Stávka na vlastní kůži: Do práce pěšky, na kole i lodí

Domácí Domácí
16. 6. 2011 9:22
Reportéři Aktuálně.cz v ulicích zjišťují, jak se nejlépe dostat do práce
Cyklisti na Rašínově nábřeží v den stávky kolem sedmé ráno
Cyklisti na Rašínově nábřeží v den stávky kolem sedmé ráno | Foto: Bronislav Pavlík

Praha - Vezměte si dovolenou! Utečte z měst! Neposílejte děti do škol!

Tak zněly nejhlasitější apely před čtvrteční stávkou proti reformám vlády Petra Nečase.

Na 24 hodin se zastavil provoz na železnici, mnohde nejezdí MHD. Například v Praze jezdí jen osmina tramvají a zhruba pětina autobusů, metro poprvé v historii nevyjelo vůbec.

Reportéři Aktuálně.cz vyrazili kvůli zastavené dopravě do práce po vlastní ose. Někteří pěšky, jiní na kole, další autem.

Zatím se zdá, že mnozí - především mimopražští - výzev uposlechli, a tak v metropoli nedochází k avizovaným dopravním kolapsům.

Přečtěte si v online reportáži, jaké jsou jejich zkušenosti:

09:20 - "Pro cestující, kteří dorazili nočními vlaky z Berlína, přijely do Drážďan dva autobusy, které je odvezly do Prahy," popisuje situaci v Německu reportér Tomáš Rákos. Cizinci mířící do Česka podle něj berou situaci s nadhledem.

08:59 - "Reklama na městskou cyklistiku. Počet cyklistů v ulicích se zdesateronásobil," hodnotí ranní průjezd Prahou na kole od severu k jihu Jan Lipold. "O to víc vyniká bídný stav cyklistické infrastruktury. Jezdilo se ohleduplně a obezřetně, žádný konflikt ani karambol jsem nezaznamenal. Přes den se ale může situace zhoršit. Vyjede víc aut, průvod odborů zablokuje některé ulice, předpověď počasí hlásí bouřky."

08:13 - Praha je vylidněná a doprava podle Radka Pecáka připomíná spíš víkend. Bez problémů jsou průjezdná místa, která jsou jinak v tuto dobu noční můrou řidičů - Nuselský most, Jižní spojka, ale i Strakonická ulice.

08:06 - "Jsem pro, aby stávka byla každý den: v ulicích je polovina aut, z města se konečně stalo město cyklistů a chodců, tramvaje jezdí, byť míň," říká s nadsázkou reportér Pavel Tomášek poté, co pěšky prošel trasu z Červeného vrchu do Holešovic.

08:03 - "Provoz na magistrále kolem muzea je naprosto plynulý," hlásí pěší hlídka Martin Novák.

07:48 - "U Národního divadla jsou cyklisté nad auty v jasné přesile. Veloprovoz na stupni 2," líčí situaci Jan Lipold.

07:44 - Průjezdná bez problémů je i magistrála, a to v obou směrech. "Do Prahy zřejmě nepřijeli ti, co obvykle. Jsou vidět jen pražské značky, žádné středočeské," popisuje situaci z auta Radek Pecák. Cyklisté jsou podle něj vidět i na silnicích, kam obvykle nemíří.

07:38 - Jan Lipold: "U Vyšehradského tunelu už je klidněji. Až k Národnímu divadlu je cyklotrasa bez problému průjezdná. Jen na náplavce parkuje na cyklostezce velká dodávka a cosi vykládá. Ale cyklisté jsou obezřetní."

07:22 - Reportér Radek Pecák vyrazil do práce autem, a to z Hostivaře přes Průběžnou a Vršovickou. "Až k Edenu je cesta bezproblémová, provoz je menší než obvykle," hlásí. Doprava podle něj houstne až právě na křižovatce u stadionu Slavie. "Těch posledních 300 metrů se dá zvládnout za pět minut."

07:15 - Na jedné z pražských páteřních cyklostezek houstne provoz. "Před Vyšehradským tunelem ve směru od Podolí se to začíná štosovat. Tedy na cyklostezce," hlásí z pravého břehu Vltavy reportér Aktuálně.cz Jan Lipold. "Kromě cyklistů si žádají své i pěšáci, to vše na průjezdu širokém metr," dodává.

07:12 - Ze středočeské Hostivice se hlásí reportér Pavel Baroch: "Od půlnoci zde nejel žádný vlak. Na nádraží ráno dorazil jediný člověk, byl ale poslán pryč."

07:06 - Na trasu Braník - Podolí se vydaly stovky svátečních cyklistů, cestu zatím zvládají bez karambolů, hlásí reportér Jan Lipold. ´

07:01 - Směrem na Braník jezdí tramvaje číslo 17 a 3. Na Barrandovském mostě reportér Bronislav Pavlík potkal také autobus číslo 197.

06:59 - Na Národní třídě vyslechl reportér Martin Novák rozhovor dvou žen ve středním věku: "Koukám, že z tramvaje jezdí, tak co z toho všichni dělali takovej tyjátr."

06:51 - Zatímco lidé u zastávky Hadovka zatím marně vyhlížejí tramvaj ve směru Červený vrch, linka do obchodního centra Šestka jezdí. "Zdá se, že DPH se bude moct ze stávky skutečně radovat, Češi místo do práce vyrazí na nákupy," komentuje reportér Pavel Tomášek.

06:41 - Reportér Bronislav Pavlík, který se vydal do práce na kole, hlásí, že Prokopské údolí i cesty u Barrandovského mostu jsou plné cyklistů. "Vypadá to, jako by se všichni vydali na výlet," glosuje.

06:05 - Živě informace o dopravě v Praze: "Dobrý den, z ranních Dejvic mohu potvrdit, že je v provozu autobusová linka 119 na letiště Ruzyně a také několik tramvají na lince 20," zdraví Daniel Šesták. "Během 20 min. jsem na Žižkově viděl tramvaje číslo 1, 9, 10 a 16, na konečné spojovací stála další," hlásí zase čtenář Ondřej Kořínek. "Něco jezdí i po Praze 10, konkrétně na křižovatce Želivského jsme autem cestou do práce viděli tramvaj č. 10 a 16 a o něco níže na Ohradě i tram č. 9. Autobusy také jezdí, ve Vršovicích jel bus č.135 a 136," píše Simona Holecová. A Michal Žák se ozval z trasy Podolí-Vyšehrad: Bus 192 i 197 v provozu. Na trase je o něco víc cyklistů. U vyšehradského tunelu ani nehlídkují policisté, kteří obvykle s oblibou kontrolují dodržování značky 'Cyklisto, veď kolo!' A tak nikdo nevede a všichni jedou..."

Stávkový řád: MHD v Praze - které linky pojedou a kde

05:45 - Ani další zpráva z terénu nevypovídá o informační kanceláři Pražského dopravního podniku moc povzbudivě. Loď po Vltavě z Modřan vyplula, ale veze dva pasažéry. "Jak prohlásil jeden ze čtveřice obsluhujícího personálu: Jsme v přesile," popisuje Martin Novák. "Přitom v podpalubí je vše nachystáno na snídaně, zázemí i toalety skvěle uklizené." Zdá se, že Pražané si nechali ujít ojedinělý zážitek - ranní cestu MHD, která má styl.

05:32 - Reportér Martin Novák z Modřanské hlásí, že na silnicích směřujících z největšího pražského sídliště je překvapivě málo aut: "Oběma směry projelo po jedné tramvaji, ovšem byly skoro prázdné." Velmi frekventovaná tramvajová linka č. 3 jezdí jen s jedním vozem.

TIP: Jak se budete ve čtvrtek dostávat do práce nebo do školy, když Prahu paralyzuje stávka? Souhlasíte s takovou formou protestu? Diskutujte s ostatními čtenáři na naší stránce na Facebooku, či na Twitteru.

Čtenářská diskuze pod tímto online přenosem je z technických důvodů vypnuta. Spolu se startem živé reportáže jsme ale zároveň spustili samostatný článek určený pro Vaše diskuzní příspěvky - zde.

Uvítáme také Vaše postřehy ze stávkou ochromených míst České republiky. Posílat můžete i fotografie, a to na e-mail [email protected]

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Vláda chce těsně před volbami jednat ve Sněmovně o zmrazení platů politiků

Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. V pondělí schválila příslušný návrh. Po jednání kabinetu o tom informoval vicepremiér Karel Havlíček (ANO). Uvedl, že schválen byl zákon o platu představitelů státní moci, který se týká politiků, nikoliv soudců. "Současně pracujeme na jeho zařazení," uvedl s návrhem na termín 5. října. Poslanci poslední řádnou schůzi uzavřeli v pátek.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Soud EU: Polsko má platit denní pokutu půl milionu eur za pokračování těžby v Turówu

Soudní dvůr Evropské unie vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí. Nejvyšší orgán unijní justice to oznámil v tiskové zprávě.

Soud předběžné rozhodnutí o zastavení těžby vydal v květnu po české žalobě, podle níž důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko však příkaz dodržet odmítlo a požádalo soud o jeho zrušení s tím, že náhlé zastavení těžby by mohlo způsobit ekologickou katastrofu a pro zemi mělo značné ekonomické následky.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Tenista Veselý nevyužil dva setboly a vypadl v Nur-Sultanu s Munarem

Nejlepší český tenista Jiří Veselý vypadl na turnaji v Nur-Sultanu v prvním kole. Se Španělem Jaumem Munarem osmadvacetiletý příbramský rodák prohrál v hlavním městě Kazachstánu za hodinu a tři čtvrtě 3:6 a 6:7.

Veselý, jemuž patří v žebříčku 88. místo, měl v tie-breaku druhé sady dobrou příležitost dotáhnout zápas do třetího setu. Za stavu 6:4 měl dva setboly, ale ani jeden neproměnil. Naopak dvojchybou dal 71. hráči světa Munarovi možnost utkání ukončit a Španěl nezaváhal.

Na ATP Tour prohrál Veselý po vyřazení v 2. kole v Kitzbühelu a 1. kole US Open třetí zápas za sebou.

Tenisový turnaj mužů v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, 541.800 dolarů):

Dvouhra - 1. kolo:

Munar (Šp.) - Veselý (ČR) 6:3, 7:6 (8:6).

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Film Zátopek už vidělo přes čtvrt milionu lidí

Žebříček víkendové návštěvnosti kin nadále vede Zátopek režiséra Davida Ondříčka. Za čtyři týdny ho vidělo téměř 273 tisíc diváků. Druhý je akční Shang-Chi a legenda o deseti prstenech z komiksového světa Marvel, kterou za tři týdny zhlédlo přes 92 tisíc lidí. Dalších 17,5 tisíce lidí uplynulý víkend přišlo na komedii Prvok, Šampón, Tečka a Karel od Patrika Hartla, jejíž celková návštěvnost již přesáhla hranici 530 tisíc.

Z českých filmů skončila ještě na devátém místě komedie Jedině Tereza, na desátém Deníček moderního fotra a na 11. rodinný snímek Gump - Pes, který naučil lidi žít, vyplývá z údajů Unie filmových distributorů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy