Gripeny obrazem: Co nakoupila česká armáda?

Gripeny obrazem: Co nakoupila česká armáda?
Kousek od montážní haly je letecký simulátor, který je přesnou kopií skutečného gripenu. Dá se zde cvičit i střelba na nepřátelské cíle.
Téměř hotový stroj. Saab dokáže za rok vyrobit více než dvacet stíhaček. Firma zaručuje, že od podpisu kontraktu dokáže hotový stroj dodat do dvou let.
Všichni piloti včetně českých se musí pravidelně "prolétnout" i na centrifúze, aby se zjistilo, jak snáží extrémní přetížení. Gondola dokáže vytvořit přetížení až 15 G, stála 250 milionů švédských korun.
Ve všech halách je neuvěřitelně čisto. Mechanici či elektrikáři jsou rozděleni do malých skupin. Drtivá většina práce se musí udělat ručně.
Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz
12. 10. 2007 15:47

Objektiv novinářského fotoaparátu právě míří do nitra ještě nedokončené stíhačky Gripen, když prst nad spouští zastaví důrazný hlas: "No foto!" Průvodkyně továrnu v Linköpingu, kde se montovaly gripeny i pro českou armádu, právě zakázala vyfotit místo uvnitř stíhačky, kde je podle výrobce - firmy Saab, unikátním způsobem uchycen motor letounu. Firma tvrdí, že díky tomuto systému mohou technici v případě potřeby vyměnit motor tak rychle jako u žádné jiné stíhačky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy