Kopíruje Babiše a působí ještě víc odtrženě od reality, hodnotí expert Fialovo video

Dominika Hejl Hromková Dominika Hejl Hromková
7. 11. 2023 15:11
Premiér Petr Fiala (ODS) v neděli na sociálních sítích zveřejnil video, ve kterém srovnává ceny některých potravin v českých a německých obchodech. Diváky v něm upozorňuje třeba na to, že čokoládovou pomazánku za hranicemi koupí výhodněji. "Voliči Petra Fialy ale očekávají, že premiér řeší dramatičtější věci než dražší Nutellu," říká Karel Komínek z Institutu politického marketingu.
Petr Fiala porovnal cenu nákupu v českém a německém obchodě.
Petr Fiala porovnal cenu nákupu v českém a německém obchodě. | Foto: Aktuálně.cz/Facebook/Petr Fiala

"Ceny potravin i díky tlaku naší vlády začaly konečně klesat. Ale na druhou stranu mi řada z vás píše, že se stále vyplatí nakupovat v zahraničí, protože tam jsou stejné výrobky pořád levnější. Já jsem se chtěl o tom přesvědčit sám," říká Petr Fiala v nejnovějším videu svého pravidelného pořadu na sociálních sítích Otázky a odpovědi z Kramářovy vily. 

Premiér nakupuje v německém Waldsassenu kousek od hranic, kam si odskočil z pracovní cesty po Karlovarsku. Na kameru ukazuje nákupní vozík obsahující položky jako mléko, máslo, kečup nebo Nutellu. V Česku pak pořídí stejné výrobky a porovnává jejich cenu. Postupně zjišťuje, že jej nákup za hranicemi vyšel levněji.

Video má jen na sociální síti X přes 300 tisíc přehrání, v komentářích převažují kritické reakce. Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu oprávněně. "Máme dva roky od voleb a dva roky do voleb. Vláda v tomto období bývá na dně popularity. Tato situace je v čtyřletém cyklu demokracie standardní. Bojím se ale, že ji to trochu nutí panikařit," vysvětluje si zveřejnění videa. 

Za problematické ho považuje ze dvou důvodů. Vůbec neodpovídá stylu Petra Fialy a divákům představuje notoricky známý fakt, se kterým hlavně obyvatelé příhraničních oblastí mají letité zkušenosti. Na voliče to proto může působit, že je Fiala odtržený od reality. 

"Existuje základní dichotomie my versus oni. My jsme voliči, kteří vědí, jak svět vypadá, a politici jsou lidé zavření v Poslanecké sněmovně. Když vám premiér po letech debat ve veřejném prostoru řekne, že Nutella je za hranicemi levnější, vypadá ještě izolovaněji. Voliči pak můžou mít pocit, že řízení země nejde správným směrem," popisuje Komínek. 

"Z hlediska formy je to Andrej Babiš"

Styl, v jakém premiér na videu vystupuje, mu nápadně připomíná předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Ten kromě svého facebookového pořadu Čau lidi natáčí videa na Instagram a TikTok. Jeho účty sledují stovky tisíc lidí. 

"Z hlediska formy je to Andrej Babiš jedna ku jedné. Jenže voličská skupina Andreje Babiše chce, aby se člověk na jeho místě zvedl a třeba jako za covidu nosil roušky do jednotlivých nemocnic (Babiš tento krok pouze sliboval, ale nesplnil, pozn. red.). Voliči Petra Fialy očekávají, že premiér řeší dramatičtější věci než dražší Nutellu," konstatuje Komínek. Dodává, že Fiala na videu nepůsobí autenticky a tento styl prezentace u něj nemůže být dlouhodobě úspěšný. 

K odlivu voličů to ale podle něj nejspíš nepovede. "Je velká pravděpodobnost, že když vás tato vláda neuspokojuje, nepůjdete volit opozici, maximálně nepřijdete k volbám," dodává expert na politický marketing. 

Na video na sociální síti X reagovali i členové opozičního hnutí ANO. "Tak potraviny bychom měli. A teď si, pane premiére, ještě prosím zjistěte skutečné ceny energií u nás a v jiných zemích," nenechal si ujít příležitost ke kritice vlády první místopředseda hnutí Karel Havlíček. 

Komínkovi by zveřejnění podobného videa dávalo smysl ve chvíli, kdy by k tomu vláda chystala navazující kroky a chtěla téma aktivně řešit. Fiala však jen na konci videa řekne, že se se svými poznatky z nákupu obrátí na výrobce, zejména na mezinárodní firmy, a bude po nich chtít veřejné vysvětlení. 

Redakce Aktuálně.cz požádala premiéra o reakci na kritiku přes mluvčího vlády Václava Smolku. Vyjádření přislíbil večer. 

Video: Petr Fiala vyrazil na nákupy do Německa, aby porovnal ceny potravin

Premiér Petr Fiala vyrazil na nákupy do Německa, aby porovnal ceny potravin. | Video: Facebook/Petr Fiala
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy