Proboha, jaká já byla zákulisní hráčka? diví se Kleslová. Zneužívali mě proti Babišovi

Václav Dolejší
13. 1. 2016 17:13
Radmila Kleslová (ANO) za sebou nemá úspěšný rok. Skončila na postu místopředsedkyně ANO a v čele pražské buňky hnutí. V úterý rezignovala na post starostky Prahy 10. Končí, protože ji prý ostatní zneužívali. "Proboha, jaká já jsem byla zákulisní hráčka? Právě proto, abych tuhle nálepku šedé eminence neměla, jsem přijala funkci starostky, místopředsedkyně hnutí a předsedkyně krajské organizace," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radmila Kleslová.
Radmila Kleslová. | Foto: Vojtěch Marek

Proč jste rezignovala na post starostky Prahy 10?

Z důvodu opakovaného porušování koaliční smlouvy naším koaličním partnerem na desítce, Stranou zelených. Oni nebyli v křehké koalici schopni zajistit své tři hlasy, zatímco vyžadovali dvě uvolněné placené funkce na radnici. Dělo se to několik měsíců, a když jsem s nimi jednala, jestli jsou schopni garantovat elementární loajalitu, ukázalo se, že nikoliv. Pak už nemělo smysl dál pokračovat a vzájemně se trápit.

Litujete zpětně svého angažmá v hnutí ANO, kam jste přestoupila z ČSSD? 

Lituji. V žádném případě nelituji toho, že jsem šla panu Babišovi pomoct. Ale netušila jsem, že aktivním vstupem do politiky do politiky ANO budu mít na zádech terč, který říkal: Střelte si do mě. A začali do mě střílet lidi, kteří nemají rádi Andreje Babiše, pak ti, kteří nesnášejí mě, a bohužel i někteří lidé z hnutí ANO. Buď ti, co byli méně úspěšní, nebo ti, co zastávali v hnutí jiný proud, takový ten pravdoláskařský.

Teď si říkáte, že jste měla tedy raději zůstat "zákulisní hráčkou", která není tolik na očích?

Proboha, jaká já jsem byla zákulisní hráčka? Právě proto, abych tuhle nálepku šedé eminence neměla, jsem přijala funkci starostky, místopředsedkyně hnutí a předsedkyně krajské organizace. Když jsem cítila, že mě zneužívají proti Babišovi, raději jsem sama odešla. Ne všichni se v politice takto zachovali.

Babiš mě chápe

Měla jste pověst mocné ženy, první dámy ANO a Babišovy pobočnice. Ale postupně jste opustila funkci místopředsedkyně hnutí, šéfky pražské organizace ANO a teď i post starosty Prahy 10. To je politický pád, k němuž jste byla právě kvůli "terči" na zádech dotlačena kolegy, anebo jste se rozhodla ustoupit sama?

Nemám představu, v kolika dozorčích orgánech městských a státních firem Radmila Kleslová sedí, říká 1. místopředseda hnutí ANO Faltýnek. Odměny v řádech desítek tisíc podle něj ale nejsou normální.
21:27
Nemám představu, v kolika dozorčích orgánech městských a státních firem Radmila Kleslová sedí, říká 1. místopředseda hnutí ANO Faltýnek. Odměny v řádech desítek tisíc podle něj ale nejsou normální. | Video: Martin Veselovský

Nejsem vyloučena z politiky a o mém osudu nerozhodoval nikdo jiný. To, co vy nazýváte politickým pádem, já hodnotím jako zodpovědný přístup. Na funkce ve vedení ANO jsem nejprve rezignovala v souvislosti se štvavou kampaní, která byla navíc rozpoutána na základě překroucených faktů a vymyšlených historek. Nynější odchod z čela radnice Prahy 10 je projevem především politické odpovědnosti hnutí ANO, které hledalo efektivní řešení zablokované situace v koalici se Stranou zelených na radnici.

Dělení v ANO a neustále vzájemné spory, hádky a obviňování mezi členy jsou problém hnutí. Cítíte sama zodpovědnost za to, že jste se rozhádali a neudrželi jednotu? Mám na mysli třeba spory s primátorkou Adrianou Krnáčovou nebo ministrem Martinem Stropnickým?  

Já mám naopak pocit, že jsem se vždy snažila dohodnout. Domnívám se, že krajská organizace za mého působení jednotná byla a klub na magistrátu také. Já odcházím s pocitem, že jsem byla v politice úspěšná. Vyhráli jsme komunální volby a na radnici Prahy 10 prosadili řadu systémových změn, které vedly k vyšší efektivitě úřadu a lepšímu hospodaření. Například jsme vypověděli několik nevýhodných smluv z minulosti.

Co vám na odchod řekl Babiš?

Řekl mi, že mě v podstatě chápe, protože viděl, že mediální štvanice byla tak obrovská, že si chci odpočinout.

Jaké teď máte plány, jak se dál budete angažovat v politice?

Mám plán si dát do pořádku záda. A zůstávám řadovou zastupitelkou za hnutí ANO v Praze 10. Jinak se vracím k tomu, co mě vždy bavilo a živilo, ke své advokátní kanceláři. Víc zatím nevím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy