Kaplický u politiků zas narazil, nechtějí ho vyznamenat

Kateřina Eliášová
6. 4. 2010 19:30
Hlasování o autorovi blobu skončilo nerozhodně, chyběl jeden hlas pro
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - O jeden jediný hlas utekla dnes již zesnulému architektovi Janu Kaplickém nominace na státní vyznamenání.

Sněmovní podvýbor, který návrhy na ocenění Kanceláři prezidenta doporučuje, hlasoval o Kaplickém nerozhodně. "O jeden hlas to neprošlo," potvrdil to jeho šéf Jan Kasal z KDU-ČSL.

Na zasedání chyběla zelená poslankyně Kateřina Jacques, právě její hlas mohl Kaplického posunout do užšího výběru. Prezident k návrhům sněmovny, ale i senátu a vlády přihlíží, nicméně nejsou pro něj směrodatná.

Zase ti politici

Kaplický vedl kvůli své knihovně vleklé spory s ODS ovládaným pražským magistrátem, který nechtěl dát svolení ke stavbě na Letné, respektive nechtěl převést letenské pozemky na Národní knihovnu. Stavba se zasekla na mrtvém bodě.

A jsou to znovu politici, kteří Kaplického osudem míchají i po jeho smrti, když rozhodují, zda Kaplického prezidentovi doporučit či nikoliv.

"Já jsem jeho nominaci podporovala. Je to škoda, že neuspěl. Nejde přeci o ten spor o knihovnu, ale o to, že Jan Kaplický reprezentoval Českou a Československou republiku v cizině a byl to významný architekt," řekla Aktuálně.cz členka sněmovního podvýboru Hana Orgoníková z ČSSD.

Naopak proti byli třeba Marek Benda (ODS) a Alena Páralová (exODS). "Nebýt střetnutí o knihovnu na Letné, tak by nás Kaplický ani nenapadl. To, že se výrazně zviditelnil minimálně na lehce sporném vítězství v projektu, není podle mého důvod na státní vyznamenání," uvedl svůj důvod Benda s tím, že nepatřil ani mezi fanoušky či odpůrce Kaplického stavby.

Podobně to vidí poslankyně Alena Páralová. Ta přiznala, že se jí blob nelíbí. I ona ale odmítá, že by šlo o politiku. "Debata vyznívala tak, že pan Kaplický prorazil jen díky aféře kolem blobu. Jenže my máme velké množství špičkových architektů, kteří podobnou aféru neměli a přesto jsou dobří," namítá Páralová.

Loni se pokusil Kaplického "protlačit" na seznam nominantů komunistický senátor Vlastimil Balín, letos už se o to ale nepokusí. "Nebudu to raději zkoušet, na určitých místech je k tomu stále velký odpor, je mi to líto," řekl Balín.

Naráží tak na fakt, že mezi velké odpůrce knihovny na Letné patřil právě Václav Klaus, který se chtěl dokonce poutat k bagru, jež by hloubil základy nové stavby.

Za Kaplického bojoval zase Ježek

Letošní návrh na Kaplického nominaci si vzala za svůj lidovecká místopředsedkyně Michaela Šojdrová, do sněmovny jej poslali Zdeněk A. Tichý, Vlastimil Ježek a Jan Wolf, které spojuje dlouhodobý zájem o Kaplického návrh nové budovy Národní knihovny i boj za její postavení v Praze.

Někdejší šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek zase bojoval za Kaplického. Marně, návrh neprošel
Někdejší šéf Národní knihovny Vlastimil Ježek zase bojoval za Kaplického. Marně, návrh neprošel | Foto: Ludvík Hradilek

"V době temna, za komunistů, nás dokázal Jan Kaplický reprezentovat ve světě se svými vizionářskými stavbami. Navrhovali jsme jej vyznamenat Medailí Za zásluhy," vysvětlil Jan Wolf, místopředseda pražské KDU-ČSL, důvody, které je vedly ke Kaplického nominaci.

"Vyjádření světových architektů v čerstvém filmu Oko nad Prahou jednoznačně potvrzují, jak velký architekt Jan Kaplický byl. Nicméně i kdyby to ve sněmovně prošlo, nebyl by přijat u Klause," myslí si Vlastimil Ježek, který kvůli sporům o Národní knihovnu přišel o místo jejího ředitele. "Důvod, proč tato nominace neprošla, je podle mého v tom, že se Kaplický a jeho dílo stali předmětem politických zájmů," soudí nakonec i Šojdrová, která Kaplického nominaci před výborem obhajovala.

Čtenáři Aktuálně.cz radili prezidentovi, koho vyznamenat. Podívejte se:

Sněmovna posílá na Hrad 24 jmen

Návrh na státní vyznamenání může podat úplně každý Čech, a to třemi různými způsoby: svůj návrh zašle buď přímo na Hrad nebo přes sněmovnu či senát. Zástupci obou komor Parlamentu si pak ze seznamů vyberou, přidat mohou i vlastní návrhy. Stejnou procedurou procházejí návrhy v senátu i na Hradě.

Jak sněmovna, tak Senát musí ještě návrhy sněmovního podvýboru hlasováním potvrdit, pak už putují na Hrad.

Senát zatím nerozhodoval, podvýbor pro státní vyznamenání zasedne koncem dubna.

Foto: Ludvík Hradilek

Ze sněmovny odejde na Hrad pravděpodobně 24 jmen. Řád T. G. Masaryka navrhuje výbor pro právníka Jana Haluzu, který po válce trénoval Emila Zátopka. Komunisté jej po roce 1948 zavřeli a poté i těžce mučili. Medaili Za hrdinství navrhují pro politického vězně Jana Janků a plukovníka Jana Plovajka. Mezi nominovanými na Medaili Za zásluhy jsou například zakladatel babyboxů Ludvík Hess, přednosta Kardiocentra IKEM Jan Pirk nebo čestný předseda Spolku českých bibliofilů František Dvořák.

 

Právě se děje

Další zprávy