Soudy selhaly, pominuly důkazy. Muž byl ve vězení neprávem

Lukáš Prchal Marek Pokorný Lukáš Prchal, Marek Pokorný
Aktualizováno 20. 5. 2015 15:18
Nejvyšší soud zrušil trest pro Lukáše Nečesaného za pokus o vraždu. Dal za pravdu stížnosti bývalé ministryně Heleny Válkové, podle níž chyběly pro odsouzení mladíka důkazy.
Lukáš Nečesaný s přítelkyní po rozhodnutí Nejvyššího soudu
Lukáš Nečesaný s přítelkyní po rozhodnutí Nejvyššího soudu | Foto: ČTK

Brno - Nejvyšší soud zrušil rozsudek, podle kterého si má Lukáš Nečesaný odsedět 13 let ve vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích v Podkrkonoší. Mladík tak bude propuštěn na svobodu a jeho případ znovu od začátku projedná Krajský soud v Hradci Králové. Rozhodnutí padlo po stížnosti pro porušení zákona, kterou podala exministryně spravedlnosti Helena Válková.

"Stížnost pro porušení zákona je odůvodněná," uvedl po projednání předseda senátu Jan Bláha. A dodal, že soudy přehlížely vše, co bylo ve prospěch obžalovaného, a využily jen to, co bylo v jeho neprospěch. "Skutková zjištění obou soudů jsou v extrémním rozporu s důkazy. A vylučují obviněného jako možného pachatele," dodal Bláha.

Mladík si odpykával 13 let ve vězení za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích v Podkrkonoší. Vinu ale od začátku popírá. A i podle exministryně v kauze chybí proti odsouzenému důkazy.

Státní zástupce ale před soudem uvedl, že s kritikou nesouhlasí. "Odmítám stížnost bývalé ministryně spravedlnosti Válkové. Orgány činné v trestním řízení postupovaly správně," uvedl. Podle něj proběhlo podrobné dokazování, které bylo v souladu se zákonem. "Hodnocení důkazů bylo logické a o nějakém extrémním rozporu, o němž se mluví ve stížnosti bývalé ministryně spravedlnosti Válkové, nemůže být řeč," dodal.

Nejsou důkazy

Oba Nečesaného obhájci Oldřich Chudoba i Petr Dítě ve svých řečech mluvili o nestandardním postupu orgánů činných v trestním řízení a o pomíjení některých důležitých důkazů. "Popis pachatele neodpovídá vzezření Lukáše Nečesaného. Svědci tvrdí, že mělo jít o pachatele vysokého 160 cm s krátkými prostříhanými vlasy – Nečesaný měl přitom v té době tmavé vlasy po ramena," uvedl například Dítě.

Soud podle obhájců akceptoval jenom část výpovědi, která mu vyhovovala. Napadená kadeřnice navíc nikdy neřekla, že obžalovaný Lukáš Nečesaný je pachatel - k albu fotografií, které jí ukázala policie, řekla: "Není tam, hergot."

Nesedí ani časová osa. Případ se odehrál 21. února před 17. hodinou. Dále však obhájci uvedli, že pachatelovy stopy, které byly nalezeny na místě činu, se neshodují velikostně ani vzorově s botami Lukáše Nečesaného.

Policie přitom dostala všechny Lukášovy boty i oblečení, na kterém se nenalezla ani kapka krve, kterou měl podle posudků být Lukáš značně potřísněn. To všechno podle obhájců orgány činné v trestním řízení ignorovaly.

Tvrdý zásah policie

Po projevech obou obhájců se předseda senátu zeptal na výšku Lukáše Nečesaného a poté jej vyzval k závěrečné řeči. Mladík v ní popsal, jakým způsobem byl zatčen. Zmínil, že na něj na ulici skočil policista, poté přiběhli další čtyři nebo pět policistů, kteří jej kopali, křičeli na něj, aby se na místě přiznal, protože mají přímé důkazy k tomu, že spáchal vraždu.

"Vtáhli mě do auta, kde mi nasadili masku, brýle a nohy mi nacpali do nějakého pytle. Stále dokola se mě ptali a chtěli, abych se přiznal. Neustále jsem dostával rány." Dále dodal, že měl při výslechu na policii na obličeji masku a na rukách pouta. Vše mu sundali až po dvou hodinách. Na Mírově, kde si odpykává svůj trest, vykonává práci holiče.

Tam jej navštěvuje jeho přítelkyně, kterou nedávno požádal o ruku a se kterou nyní připravují svatbu. "Za 2,5 roku jsem si jako nevinný člověk ve vězení prožil opravdu hodně," řekl soudu Nečesaný. Hovořil o bolesti a utrpení, které by nezvládl bez podpory rodiny.

Královéhradecký krajský soud Nečesanému původně uložil 16 let vězení. Odvolací Vrchní soud v Praze loni verdikt o tři roky zmírnil s vysvětlením, že údajný pachatel je mladý a že možnost nápravy je vysoká. Mladík se nikdy nepřiznal a tvrdí, že na ženu musel zaútočit někdo jiný.

Čin se odehrál předloni 21. února v kadeřnictví v Hořicích v Podkrkonoší těsně před koncem pracovní doby. Útočník ženu nejméně šestkrát udeřil rozpůleným polenem do hlavy a z peněženky jí ukradl 10 000 korun. Život jí zachránili lékaři.

Nečesaný, který byl v době činu v posledním ročníku střední školy, přišel sám na policii jako svědek, když o napadení slyšel. Uvedl, že v kadeřnictví chvíli před činem byl - chtěl se nechat ostříhat před schůzkou se svou přítelkyní. Kadeřnice už prý ale provozovnu zavírala, a tak odešel.

Nečesaného přišla přímo do soudní síně podpořit jeho rodina. Když soud vyřkl rozsudek o zrušení předchozích verdiktů, většina jeho blízkých se rozplakala. Když pak soudce uvedl, že bude propuštěn z vězení, část z nich vykřikla radostí.

Vše bylo v pořádku, říká státní zástupkyně

Obžalobu na Nečesaného sepsala královéhradecká státní zástupkyně Lenka Faltusová. Ta verdikt soudu, který Nečesaného vinu zpochybnil a propustil jej z vazby, nechce komentovat. "Já nemohu nic říct, důvody rozhodnutí pana doktora Bláhy neznám. Jen jsem si teď na internetu přečetla, že jej propustil z vazby a vrátil to krajskému soudu k novému projednání," řekla Faltusová.

I nadále je přitom přesvědčena, že vyšetřování bylo v pořádku a že je Nečesaný pachatelem. "Jsem přesvědčena, že to bylo v pořádku, vždyť jsem také podala obžalobu," uvedla a poukázala právě na to, že jí dal za pravdu jak Krajský soud v Hradci Králové, tak odvolací Vrchní soud v Praze.

Krajský soud v Hradci Králové tak bude muset případ projednat znovu. A pokud přihlédne k argumentům, které ve středu řekl Nejvyšší soud, a současně se neobjeví nějaký nový přesvědčivý důkaz v neprospěch Nečesaného, bude muset mladíka definitivně očistit.

Obžalobu bude přitom vést opět Faltusová, která je nadále přesvědčena o mladíkově vině. "Vrátilo se to do stadia hlavního líčení po podání obžaloby a soud bude doplňovat to, co bude požadovat Nejvyšší soud v tom svém rozhodnutí," popsala Faltusová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy