Hotovo, 12 procent od Metrostavu, odposlechla policie

Radek Nohl Radek Nohl
9. 10. 2013 15:30
Vyšetřovatelé ulovili velkou rybu v kauze Davida Ratha, obří firmu Metrostav.
David Rath a Kateřina Pancová.
David Rath a Kateřina Pancová. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vyšetřovatelé v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ulovili zatím největší rybu.

Do sítě detektivů protikorupční policie se dostala obří tuzemská stavební společnost Metrostav a z odposlechů pořízených před zatčením Davida Ratha plyne, že schůzky čelních představitelů této firmy s další obviněnou Kateřinou Pancovou byly celkem běžné.

Policie předala obvinění jak samotné firmě Metrostav, tak - jak uvedl server Lidovky.cz - i jejímu šéfovi Petru Pilátovi a obchodnímu náměstkovi Jiřímu Andělovi.

Z vyšetřovacích dokumentů lze zjistit, že Pancová se s oběma manažery setkávala opakovaně. Vyšetřovatelé zadokumentovali minimálně čtyři schůzky.

Poslední setkání dvojice Pilát a Pancová se mělo uskutečnit 16. května 2012, ale už se nestihlo. Pancovou a Ratha zatkla policie a zakázky, které si se zástupci Metrostavu dohodli, byly následně zrušeny. 

Ale popořádku.

První setkání u Pancové

První schůzka mezi Pancovou a představiteli Metrostavu se uskutečnila 23. února 2012 kolem 9:00. S kým se tehdy bývalá ředitelka kladenské nemocnice setkala, ale není jasné. Podle záznamů ze spisu v kauze exhejtmana Davida Ratha policisté tyto osoby blíže nedokázali identifikovat.

Na jednání s Pancovou však řeší některé zakázky, které se připravují. Jde o nové stavby v areálech nemocnice v Mladé Boleslavi, Kladně i Kolíně. A během debaty dojde řeč i na obchodního náměstka Jiřího Anděla.

Pancová: Budu ráda s tím, že já tedy zítra domluvím se s Drážďanským (šéf stavební společnosti Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský - pozn. red.) v deset hodin. Boleslav necháme, ta je domluvená v pořádku. Tady to řeknu, že jsou určité nedohody, že jsme se o tom spolu bavili, a že pokud se nedohodnete, tak von tam volavku dělat nebude. On... jinou volavku já jim domluvím a oznámím jinde a už se domluvím s panem inženýrem Andělem, který na to bude mít mandát.
Zástupce Metrostavu
: Dobře.
Pancová:
My jsme se domluvili i na nějakým vstřícným potom vyrovnání, protože chápu, že jsou volby, chápu že tady byly určité nesrovnalosti už na začátku. A abyste měli něco v záloze, kdyby se změnila situace, abyste přesvědčili lidi, že to je moc fajn.
Zástupce Metrostavu:
Úplně nerozumím, ale předpokládám, že...
Pancová:
Já jsem říkala, že to uděláme jediný pro vás, protože vy jste tady před tím měli Bendl, Rath kvůli střídání nějaké problémy. Vždycky se dává tohlecto bez tohohlenctoho.
Zástupce Metrostavu
: Jasný.
Pancová: Pokud tohle vyjde, řekněme si teď to jde na zastupitelstvo, už v březnu to projde zastupitelstvem.
Zástupce Metrostavu:
C2.
Pancová:
Jasně. Celá C2, včetně technologií. Nechám to celý, ať tam máte prostor.

Anděl řeší s Pancovou stavbu pavilonu 

Další jednání mezi zástupci Metrostavu a Pancovou se uskutečnilo 12. března. Tehdy se schůzky podle záznamů vyšetřovatelů zúčastnil kromě Pancové i Anděl a Drážďanský. Společně znovu řeší detaily soutěže na kladenský pavilon C2.

Pancová: Pardon, takže bavíme se teď Kladno. Bavíme se.
Anděl:
Jo, jo, jo. Pardon, tak já jsem. Takže C2. Bavím se.
Pancová:
C2, 270, dneska jde na radu, no.
Anděl:
O 270 milionech, jo, protože ééé, takhle. My zítra máme radu sdružení v podstatě.
Pancová:
Ano.
Anděl:
Já na tý radě sdružení u nás se chci o tom jakoby bavit, problém je jeden, že nikdo nechce být v roli prostě nějakého subdodavatele. Za předpokladu, aby to dobře dopadlo, tak je to prostě nutný. V podstatě, jo. Teď nemyslím vůči generálnímu zhotoviteli, ale všichni chtějí čtyři mít stejnou paritu nebo stejný postavení. Což je špatně, jo. Já jsem se s nimi právě ještě bavil u nás, abych měl nějaký mandát, problém je ten, když to řeknu zcela otevřeně. Tady snad můžu, doufám.
Pancová:
No to já taky doufám.
Anděl: Jsou tam dvě nutný věci. Jedna věc je samozřejmě ještě trošku přibarvit výkazy v té stavařině, v podstatě v tom, na tom se dělá, v tom by asi problém nebyl. Druhá ale věc je, je dobrý to opřít o tu zdravotnickou technologii, která tam je ve výši nějakých 45 milionů.

Pancová, Anděl a Drážďanský poté řeší další detaily soutěže, kdy bude co probíhat a jakou společnost vzít do sdružení a kdo se bude starat o subdodávky. Řeší také, zda neoslovit firmu Hospimed Jindřicha Řeháka, zda by někoho dalšího nesehnal.

Anděl: Oficiálně bude jeho subdodavatel. To je otázka, tohohle, to nás nezmění.
Pancová: Tak on má ještě jednu firmu.
Anděl:
No jo, ale zas jí musí vybavit jo.
Drážďanský:
To jí vybaví sebou zase, třebas. Já si nemyslím, že v tomhle případě by se ty technologové měli snažit sehnat někoho třetího. Si myslím, jestli teda jo.
Anděl:
No tak jako by měli. My jsme si jakoby teoreticky sehnali tebe, tak by mělo být něco podobného od nich. V podstatě.
Drážďaňský:
Tak.
Anděl:
Aby to dopadlo ideálně na ty sdruženářské firmy. Aby tam byly minimálně tři nabídky. Od toho odvíjím.

Pancová: Dohodli jsme 12 procent za pavilon O

Ke klíčové schůzce, o které jako první napsal server iDnes.cz, ale došlo už o čtyři dny později, 16. března, kdy se kolem 9:30 sešel šéf Metrostavu Pavel Pilát s Kateřinou Pancovou.

Foto: http://www.carnehl-vladyka.cz/

Na společném setkání společně řeší již poslední detaily celé zakázky. Dohadují se nejen o stavbě kladenského pavilonu C2, ale i kolínského pavilonu O. Tuto zakázku také Metrostav nakonec vyhraje s částkou za zhruba 110 milionů korun.

Pancová: U kafe, jak se vždycky bavíme, to je v podstatě 227 bez DPH, včetně DPH je to 270.
Pilát:
Hmm.
Pancová:
Teď to jde na zastupko, čili mělo by to, jo, s tím, že bychom se ještě domluvili, jak to ty kvalifikace, aby se to dostalo do konce března na centrální adresu. Včera jsem strávila u administrátora tři hodiny, vším domlouvání, jak to bude, tak... špitálu... kontrolovala, řekla jsem ano, tady ten materiál je, a už tam včera byl, takže to běží, takže dostat na centrální adresu, bude to teda kvalifikačně dvoukolově, a uděláme to. Domluvili jsme si deset, šest a čtyři.
Pilát:
Hmm.
Pancová:
Ještě tady to mám, deset to je todle, šest je to todle, kdy se potkáme my spolu.
Pilát:
A je to. A vyřizujeme my, jo?
Pancová:
Ano.
Pilát:
Ne nebo.
Pancová:
Já chci vás, je to lepší. Spolu to vyřídíme.
Pilát:
Protože tam, éé lídr budou.
Pancová:
Vy.
Pilát:
My, lídrujeme.
Pancová:
Vy lídrujete tady taky.

Když Pilát kancelář opustí, volá Pancová kolem 11:30 svému partnerovi Petru Kottovi a říká mu, že se se šéfem Metrostavu dohodla.

"Potom tady byl ten Pilát, tak jsem se s ním na všem domluvila. Dvanáct procent, na všem," uvedla podle materiálů vyšetřovatelů do telefonu. Následně ještě dodala, že zmíněných dvanáct procent se týká zakázky na stavbu kolínského pavilonu O, kterou nakonec Metrostav vysoutěžil za 110 milionů korun. Soutěž byla po zatčení Davida Ratha zrušena.

K setkání už nedošlo, Rath a spol. zatčeni

Poslední čtvrté setkání se mezi Pilátem a Pancovou uskutečnilo 26. dubna. Tehdy šéf Metrostavu přišel do její kanceláře. Když ale zjistil, že v místnosti je i Petr Kott, požádal Pancovou, zda by se nemohli projít. Co společně řeší, ale odposlechy nenaznamenaly. Když se však vrací, řeší spolu opět soutěže.

Pancová: Tohle to je vlastně přihlášení na Kladno a na Boleslav.
Pilát:
Hmm, krása.
Pancová:
Ehm.
Pilát:
No tady ty s tím otazníčkem.Pancová: Takže na C2 je otevírání 9. května.
Pilát:
Hmmm.
Pancová:
Na Boleslav 14. května. Takže nás zajímá spíš ta C2, to je ten.
Pilát:
No ale to asi asi to oboje.
Pancová:
Tak co chceme po tom 14. květnu?
Pilát:
No to je takový, já tady vidím, že patnáctého odpoledne teoreticky můžu.
Pancová:
To já jsem v Motole, takže jedině to bychom se museli sejít.

Pilát se nakonec s Pancovou dohodne, že se sejdou až 16. května. Ke schůzce ale nakonec nedojde. O dva dny dříve totiž Ratha, Pancovou, Kotta a dalších pět osob zatkne policie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy