Kuřáci jsou ke koronaviru náchylnější, mají i těžší průběh. Přestaňte, radí lékaři

ČTK ČTK
2. 4. 2020 18:11
Plíce kuřáka jsou podle lékařů více náchylné k infekcím včetně nového typu koronaviru, nemocní pak mají i těžší průběh. Podle Státního zdravotního ústavu se mohou nakazit i dotekem prstů na rty. V Česku je přes 3800 lidí s laboratorně prokázanou nemocí Covid-29, mírně víc je mužů. Seniorů, mezi nimiž je vyšší podíl kuřáků, je asi 17 procent.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Kuřáci se obecně snadněji nakazí a infekční onemocnění u nich mají těžší průběh než u nekuřáků. Kuřáci jsou také častějšími pacienty nemocnic, včetně intenzivní péče, a to z mnoha dalších důvodů," uvedli v prohlášení zástupci lékařských společností sdružujících plicní lékaře, internisty, alergology a kardiology.

Podle vyjádření Státního zdravotního ústavu mohou mít kuřáci také jiná onemocnění plic nebo jejich sníženou kapacitu.

"Stavy, které zvyšují potřebu kyslíku nebo snižují schopnost těla jej správně využívat, vystavují pacienty vyššímu riziku závažných plicních stavů, jako je zápal plic," sdělil zdravotní ústav.

Lékařské společnosti kuřáky cigaret vyzvaly, aby využili současnou situaci k tomu, aby se svým zlozvykem přestali. "Okamžitě začne klesat riziko akutního onemocnění srdce a cév, tedy srdečního infarktu či mozkové mrtvice, riziko akutních problémů s chronickou plicní nemocí či astmatických záchvatů, naopak se zvýší vaše obranyschopnost," uvedli.

S nadsázkou vyzvali kuřáky, aby nechali místa na jednotkách intenzivní péče a síly zdravotníků pacientům s Covid-19.

Nejvíc cigaret vykouří senioři

Nemoc má vážnější průběh u seniorů, častěji potřebují hospitalizaci nebo intenzivní péči s pomocí přístrojů na podporu dýchání. Mezi 40 českými oběťmi nového typu koronaviru byli jen čtyři lidé mladší 60 let.

"Největší množství cigaret u nás spotřebují senioři ve věku 65 a více let, přes 11 procent z nich vykouří více než 25 cigaret denně," uvedli autoři průzkumu Česko v datech, který letos v lednu porovnával spotřebu cigaret v různých zemích. V celé populaci je 54 procent celoživotních nekuřáků, naopak pětina lidí kouří denně, asi sedm procent příležitostně. Bývalých kuřáků je asi 17 procent.

Téměř pětina úmrtí v Česku se podle odhadů připisuje kouření cigaret. Náklady na kouření cigaret pro systém veřejného zdravotního pojištění jsou podle odhadů kolem 100 miliard korun ročně. Výběr daní z tabáku ani tyto náklady nepokrývá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Ministr spravedlnosti Blažek poslal Farskému analýzu, jak řešit rezignaci na poslanecký mandát, když je v cizině. Sám Blažek ji zveřejnit nechce.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy