"Jsme nadšenci, učení se stalo naší vášní." Seznamte se s hvězdami výuky na dálku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 26. 11. 2020 18:00
On-line vyučování zvládli s přehledem a zároveň nezapomněli na křehkou dětskou duši. Snažili se své žáky podporovat a zdůrazňovat jim: "Společně to zvládneme!" Projděte si 12 inspirativních příběhů, které přinesla anketa Aktuálně.cz Hvězdy výuky na dálku. O finalistech rozhodovala odborná porota, čtveřici vítězů určilo hlasování veřejnosti. Vyhlášení proběhlo na konferenci o vzdělávání PREF 2020.
Foto: Economia

Finalistka kategorie Mimořádný výkon: Monika Kuklová

Monika Kuklová učí v Základní škole Horní Slavkov. Když byl na jaře vyhlášen nouzový stav, kromě své práce ještě pomáhala se vzděláváním žáků v Dětském domově Cheb a Horní Slavkov. Žákům v dětském domově zatraktivnila distanční výuku, pomohla jim s učením a dokázala navodit příjemnou atmosféru jak mezi dětmi, tak i mezi pedagogy. Stala se také motivací a hnacím motorem ostatním pedagogům ze slavkovské základky. 

Sama o sobě říká, že je obyčejná učitelka na základce, ale zkrátka bere svoje povolání jako poselství. Asi po týdnu od zavření škol se k ní dostala zpráva, že dětský domov by potřeboval pomoci. Neváhala a společně se svojí asistentkou pedagoga kontaktovala ředitele domova. "Tenhle telefonát mi změnil život. Začaly jsme docházet každý pracovní den, kde jsme měly u stolu v jednom bytě osm dětí. Každé z nich bylo z jiného ročníku, mělo jiné úkoly a každé je chtělo mít hotové hned. Systém typu teď budeme mít ten a ten předmět neexistoval, takže jsme si musely vymyslet vlastní," líčí.

U starších žáků začala více využívat digitální technologie, aby si uvolnila ruce na mladší. Hlavně se však snažila vytvořit si s dětmi i s vychovateli určitý vztah a bavit se s nimi nejen o škole. "Život v tomto světě mi otevřel oči a hluboko se skláním před vychovateli, kteří svou láskou a svou osobností dávají výchovu, výuku a pocit jistoty dětem, které to potřebují nejvíc. Naučila jsem se od nich hodně, a to hlavně v oblasti komunikace, důvěry a celkově psychologie," dodává. S dětmi zůstává v kontaktu a chce zůstat i v budoucnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy