Proboha, jaká já byla zákulisní hráčka? diví se Kleslová. Zneužívali mě proti Babišovi

Václav Dolejší
13. 1. 2016 17:13
Radmila Kleslová (ANO) za sebou nemá úspěšný rok. Skončila na postu místopředsedkyně ANO a v čele pražské buňky hnutí. V úterý rezignovala na post starostky Prahy 10. Končí, protože ji prý ostatní zneužívali. "Proboha, jaká já jsem byla zákulisní hráčka? Právě proto, abych tuhle nálepku šedé eminence neměla, jsem přijala funkci starostky, místopředsedkyně hnutí a předsedkyně krajské organizace," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Radmila Kleslová.
Radmila Kleslová. | Foto: Vojtěch Marek

Proč jste rezignovala na post starostky Prahy 10?

Z důvodu opakovaného porušování koaliční smlouvy naším koaličním partnerem na desítce, Stranou zelených. Oni nebyli v křehké koalici schopni zajistit své tři hlasy, zatímco vyžadovali dvě uvolněné placené funkce na radnici. Dělo se to několik měsíců, a když jsem s nimi jednala, jestli jsou schopni garantovat elementární loajalitu, ukázalo se, že nikoliv. Pak už nemělo smysl dál pokračovat a vzájemně se trápit.

Litujete zpětně svého angažmá v hnutí ANO, kam jste přestoupila z ČSSD? 

Lituji. V žádném případě nelituji toho, že jsem šla panu Babišovi pomoct. Ale netušila jsem, že aktivním vstupem do politiky do politiky ANO budu mít na zádech terč, který říkal: Střelte si do mě. A začali do mě střílet lidi, kteří nemají rádi Andreje Babiše, pak ti, kteří nesnášejí mě, a bohužel i někteří lidé z hnutí ANO. Buď ti, co byli méně úspěšní, nebo ti, co zastávali v hnutí jiný proud, takový ten pravdoláskařský.

Teď si říkáte, že jste měla tedy raději zůstat "zákulisní hráčkou", která není tolik na očích?

Proboha, jaká já jsem byla zákulisní hráčka? Právě proto, abych tuhle nálepku šedé eminence neměla, jsem přijala funkci starostky, místopředsedkyně hnutí a předsedkyně krajské organizace. Když jsem cítila, že mě zneužívají proti Babišovi, raději jsem sama odešla. Ne všichni se v politice takto zachovali.

Babiš mě chápe

Měla jste pověst mocné ženy, první dámy ANO a Babišovy pobočnice. Ale postupně jste opustila funkci místopředsedkyně hnutí, šéfky pražské organizace ANO a teď i post starosty Prahy 10. To je politický pád, k němuž jste byla právě kvůli "terči" na zádech dotlačena kolegy, anebo jste se rozhodla ustoupit sama?

Nemám představu, v kolika dozorčích orgánech městských a státních firem Radmila Kleslová sedí, říká 1. místopředseda hnutí ANO Faltýnek. Odměny v řádech desítek tisíc podle něj ale nejsou normální.
21:27
Nemám představu, v kolika dozorčích orgánech městských a státních firem Radmila Kleslová sedí, říká 1. místopředseda hnutí ANO Faltýnek. Odměny v řádech desítek tisíc podle něj ale nejsou normální. | Video: Martin Veselovský

Nejsem vyloučena z politiky a o mém osudu nerozhodoval nikdo jiný. To, co vy nazýváte politickým pádem, já hodnotím jako zodpovědný přístup. Na funkce ve vedení ANO jsem nejprve rezignovala v souvislosti se štvavou kampaní, která byla navíc rozpoutána na základě překroucených faktů a vymyšlených historek. Nynější odchod z čela radnice Prahy 10 je projevem především politické odpovědnosti hnutí ANO, které hledalo efektivní řešení zablokované situace v koalici se Stranou zelených na radnici.

Dělení v ANO a neustále vzájemné spory, hádky a obviňování mezi členy jsou problém hnutí. Cítíte sama zodpovědnost za to, že jste se rozhádali a neudrželi jednotu? Mám na mysli třeba spory s primátorkou Adrianou Krnáčovou nebo ministrem Martinem Stropnickým?  

Já mám naopak pocit, že jsem se vždy snažila dohodnout. Domnívám se, že krajská organizace za mého působení jednotná byla a klub na magistrátu také. Já odcházím s pocitem, že jsem byla v politice úspěšná. Vyhráli jsme komunální volby a na radnici Prahy 10 prosadili řadu systémových změn, které vedly k vyšší efektivitě úřadu a lepšímu hospodaření. Například jsme vypověděli několik nevýhodných smluv z minulosti.

Co vám na odchod řekl Babiš?

Řekl mi, že mě v podstatě chápe, protože viděl, že mediální štvanice byla tak obrovská, že si chci odpočinout.

Jaké teď máte plány, jak se dál budete angažovat v politice?

Mám plán si dát do pořádku záda. A zůstávám řadovou zastupitelkou za hnutí ANO v Praze 10. Jinak se vracím k tomu, co mě vždy bavilo a živilo, ke své advokátní kanceláři. Víc zatím nevím.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Novým prezidentem Hospodářské komory ČR je Zajíček, rezignuje na post místopředsedy ODS

Podnikatelé ve středu na celostátním sněmu v Praze zvolili za prezidenta Hospodářské komory ČR na další tři roky dosavadního viceprezidenta komory a místopředsedu ODS Zdeňka Zajíčka. Vystřídá Vladimíra Dlouhého, který ve funkci po devíti letech skončí. Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin Pecina 64 hlasů.

Zajíček zároveň oznámil, že rezignuje na post místopředsedy ODS. S aktivní politikou chce skončit, řekl na podvečerní tiskové konferenci. Rezignace podle něj začne platit ke středeční půlnoci. Dalším postupem se ODS bude zabývat v nejbližších týdnech, reagoval mluvčí strany Jakub Skyva.

"Je pro mě velkou ctí a závazkem vést Hospodářskou komoru v období, kdy budou muset v ČR padnout klíčová rozhodnutí o strategických investicích v energetice, dopravní a technické infrastruktuře, ve školství a vzdělávání. Na tato rozhodnutí opravdu není mnoho času, pokud chceme zachovat naše hospodářství a podnikání konkurenceschopné. Je na to třeba najít širokou shodu nejen mezi podnikatelskými a zaměstnavatelskými organizacemi, ale také s odbory a s politickou reprezentací," uvedl Zajíček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy