Jak napravit piráty silnic? Pomoci má program od psychologů

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
7. 6. 2015 17:52
Centrum dopravního výzkumu připravilo nový rehabilitační program REPADO. Podle výsledků by měl výskyt recidivy snižovat až o 50 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Matej Slávik\Economia

Praha Psychologové z brněnského Centra dopravního výzkumu přišli s novým rehabilitačním programem REPADO pro nenapravitelné piráty silnic. Podle nich má nezpochybnitelné pozitivní výsledky. Pokles recidivy prý dosahuje u nás i v zahraničí až 50 procent.

"Úkolem našeho výzkumu je odstraňovat nejpodstatnější příčiny dopravních nehod. Pokud je jejich původcem člověk, pak musíme hledat cesty, jak tomu účinně zabránit,“ vysvětluje ředitel Centra Karel Pospíšil.

Terapie se konkrétně zaměřuje na řidiče, kteří se přestupků dopouštějí opakovaně a podle psychologů je neodradí ani pokuta anebo hrozba vězení. Podle výzkumníků je proto nezbytné zvýšit u problémových řidičů zejména schopnost sebereflexe. K tomu má přispět interaktivní skupinová terapie, vzdělávání a poradenství.

Program musí "hříšníky" bavit

"V praktické části účastníci proberou mimo jiné i mýty o odbourávání alkoholu, zažijí simulovanou dopravní nehodu a přiučí se tomu nejdůležitějšímu z poskytování první pomoci. Vytvářejí si také konkrétní osobní strategie, jak se do budoucna přestupkům vyhnout,“ nastínilo centrum své techniky.

Podle terapeutů je nejdůležitější, aby nápravný program dokázal "hříšníky“ zaujmout a vtáhnout do příběhu. Samotná represe podle nich nestačí. "Pokud by to bylo jednoduché, neměli bychom tolik rizikových řidičů,“ tvrdí Petr Zámečník, koordinátor programu.

V současné době Centrum připravilo pro ministerstvo vnitra pilotáž, která odpovídá specifikům českých řidičů. Recidivisté, kteří jsou v programu v rámci pilotáže, si terapii prozatím sami nefinancují. Pokud se ale podaří REPADO ukotvit i v zákoně, měl by si ji do budoucna hradit každý potrestaný sám.

REPADO funguje už teď

"My jsme to připravovali pět let. Několikrát jsme program navrhovali jako součást novelizace, což neprošlo, ale až teď máme výsledky celonárodní pilotáže, takže debata konečně taky až teď zesílila,“ říká Zámečník.

Podle něho REPADO normálně funguje už nyní. S centrem spolupracují soudci, pracovníci probační a mediační služby, ale i dopravní psychologové. Ti na terapii posílají své klienty, kteří jsou na hranici způsobilosti anebo neprojdou testy.

"Naše rehabilitační kurzy pomáhají těm, kteří své chování sami změnit nedokážou," dodává Zámečník.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy