Gripeny obrazem: Co nakoupila česká armáda?

Gripeny obrazem: Co nakoupila česká armáda?
Kousek od montážní haly je letecký simulátor, který je přesnou kopií skutečného gripenu. Dá se zde cvičit i střelba na nepřátelské cíle.
Téměř hotový stroj. Saab dokáže za rok vyrobit více než dvacet stíhaček. Firma zaručuje, že od podpisu kontraktu dokáže hotový stroj dodat do dvou let.
Všichni piloti včetně českých se musí pravidelně "prolétnout" i na centrifúze, aby se zjistilo, jak snáží extrémní přetížení. Gondola dokáže vytvořit přetížení až 15 G, stála 250 milionů švédských korun.
Ve všech halách je neuvěřitelně čisto. Mechanici či elektrikáři jsou rozděleni do malých skupin. Drtivá většina práce se musí udělat ručně.
Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz
12. 10. 2007 15:47

Objektiv novinářského fotoaparátu právě míří do nitra ještě nedokončené stíhačky Gripen, když prst nad spouští zastaví důrazný hlas: "No foto!" Průvodkyně továrnu v Linköpingu, kde se montovaly gripeny i pro českou armádu, právě zakázala vyfotit místo uvnitř stíhačky, kde je podle výrobce - firmy Saab, unikátním způsobem uchycen motor letounu. Firma tvrdí, že díky tomuto systému mohou technici v případě potřeby vyměnit motor tak rychle jako u žádné jiné stíhačky.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V pražském parku Stromovka byly odpoledne nalezeny lidské kosti. Jedná se o ostatky dospělého člověka.

V pražském parku Stromovka byly dnes odpoledne nalezeny lidské kosti. Jedná se o ostatky dospělého člověka. Příčinu smrti určí až pitva. ČTK to řekla mluvčí pražské policie Lucie Drábková.

Ostatky byly podle mluvčí nalezeny při odklízení suti a odpadu z oploceného pozemku v areálu Stromovky nedaleko železniční tratě. Kvůli zjištění okolností smrti nalezeného člověka byla nařízena soudní pitva. Zatím není podle Drábkové jasné ani to, jestli jde o kosti muže, či ženy.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy