I Jágr stávkoval, připomínal Pražanům předák. Marně

Tereza Šídlová
16. 6. 2011 20:18
Reportérka Aktuálně.cz strávila den ve štábu odborů
Nejúspěšnější byli řidiči metra. To poprvé v historii během stávky nevyjelo, narozdíl od tramvají.
Nejúspěšnější byli řidiči metra. To poprvé v historii během stávky nevyjelo, narozdíl od tramvají. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Od třetí hodiny ranní finišoval ve čtvrtek odborářský předák Bohumír Dufek ve svém vinohradském sídle s přípravami pochodu Prahou, na který neměla metropole jen tak zapomenout.

Nakonec si ale od vybuzeného davu odborářů vysloužil kritiku za ústupky a uznal, že Pražany blokáda doprovázející stávku z míry nevyvedla. Obyvatelé metropole totiž v nemalém počtu nasedli třeba na jízdní kola.

Strkanice a největší emoce se tak rozehrály hlavně ve chvíli, kdy mezi odboráře vyšel ministr financí Miroslav Kalousek.

Show pro Prahu

Od začátku pochodu bylo jasné, že v centru Prahy, která je pátým nejbohatším regionem v EU, se potkávají dva trochu odlišné světy, respektive životní podmínky.

Zatímco odboráři vyzývali místní jedoucí ve svých komfortních vozech "Přidejte se k nám", ti jen čekali, až se odboráři přeženou. Často si pochod fotili a na Malé Straně odboráře vítali negativními, ale i dobře míněnými transparenty.

"Čekal jsem, že se k nám přidá víc Pražanů, to je zklamání i možná neúspěch," uznával po demonstraci na Palackého náměstí Dufek. To už bylo jasné, že o odhadovaných třech tisících demonstrujících nemůže být řeč, byť během dopoledne podporovatelé trochu přibývali.

"Češi na takové akce nejsou ještě zvyklí, ve světě jsou běžné a i největší hokejista Jaromír Jágr v NHL stávkoval," neztrácel svůj propagační náboj Dufek.

Brzy ráno přitom vše vypadalo pro odboráře nadějně. "Praha rozhodne, je to supr," ozvaly se krátce před pátou ranní z Dufkovy kanceláře emoce. To za ním dorazil kolega odborář Vratislav Feigel, aby mu oznámil, že pražské metro poprvé ve své historii stojí.

Párky na posilněnou

Zatímco Praha ještě spala, v centrále Asociace samostatných odborů, jimž Dufek velí, probíhala poctivá odborářská rozcvička. Předák shodil sako a kravatu ze středeční tripartity, vzal si džíny, košili, světlé mokasíny a připravoval si svou řeč.

Odborářskými prostory, perfektně technologicky vybavenými, se při svítání začaly ozývat vuvuzely, nejdřív neobratně, jak odboráři trénovali, postupně víc a víc. Také se ohřívalo až 40 kilo párků, které čekaly na mimopražské horníky a zemědělce na posilněnou. V sedm ráno byli na místě.

Jen co se ale Dufek postavil do čela shromážděných odborářů, začaly první problémy. "Nejdřív jste ustoupili v blokádách magistrály, teď se ani nepůjde za panem prezidentem. Tak co to je?" křičela na Dufka jedna z žen s píšťalkou na krku.

Police měla mnoho práce s
Police měla mnoho práce s | Foto: Ondra Kořínek

Nakonec ji ale uklidnily všudypřítomné televizní kamery. "Pojď, budeme v televizi," chytla svého syna. Pak už se mohlo jít. Odboráři navíc začali uvažovat, že by nakonec přece jen došli až na Pražský hrad, z čehož brzy ráno ustoupili.

A Dufek, neúnavný komunikátor, který musel celé čtvrteční dopoledne balancovat mezi odboráři a dohodou s magistrátem i vládou, jako kompenzaci svým svěřencům nabídl blokádu Ječné ulice, kterou projíždějí klíčové pražské tramvajové spoje.

Vystoupit si nakonec museli kvůli po kolejích pochodujícím odborářům cestující ze dvou tramvají. V davu zněly hesla jako "stávkokazi fuj". Soucit s odbory zase neměli někteří kolemjdoucí: Jdětě radši na golf, ozvalo se třeba od místních.

Jste nuly! Ne, my jsme lid

Dufkovi jeho svěřenci zazlívali i to, že se pochod několikrát zastavil. "Chtějí, abychom nestihli dojít ke Kalouskovi," zlobili se odboráři. Jenže to spíš Dufek s policií vyjednával, aby zpacifikovala hrstku provokatérů, kteří odboráře rozpalovali do ruda vulgárními transparenty typu "Odbory, útulek pro nuly". "Já pak horníky neudržím," říkal v jedné chvíli policii.

Provokatérů bylo asi pět, ale způsobili stejné strkanice jako přítomnost Miroslava Kalouska. K jeho úřadu odboráři dorazili kolem poledne. I jemu zjevně chtěli sdělit jednu důležitou věc: Nejsme lůza, jsme lid, znělo z jejich strany - i vedle drsnějších urážek.

Horkem a pochodem unavení odboráři, často ve vyšším středním věku a také po dlouhé cestě, začali ztrácet nervy. Kalousek, který má s odbory velmi napjaté vztahy minimálně od soboty, kdy je zaskočil zákazem pondělní stávky a urazil je velmi lidovou rýmovačkou, si zase chvilku s odboráři nenechal ujít. Vzduchem nakonec létala rajčata.

Když se podařilo odboráře převést k nedalekému Úřadu vlády, Dufek akci podle všech dohod rozpustil. Premiér Petr Nečas před odboráře vůbec nevyšel.

"Zásadně odmítám otázky typu, jestli jsme prohráli, nebo ne," říkal v půlce dne a na konci blokády Dufek. Sám ale přiznal, že největším úspěchem čtvrteční stávky bylo stojící metro a železnice, ne odboráři v ulicích.

"Ale pokud si získáme na svou stranu Pražany třeba za to, že mohli do města vyrazit na kole, pak i to je dobré," uzavřel blokádu odborář.

 

Právě se děje

Další zprávy