Gripeny obrazem: Co nakoupila česká armáda?

Gripeny obrazem: Co nakoupila česká armáda?
Kousek od montážní haly je letecký simulátor, který je přesnou kopií skutečného gripenu. Dá se zde cvičit i střelba na nepřátelské cíle.
Téměř hotový stroj. Saab dokáže za rok vyrobit více než dvacet stíhaček. Firma zaručuje, že od podpisu kontraktu dokáže hotový stroj dodat do dvou let.
Všichni piloti včetně českých se musí pravidelně "prolétnout" i na centrifúze, aby se zjistilo, jak snáží extrémní přetížení. Gondola dokáže vytvořit přetížení až 15 G, stála 250 milionů švédských korun.
Ve všech halách je neuvěřitelně čisto. Mechanici či elektrikáři jsou rozděleni do malých skupin. Drtivá většina práce se musí udělat ručně.
Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz
12. 10. 2007 15:47

Objektiv novinářského fotoaparátu právě míří do nitra ještě nedokončené stíhačky Gripen, když prst nad spouští zastaví důrazný hlas: "No foto!" Průvodkyně továrnu v Linköpingu, kde se montovaly gripeny i pro českou armádu, právě zakázala vyfotit místo uvnitř stíhačky, kde je podle výrobce - firmy Saab, unikátním způsobem uchycen motor letounu. Firma tvrdí, že díky tomuto systému mohou technici v případě potřeby vyměnit motor tak rychle jako u žádné jiné stíhačky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy