš, kritika Putina a tak dále. Ve chvíli, kdy by Mirek Kalousek řekl, že v každém rozhovoru nebudeme tak četně mluvit o omezování a ohrožování demokracie, ale místo toho nabídneme i komplexní řešení dopravní infrastruktury, nabídneme úlevy podnikatelům, chceme řešit další problematiku, tak oslovíme daleko větší část obyvatel. Obzvlášť ve chvíli, kdy si lidé dokážou spojit takový problém s konkrétními osobnostmi.

Zmínili jsme už váš program a volební heslo. Není potřeba se zaměřit trochu jinak než jenom na lidská práva?

Důležité je dokázat se sjednotit a přijít se silným vizionářským programem, vizí. Nesmí obsahovat vymezování vůči Putinovi, Babišovi. Ale bude ryze pozitivní. Mám pocit, že to je nevýhodou TOP 09. Že je to strana optimistická a věřím, že by mohla být stranou pozitivního myšlení, ne stranou vymezování. Protože antiBabiš je zásadní, je to velké ohrožení demokracie, ale nemůžeme to považovat za bernou minci.

Politika TOP 09 má podle vás nyní upozadit svobodu?

To ne. Byl bych velmi rád, aby akcentování lidských práv v tom bylo zahrnuté. Ale aby to nebylo jenom o soustavném poukazování na tohle. Protože se to z politického hlediska nevyplatilo. A abychom akcentovali to, kam chceme, aby ta země směřovala. Že ale akcentujeme lidská práva, by občané měli v rámci našeho programu vnímat. Ten mravní program by v tom směřování měl být patrný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy