Korupční kauza zájem o gripeny nesnížila. Naopak

Pavel Baroch
12. 11. 2007 11:32
O švédské stíhačky má zájem Indie a další země
Foto: Ondřej Besperát

Linköping /Od našeho zvláštního zpravodaje/ - Korupční kauza Gripen, kterou už několik měsíců prověřují policie v několika zemích, švédskému výrobci stíhaček nijak neuškodila. Spíše naopak.

O stroje švédské společnosti Saab se zajímají země v Evropě i Asii. Nejdál zatím pokročilo jednání s Indií, která chce koupit 126 letounů. Kontrakt dosahuje hodnoty deseti miliard dolarů, tedy bezmála dvě stě miliard korun.

"Neuznáváme obvinění a nařčení, které proti nám bylo vzneseno. Věříme, že jsme se nedopustili ničeho špatného," řekl Aktuálně.cz Peter Larsson, mluvčí společnosti Saab, která spolu s britskou BAE Systems gripeny vyrábí.

Jde o první vyjádření této firmy ke korupční kauze pro česká média.

Byly na počátku kontraktu úplatky?

Už když se česká armáda a následně vláda v roce 2003 rozhodla pro pronájem čtrnácti stíhaček Gripen za takřka dvacet miliard korun, objevily se spekulace o možných úplatcích.

Česká policie pak skutečně určité indicie objevila, ale nikdy se jí nepodařilo prokázat, od koho ke komu miliardy putovaly.

Kauzu letos znovu otevřela švédská veřejnoprávní televize SvT, v její reportáži otevřeně hovořil o korupci exministr zahraničí Jan Kavan a lobbista Petros Michopulos. Kauzu, která byla před lety odložena, začala znovu prošetřovat česká protikorupční služba.

Případ prověřuje rovněž britská protikorupční služba SFO. Ve Velké Británii totiž sídlí BAE Systems, společník švédského Saabu ve společnosti Gripen International, která uzavřela smlouvu s českou vládou. Právě firma BAE byla na počátku vyjednávání s českou armádou a politiky o pronájmu letounů.

Také švédská policie případ znovu otevřela. "Plně spolupracujeme na všech úrovních s hlavním vyšetřovatelem Christerem van der Kwastem," řekl Aktuálně.cz mluvčí Saabu Peter Larsson.

Na nezájem si Saab nemůže stěžovat

Dlouhotrvající vyšetřování údajné korupce výrobce gripenů zatím podle manažerů Saabu nijak neohrožuje.

"Nevěříme tomu, že by byla poškozena dobrá pověst naší společnosti, což také potvrzují naše pokračující úspěchy na národním i mezinárodním trhu," tvrdí mluvčí Saabu.

Firma se například dostala do užšího výběru v Thajsku nebo získala smlouvu v hodnotě 600 milionů dolarů na modernizaci jednatřiceti gripenů švédského královského letectva.

Saab by se rád "chytil" i na dalších trzích, nabízí své stroje například Rumunsku, které zvažuje nákup čtyřiceti stíhaček, Bulharsku, Chorvatsku, Švýcarsku či Dánsku. Švédská firma rovněž nabízí české armádě, aby si pronajaté stroje po vypršení smlouvy v roce 2015 koupila nebo prodloužila pronájem.

"Těšíme se na pokračující obchodní úspěchy v následujících letech," dodal Peter Larsson, mluvčí společnosti Saab.

 

Právě se děje

Další zprávy