Kauza Nečesaný: Dohnat soudce k odpovědnosti bude složité

Jan Hejl Marek Pokorný Jan Hejl, Marek Pokorný
22. 5. 2015 13:00
Potrestat soudce za konkrétní pochybení bude velmi obtížné. Platí totiž zásada, že soudce nelze postihnout za jeho rozhodnutí, pokud tím nespáchal trestný čin.
Lukáš Nečesaný po rozhodnutí Nejvyššího soudu.
Lukáš Nečesaný po rozhodnutí Nejvyššího soudu. | Foto: ČTK

Praha – Lukáš Nečesaný, mladík odsouzený za pokus o vraždu kadeřnice, je po rozhodnutí Nejvyššího soudu po dvou a půl letech pobytu ve vězení na svobodě. Přestože předseda senátu NS Jan Bláha poukázal na sedm zásadních pochybení v případu, není jasné, kdo a jestli vůbec bude za rýsující se justiční omyl potrestán.

Krajský soud v Hradci Králové a poté i Vrchní soud v Praze poslaly loni mladíka pravomocně na 13 let do vězení. Podnět na přezkum jejich rozhodnutí letos počátkem roku podala tehdejší ministryně spravedlnosti Helena Válková. A Nejvyšší soud jí dal zapravdu. "Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," uvedl Bláha, který tak verdikty zrušil a přikázal případ znovu projednat.

Tohoto výkladu se bude muset držet královéhradecký krajský soud, který bude o případu znovu rozhodovat. A pokud nenalezne nový závažný důkaz v neprospěch Nečesaného, pravděpodobně třiadvacetiletého mladíka definitivně zprostí viny.

Může přijít kárná žaloba

Ministerstvo spravedlnosti má proti soudcům, kteří pochybili, v ruce jako možný prostředek kárnou žalobu. Mluvčí úřadu Kateřina Hrochová ale upozornila, že případ není pravomocně ukončen. "Nelze předjímat, s jakým výsledkem případ skončí," řekla. I kdyby Krajský soud v Hradci Králové uznal, že Nečesaný je nevinný, dohnat k zodpovědnosti konkrétní soudce bude složité.

"Soudce nelze trestat za to, že vysloví nějaký právní názor, pokud se stále pohybuje v mantinelech trestního řádu," řekl Aktuálně.cz viceprezident Soudcovské unie Roman Lada. Platí tedy zásada, že soudce nelze postihnout za jeho rozhodnutí, pokud tím nespáchal trestný čin.

Aby mohla být s kterýmkoliv soudcem vedená kárná žaloba, muselo by se prokázat, že například použil protizákonné důkazy nebo záměrně proces protahoval.

Soudce Nejvyššího soudu Jan Bláha se ostře opřel především do královéhradeckého krajského a pražského vrchního soudu, které měly případ na stole. Orgánů, které se na odsouzení Lukáše Nečesaného podílely, bylo ale víc.

Nečesaný: Policisté moje přiznání vynucovali násilím

Bývalý student obchodní akademie si také stěžoval na násilí ze strany policie. U soudu zmínil, že jej policisté kopali a křičeli na něj, aby se k vraždě doznal. "Vtáhli mě do auta, kde mi nasadili masku, brýle a nohy mi nacpali do nějakého pytle. Stále dokola se mě ptali a chtěli, abych se přiznal. Neustále jsem dostával rány," řekl.

Rodina Nečesaných dokonce podala na zásah policie stížnost, a případ se tak dostal na stůl Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta se jím ale nezabývala. "Dostali jsme jen nějaké dokumenty a po dohodě se státním zastupitelstvím jsme to vyhodnotili a postoupili jako součást obhajoby okresnímu soudu a krajskému státnímu zastupitelství," uvedla mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podle ní byl navíc v případě jasný dozor krajského státního zastupitelství. "Nikdo zřejmě v průběhu řízení neměl problém, že by příslušníci policie udělali něco špatně," odkázala s dotazy na zastupitelství.

Budeme chtít miliony

Případ celou dobu dozorovala a obžalobu na Nečesaného sepsala královéhradecká státní zástupkyně Lenka Faltusová. Ta je nadále přesvědčena, že vyšetřování bylo v pořádku a že mladík trestný čin spáchal.

"Jsem přesvědčena, že to bylo v pořádku, vždyť jsem také podala obžalobu," uvedla a poukázala právě na to, že jí dal za pravdu jak Krajský soud v Hradci Králové, tak odvolací Vrchní soud v Praze.

Obhájci i rodina Nečesaného jsou ale přesvědčeni o pochybení justice a jeho advokát Petr Dítě už ve středu Aktuálně.cz řekl, že budou chtít za nezákonné odsouzení několikamilionové odškodnění. Pokud soud mladíka obžaloby nakonec zprostí, šance na získání finanční kompenzace od státu za způsobené útrapy bude vysoká.

"Pak by i ministerstvo mohlo zvažovat, jestli bude chtít náhradu uplatňovat vůči nějakému soudci. Ale muselo by se zjistit, že skutečně kárně pochybil," dodal Roman Lada.

Ministerstvo by poté mohlo odpovědnost přenést na toho, kdo škodu způsobil – tedy soudce, kteří verdikt, kvůli němuž muselo platit odškodné, vynesl. Jenže problém je promlčecí lhůta. "Kárný návrh lze podat ve lhůtě do 3 roků od spáchání kárného provinění," upozornila mluvčí Hrochová. První rozsudek padl loni v lednu a nyní se projednání vrací na samý začátek. Bude se jím zabývat prvoinstanční soud a nějakou dobu také potrvá spor o výši případného odškodnění. Není tak jisté, že vše skončí dříve, než uplyne promlčecí lhůta.

Trestat hlavně policisty a žalobce

Advokáta Václava Vlka, který se specializuje na ochranu osobnosti, nezvykle ostrý verdikt Nejvyššího soudu na adresu dvojice soudů překvapil. "To musel být totální masakr, když to takto zdůvodnil," uvedl Vlk s tím, že se jedná o výjimečný případ. Přesto by ale hlavní vinu hledal jinde než u soudů – tedy u policie a státního zástupce – a poukázal i na drsný způsob zatčení.

"Je i kárná odpovědnost státního zástupce, který má dozorovat přípravné řízení. A i když tam byly takové rozpory, neučinil nic pro to, aby dohlédl na zákonnost," uvedl Vlk. "Nechci se zastávat soudců. Ale z toho, co říká pan Nečesaný, je namístě se ptát, zda osoby, které ten trestný čin vyšetřovaly, mají mít místo u policie," podotkl.

Zodpovědnost soudů nemůže být podle Vlka vyvozována v jiné než morální rovině. "Soud rozhoduje na základě toho, co mu kdo servíruje. Když se za špatné rozhodování soudcům budou stínat hlavy, tak soudci nebudou nezávislí. Nepleťte si ale soudce jako jednotlivce s odpovědností soudu," dodal.

Podle Vlka by tak soudci neměli hradit následně vyplacené odškodné – ministerstvo by je mělo přeúčtovat těm soudům, které pochybily – tedy Vrchnímu soudu v Praze a Krajskému v Hradci Králové –, a o tuto sumu jim zkrátit rozpočet. "A ať to pak ten konkrétní soudce před svými kolegy vysvětlí," říká Vlk.

Pozor, ještě se nerozhodlo

Podle vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové je ale diskuse o případné odpovědnosti a potrestání předčasná. Poukazuje na to, že Nejvyšší soud Lukáše Nečesaného nezprostil viny – byť jeho slova na adresu soudů nižší instance byla neobvykle tvrdá.

"Ta věc není rozhodnuta, Nejvyšší soud nemohl nikoho zprostit viny, on pouze řekl: pochybili jste při hodnocení důkazů, rozhodněte znovu a lépe," uvedla ve čtvrtek večer v debatě, kterou v Knihovně Václava Havla pořádal týdeník Respekt.

A zprošťující verdikt Krajského soudu v Hradci Králové nemusí být podle ní samozřejmý. "Nebyl by to první případ, že i po rozhodnutí Nejvyšším soudem se věc vrátila soudu první instance a nakonec opět skončila odsuzujícím rozhodnutím," dodala.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy