Zrušení oslav bylo hloupé, řekl Klaus a odsoudil stávku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
16. 6. 2011 13:44
Prezidenta čtvrteční stávka v dopravě znepokojuje. Už dříve ji rázně kritizoval
Václav Klaus
Václav Klaus | Foto: Liberecký kraj

Praha - Prezidenta Václava Klause stávka odborářů znepokojuje, ale bylo podle něj hloupé, že musel zrušit čtvrteční oficiální oslavy svých sedmdesátin na Pražském hradě.

Klaus to řekl ve čtvrtek v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál. Podobný způsob řešení podle něj nikam nevede.

Na Hradě se měl Klaus setkat s představiteli veřejného života a poté se zástupci z diplomatických misí. Zrušení setkání k příležitosti Klausova jubilea oznámil ve středu jeho mluvčí. Prezident nechce hosty vystavovat riziku.

Akce, na kterou byla pozvána řada diplomatů, politiků a významných hostů, byla zrušena bez náhrady.

Klaus pro Radiožurnál prohlásil, že na svých oslavách osobně nelpí. "Já kdybych mohl, tak bych se někam schoval a nic neslavil," poznamenal. Zároveň ale dodal, že prezident je státní institucí a nemůže slavit narozeniny jen v úzkém rodinném kruhu. O zrušení oslavy prý začal uvažovat v úterý odpoledne při návštěvě Plzeňského kraje. "Je to hloupé, prostě je to hloupé," poznamenal.

Sedmdesáté narozeniny bude mít Václav Klaus v neděli. "Ten dárek, který jsem dostal takhle zvnějšku, i když asi nebyl míněn k mým narozeninám, tak není něčím, co mě těší, a spíše mě znepokojuje," poznamenal v souvislosti se stávkou.

Prezident své kulaté narozeniny oslaví v neděli odpoledne s rodinou a blízkými přáteli. Po oslavě se bude konat koncert z cyklu Jazz na Hradě, který má být gratulací Klausovi. 

V minulých dnech se Klaus velmi ostře ohradil proti stávce v dopravě. Vláda by podle něj měla jednat mnohem razantněji a třeba jít i do protiútoku a najmout si autobusy od soukromých dopravců. Stávku označil za politickou. Opoziční ČSSD ho poté obvinila z vyostřování sociálního konfliktu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy