Mapy: Tady všude budete moci zrychlit na 110 km/h

Foto: Thinkstock
Petr Koděra Tomáš Kunc Petr Koděra, Tomáš Kunc
7. 4. 2015 16:50
Poslanci budou zřejmě už v květnu schvalovat nový zákon, který zrychlí provoz na vybraných silnicích I. tříd. Přinášíme detailní přehled míst, kde by to od 1. ledna 2016 mělo platit.

Praha – Od příštího roku by měli mít řidiči k dispozici 150 kilometrů silnic první třídy, kde budou smět jezdit o dvacet kilometrů v hodině rychleji. Místo devadesátky stodesítkou.

Zrychlení umožní nový zákon o silničním provozu, kterým se v úterý ve druhém čtení zabývali poslanci a příští měsíc jej zřejmě budou schvalovat.

Nic nenasvědčuje tomu, že by novinka Sněmovnou neprošla. Pokud se nezadrhne v Senátu nebo u prezidenta, začne platit 1. ledna 2016.

Celkem jde o 24 delších či kratších úseků, které jsou podle ministerstva dopravy ke zvýšení rychlosti technicky přizpůsobené (jejich přehled si můžete prohlédnout v přiložené galerii).

Jsou to dostatečně široké čtyřproudé silnice s oddělenými směry jízdy - tedy v zásadě dálničního typu. Jezdit na nich stotřicítkou jako na dálnici už však není bezpečné.

Správný krok, ale pozor na nehody

Ostatně experti i někteří politici připomínají: zvýšení rychlosti je sice krok správným směrem, protože se provoz zrychlí a lépe se tak využije kapacita těchto silnic, na druhou stranu je tu riziko většího počtu nehod. Lidé za volantem totiž mají s dodržováním předepsané rychlosti potíže.

"S rozhodnutím politiků nemám problém. Obávám se ale chování řidičů," říká například Karel Schmeidler, dopravní sociolog z Ústavu soudního inženýrství při VUT Brno.

Podle Schmeidlera navíc řidiči zrychlují i v závislosti na stáří auta. Čím novější, tím rychleji jedou. Prokázala to studie německých výzkumníků. "Člověk se v novějším voze cítí subjektivně bezpečněji, a troufne si proto jet rychleji," upozorňuje Schmeidler.

Komunistický poslanec a předkladatel zákona Karel Šidlo souhlasí. Tvrdí však, že na agresivní řidiče musí dohlédnout policie. "Bude potom zejména na ní, aby řidiče hlídala a pokutovala ty nezodpovědné," říká Šidlo.

Policie však zatím nechystá žádná zvláštní opatření. "Vzhledem k tomu, že se bude jednat vždy o silnice takzvaně dálničního typu, nepovažujeme tuto změnu z hlediska bezpečnosti a plynulosti silničního provozu za rizikovou," uvedl Jozef Bocán z policejního prezidia.

Spolu se zvýšením rychlosti ministerstvo dopravy nepočítá se zavedením mýtného. Nový zákon má kromě zvýšení rychlosti na silnicích první třídy zároveň rozšířit dálniční síť o 300 kilometrů, byť půjde jen o zásah na papíře. V dálnice se totiž promění většina současných rychlostních silnic, kde se už dnes může jezdit rychlostí 130 kilometrů za hodinu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slávistická devatenáctka na Interu schytala čtyři góly

Fotbalistům Slavie do 19 let nevyšel vstup do Youth League, která je mládežnickou obdobou Ligy mistrů. Pražané v úvodním duelu skupiny v Miláně proti Interu zaostávali a favoritovi podlehli vysoko 0:4. Domácí dali dva góly z penalt a dvakrát se trefil Sebastiano Esposito.

Sedmnáctiletý útočník otevřel skóre v 29. minutě, kdy se obtočil kolem obránce a střelou mezi nohy překonal slávistického gólmana Surovčíka, který už v sedmé minutě nahradil zraněnou jedničku Sirotníka.

Inter soupeře jasně přestřílel a po změně stran přidal další tři branky. V 58. minutě Esposito s přehledem proměnil penaltu po zákroku Štětky a o 20 minut později se povedenou střelou zpoza vápna prosadil Oristanio. V 86. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen Hošek a už v nastavení z dalšího pokutového kopou překonal Surovčíka Vergani.

V dalších zápasech skupiny se slávističtí mladíci stejně jako A-tým v Lize mistrů utkají s Dortmundem a Barcelonou. České maximum v Youth League drží Příbram, která v sezoně 2015/16 došla do osmifinále.

Aktualizováno před 1 hodinou
Další zprávy