ČSSD prohrává spory s rebely. Dalšího musí přijmout zpět

Marek Pokorný Lucie Stuchlíková Marek Pokorný, Lucie Stuchlíková
19. 10. 2014 15:30
Soudy vrátily členství bývalému předsedovi vítkovické buňky Richardu Bednaříkovi. Vládní partaj žalují i jeho kolegové. "Ostrava nám přidělává vrásky," říká premiér a stranický šéf Bohuslav Sobotka.
Ostrava dělá šéfovi ČSSD starosti...
Ostrava dělá šéfovi ČSSD starosti... | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Ostrava - Ostravská ČSSD má o jednoho nového člena víc. Tedy přesněji řečeno staronového. Městský soud v Praze tento týden potvrdil únorové rozhodnutí podřízeného soudu, že sociální demokraté neoprávněně vyloučili bývalého předsedu buňky v Ostravě – Vítkovicích Richarda Bednaříka.

Není to přitom jediný spor, který s partají vedou její bývalí členové. Strana se rozkmotřila například se svým dosluhujícím primátorem v Ostravě Petrem Kajnarem, kterého odmítla postavit na kandidátku do sněmovních voleb. I on se obrátil na soud.

Přestřelku se stranou navíc vede i dalších sedm bývalých členů ostravské ČSSD, do jejíhož čela vynesly spory a vylučování mladého lídra - teprve osmadvacetiletého poslance Adama Rykalu.

Podobně vede se stranou boj skupina z Mohelnice na Olomoucku, která sice uspěla v primárkách, ale krajské vedení ji vyškrtlo z kandidátky. "Těch případů je víc než deset," připustil právní zástupce strany Martin Vlk.

Pryč s velrybářem!

Příběh navrátilce Richarda Bednaříka začal loni v únoru, kdy ho ČSSD vyloučila. Vinila ho z údajných podvodů při náboru členů a z toho, že rozesíláním stížností s překroucenými fakty poškozoval ostravskou sociální demokracii.

Bednařík to odmítl a proti vyloučení se odvolal k okresnímu výkonnému výboru. Ten ale v rekordně krátké době odvolání zamítl. Bednařík prý nedostal šanci obhájit se. "O tom, že je odvolací řízení, mě informovali až dva dny poté, co proběhlo," uvedl Bednařík.

Obrátil se na soud, který posléze ani nezkoumal důvody ČSSD pro Bednaříkovo vyloučení. ČSSD se totiž vůbec nedostavila a nepodala proti žalobě ani žádné námitky. Soud proto považoval její stanovisko za souhlas s žalobou a rozhodl takzvaným rozsudkem pro uznání.

"Žalovaný nijak nezpochybnil nárok žalobce a na svou obranu nevylíčil žádné relevantní skutečnosti. Soud má proto za to, že žalovaný nárok žalobce uznává," uvedl soudce Obvodního soudu pro Prahu 1 Zdeněk Lehovec.

Prohráli jsme? To není podstatné

Poté již ČSSD zareagovala a odvolání podala. Jenže už zbytečně, soud je zamítl jako opožděné. "Žalovaná strana neuplatnila svoji námitku včas," potvrdila prvoinstanční verdikt odvolací soudkyně Věra Sýkorová.

Advokát ČSSD Vlk sice tvrdil, že Obvodnímu soudu pro Prahu 1 reakci na žalobu podal. Když to ale měl na výzvu soudkyně doložit, tak jen pokrčil rameny. "Zapomněl jsem to v kanceláři na stole," řekl.

Soudkyně vytkla právníkovi ČSSD i chaotičnost. Zatímco v písemném odvolání Vlk požadoval, aby městský soud rozhodnutí prvoinstančního soudu zrušil a přikázal mu případ znovu projednat, před soudem začal najednou požadovat, aby se soud sporem vůbec nezabýval, protože mu to nepřísluší. Podle stanov strany se prý mají takové spory řešit v rozhodčím řízení uvnitř ČSSD.

"Žalovaná sice vehementně tvrdí, že nebyla dána pravomoc soudu, ale odvolací návrh je s tím zcela v rozporu, zní, aby věc byla zrušena a vrácena k novému projednání," podivila se soudkyně Sýkorová.

"Rozsudek pro uznání vůbec neřešte, to není podstatné," reaguje překvapivě na prohraný spor Vlk, který prý podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle Vlka soud věc vůbec neměl řešit. "Kvůli tomu přece máme v sociální demokracii speciální institut rozhodčího řízení. Aby se spory mezi členy vyřešily doma a aby se předešlo ventilování sporů na veřejnosti a u soudů," uvedl.

Že ČSSD zvažuje podání dovolání, potvrdil i předseda strany Bohuslav Sobotka. "Jsme přesvědčení o tom, že pro řešení tohoto sporu nebyly řádně využity všechny stranické prostředky ještě před tím, než se stěžovatel obrátil na soud," uvedl. "To ale nic nemění na tom, že Ostrava nám v ČSSD v posledním roce jen přidělává vrásky," dodal.

Online deník Aktuálně.cz se snažil získat i stanovisko předsedy ostravské ČSSD Adama Rykaly. Nebral ale telefon a nereagoval ani na zanechané vzkazy.

Kariéra čeká někoho jiného...

Richard Bednařík navíc vede s ČSSD ještě jeden spor, který zatím soudy nerozhodly. Bednařík napadl i to, že jej po vyloučení ze strany vyhodili i z ostravského klubu zastupitelů.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Chci, aby se ukázalo na nepravosti, které se dějí. Že, alespoň v mém případě, nefungují kontrolní orgány ČSSD," vysvětluje své tažení Bednařík. Je ale otázka, co svými spory získá. Dřívější postavení v sociální demokracii si už totiž těžko vybojuje zpátky.

"Prosadit se ve straně znamená spolupracovat s lidmi okolo, nechat se někam zvolit. Ale myslíte, že ho budou někam protlačovat, když se s nimi soudí? Budou ho trpět jako pouhého člena, ale nominace, volby a kariéra čeká někoho jiného, ne lidi, kteří se soudí s vlastní stranou," předpovídá advokát ČSSD Vlk.

Bednařík je s tím podle svých slov srozuměn. Soudí se prý z principu. "ČSSD je mi ideově blízká. To, že někteří lidé ideu překrucují a kazí, to je jiná věc. To je jeden z důvodů, proč být v ČSSD, aby se tam takové věci neděly. A aby ti, kteří to dopustili, za to nesli odpovědnost," vysvětluje.

Co získá? Možnost platit příspěvky

Jediné, co kromě satisfakce získá, tak zřejmě bude povinnost platit příspěvky - tři stovky ročně. "To není částka, která by mě zruinovala," říká Bednařík. "Já jsem pořád politicky aktivní, to, že někteří mě nechtějí, není podstatné. Určitě se budu dál snažit zasahovat nějakým způsobem do politického života," dodává.

Jeho advokát Pavel Němec ale naznačuje, že se Bednaříkovi otevírá i možnost žádat odškodné. "Byl vyloučen a veřejně dehonestován. Jsou lidé, kteří v podobných případech žádají nemajetkovou újmu," říká a poukazuje na to, že kdyby proti němu ČSSD v rámci vnitrostranického boje takto nezasáhla, mohl například dál kandidovat do nějaké volené funkce a uspět.

"Strana si musí uvědomit, že pokud ji platíme z daní, že se budou kandidáti vybírat transparentně a nebudou tvořeny oligarchicky," podotýká.

A možnou žádost o odškodné nevylučuje na přímý dotaz ani Bednařík. "Já si to rozmyslím, není to vyloučeno," říká.

Jiná prohra

Není to přitom první podobný spor, který ČSSD prohrála a který ukazuje na zvláštní praktiky uvnitř vládnoucí strany. I když v tomto případě nejde o vyloučení ze strany, ale o zaměstnanecký poměr. A v jiném kraji.

Letos v červnu uspěla bývalá tajemnice okresního sdružení ČSSD v Ústí nad Orlicí Alena Konečná, která dostala hodinovou výpověď. Strana, která klade důraz na dodržování práv zaměstnanců, zdůvodňuje vyhazov padesátileté zaměstnankyně tím, že neplnila své pracovní povinnosti.

Konečná je však přesvědčena, že za jejím vyhazovem stály politické tlaky a snaha dohodit její místo pro známé vlivných. Po jejím nedobrovolném odchodu totiž jako tajemnice pracovaly hned dvě příbuzné stranických funkcionářů. Žena si u soudu stěžovala také na šikanu a v červnu vyhrála. "Některé z uváděných důvodů (výpovědi) byly dle našeho názoru pouze zástupné a týkaly se vztahů uvnitř,“ uvedl soud.

ČSSD se proti verdiktu na místě odvolala, ale poté neposlala odůvodnění svého kroku. Před měsícem pak odvolání úplně stáhla. "Odvolání bylo podáno právním zástupcem ČSSD, která po tomto zjištění rozhodla o zpětvzetí odvolání, neboť plně respektuje rozhodnutí soudu," uvedla mluvčí ČSSD Štěpánka Dreslerová.

Konečnou ve sporu zastupoval stejný advokát jako Bednaříka - mohelnický právník a rovněž bývalý člen ČSSD Pavel Němec, kterého strana také vyloučila a který později začal zastupovat i další 'rebely'.

"Někdo to holt musí probojovat, strana si dělá, co chce, a v krajích funguje mafie. Já v okrese získal první místo, ale na kraji mě nedali vůbec na kandidátku. Ani na poslední místo," čílí se Němec.

Němec dokonce napadl výsledky loňských parlamentních voleb a před měsícem jím zastupovaní vyloučení sociální demokraté (včetně Bednaříka) podali návrh na rozpuštění ČSSD. Obojí neúspěšně. "Vy si musíte jít za svým a bojovat. David Goliáše také porazil," reagoval Němec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

V Německu se otevřely volební místnosti pro parlamentní volby. Hlasování skončí v 18:00, kdy budou zveřejněny prognózy. Merkelová již nekandiduje

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Frolík v premiéře na zkoušce v St. Louis skóroval a dovršil výhru

Český hokejový útočník Michael Frolík se v prvním vystoupení na zkoušce v dresu St. Louis v přípravě na nový ročník NHL uvedl gólem a dovršil sobotní vítězství Blues nad Minnesotou 6:2. Třiatřicetiletý kladenský odchovanec, který je po skončení kontraktu s Montrealem nechráněným volným hráčem, se 27 sekund před koncem prosadil z dorážky.

Vítěz Stanleyova poháru z roku 2013 s Chicagem loni před Vánocemi uzavřel roční smlouvu s Canadiens na 750 tisíc dolarů, ale při cestě Montrealu do finále Stanleyova poháru se dostal do sestavy jen na osm zápasů v základní části a nebodoval. Dvě utkání sehrál Frolík také na farmě v Lavalu v AHL.

Přípravné zápasy před NHL:

Toronto - Montreal 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky: 11. Muzzin, 22. Tavares, 28. Bunting, 56. Gabriel - 59. Toffoli.

St. Louis - Minnesota 6:2 (1:0, 1:1, 4:1)

Branky: 23., 46. a 60. Neal, 16. Saad, 46. Barbašev, 60. Frolík - 31. a 45. Beckman.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku na severu Montany

Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu státu Montana. Informovala o tom v neděli agentura Reuters s odvoláním na úřad šerifa okresu Liberty. Podle záchranářů, které cituje list The New York Times, bylo raněno nejméně 50 lidí.

Vlak směřoval ze Chicaga do Seattlu. Vezl kolem 147 pasažérů a 13 členů posádky. Vykolejil v sobotu kolem čtvrté odpoledne místního času (kolem půlnoci ze soboty na neděli SELČ) poblíž města Joplin, uvedla společnost Amtrak. Fotografie z místa nehody ukazují, že několik z pěti vozů se převrátilo na bok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy