Konec války s ČSSD. Odvolaný exprimátor Ostravy stáhl žalobu

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 2. 6. 2015 0:11
Dřívější primátor Ostravy Petr Kajnar se v roce 2013 ve zlém rozešel s ČSSD a svou někdejší stranu zažaloval za to, že jej nepostavila na kandidátku do sněmovních voleb.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha, Ostrava - Po necelých dvou letech skončil ostrý spor bývalého populárního lídra ostravské ČSSD Petra Kajnara s jeho bývalou partají. Během střetu, který po Kajnarově žalobě mířil k soudu, nechyběla ostrá slova z obou stran a obviňování z velrybářství - tedy nabírání černých duší. A také z nedemokratického sestavování kandidátek či z poškozování strany.

Když ale mělo konečně dojít na soudní líčení, kde Kajnar žaloval svoji stranu za to, že jej nezařadila na kandidátní listinu do předčasných sněmovních voleb předloni v říjnu, mašinérie se zastavila. Kajnar jen několik desítek minut před začátkem jednání svoji žalobu přes e-mail překvapivě stáhl.

Vysvětlení se online deníku Aktuálně.cz nepodařilo od Kajnara získat – na zaslané otázky i telefonáty nereagoval. Protože žalobu stáhl těsně před jednáním, bude muset straně hradit náklady řízení - bezmála 14 tisíc korun na právníky.

Stejně by prý nevyhrál

Advokát ČSSD Martin Vlk si Kajnarovu zpátečku vysvětluje jednoduše: soupeř podle něj nejspíše pochopil, že svoji žalobu nemohl vyhrát - a spor by jej přišel na mnohem víc peněz. "Nevyužil všechny možnosti řešení ve straně," vysvětluje Vlk.

Podle stanov měl Kajnar ještě předtím, než se obrátil na soud, vyzvat stranu k tomu, aby sama sjednala nápravu. "Na ČSSD není žádný dokument, že by o to požádal," dodává Vlk.

Spory mezi ním a ČSSD začaly poté, co ostravskou buňku sociální demokracie ovládli lidé kolem současného poslance, osmadvacetiletého Adama Rykaly.

Následovalo vyloučení Kajnara ze strany nebo třeba to, že sám Kajnar se v loňských komunálních volbách pokusil post ostravského primátora obhájit se svým nově založeným hnutím.

Kvůli Rykalovi se přitom odehrává ještě více sporů. Žaloby podalo i dalších sedm bývalých členů ostravské ČSSD.

To slovíčko "všech"

Kajnar byl čtyři roky náměstkem primátora Ostravy a v roce 2006 se stal primátorem. V následujících volbách v roce 2010 pak pozici ještě upevnil – ČSSD s přehledem volby vyhrála a Kajnar získal rekordní počet preferenčních hlasů a zopakoval si mandát.

Jenže v roce 2012 se utvořila v Ostravě silná klika kolem Adama Rykaly, který v pouhých 25 letech sesadil Kajnara z postu šéfa ostravské ČSSD.

Definitivní roztržka, kvůli níž se obrátil Kajnar na soud, vygradovala krátce po pádu kabinetu Petra Nečase. ČSSD se totiž začala připravovat na předčasné sněmovní volby a stanovila pravidla, podle nichž se měly sestavovat kandidátky. Podle nich měl krajský výbor sestavit kandidátku z navržených kandidátů, které mu pošlou okresní výbory.

Jenže: i když měl Kajnar nominaci od několika místních sdružení, mezi jmény, která poslal ostravský okresní výbor tomu krajskému, to jeho scházelo. Okresní výbor totiž dostal od místních sdružení 18 navržených jmen, ale na kraj jich poslal jen dvanáct. "Okresní výkonný výbor ze své vůle omezil celkový počet kandidátů," poukázal v žalobě Kajnar.

Jenže podle advokáta ČSSD Vlka nikde ve volebním řádu nebylo, že se nemohl udělat předvýběr. "Není tam slovo "všech". Tedy že se musí výběr dělat ze všech došlých návrhů," řekl Vlk, podle něhož Kajnar prostě neunesl to, že v tajných volbách, kterými vybíral okresní výkonný výbor dvanáct jmen, nedostal ani jeden hlas.

Omezení prý bylo podle Vlka logické vzhledem k maximálnímu možnému počtu 36 kandidujících v Moravskoslezském kraji.

Kajnara pak strana vyloučila a on sám oznámil, že se pokusí post obhájit s nově založeným hnutím. Nakonec se však nedostal ani do zastupitelstva – jeho Ostravské fórum dostalo jen 4,95 procenta hlasů.

Kariéra čeká někoho jiného

Moravskoslezský region patří v ČSSD k těm, kterými zmítají největší hádky. "Ostrava nám přidělává vrásky," připustil již dříve premiér a stranický šéf Bohuslav Sobotka poté, co online deník Aktuálně.cz poukázal na to, že soudy vrátily členství v ČSSD bývalému předsedovi vítkovické buňky Richardu Bednaříkovi.

Před měsícem pak soudy potvrdily i to, že neprávem byla vyloučena i další členka ČSSD v Ostravě Kateřina Kadlčíková. I když oba dosáhli svého návratu do strany, oslnivá kariéra už je tam podle advokáta Vlka nečeká.

"Prosadit se ve straně znamená spolupracovat s lidmi okolo, nechat se někam zvolit. Ale myslíte, že je budou někam protlačovat, když se s nimi soudí? Budou je trpět jako pouhé členy, ale nominace, volby a kariéra čeká někoho jiného. Ne lidi, kteří se soudí s vlastní stranou," předpovídá Vlk.

Jediné, co kromě satisfakce získají, tak zřejmě bude povinnost platit členské příspěvky - tři stokoruny ročně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy