Moravu a Slezsko zasáhly přívalové deště. Hasiči čerpali vodu ze sklepů či lagun

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 6. 2020 10:51
Kvůli přívalovým dešťům na Moravě a ve Slezsku hasiči v pátek večer a v noci na sobotu čerpali vodu ze sklepů či lagun a také řezali stromy. Od pátečních odpoledne vyjížděli ke stovkám zásahům, potvrdili regionální mluvčí hasičů. Záplavy hrozí také v severovýchodní části Česka hrozí, a to až do sobotního odpoledne.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Na Novojičínsku v souvislosti s počasím vyjížděli hasiči k 78 zásahům, na Opavsku k 38 a na Karvinsku k 21 zásahům. Na Frýdecko-Místecku zasahovali čtrnáctkrát.

Záplavy hrozí také v severovýchodní části Česka hrozí, a to až do sobotního odpoledne. Místy mohou hladiny toků vystoupat na nejvyšší povodňový stupeň. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejprve bouřky řádily na Novojičínsku, v Jeseníku nad Odrou přívalový déšť zatopil jednotlivé sklepy i prostory v centru obce. "Hasiči museli před záplavou ochránit trafostanici - vykopali několik provizorních kanálů ze vzniklé laguny do řeky, a tím se jim podařilo udržet hladinu vody pod kritickým místem. Před zatopením ochránili rovněž kulturní dům, vodu odčerpávali i z jednoho bytu v domově seniorů," uvedl Kozák.

Ve Studénce se vylil z břehů Butovický potok, nedalo se kvůli tomu projet několika ulicemi. Když voda opadla, hasiči do pozdních hodin odčerpávali zaplavené domy.

"Stejná situace nastala později v Ostravě. Hasiči museli po 20:00 odčerpávat vodu z několika garáží, uvolňovat kanálové vpusti či odstranit několik stromů. Na některých místech stavěli hasiči hráze z pytlů, aby usměrnili vodu do míst, kde nenapáchá škodu," uvedl Kozák.

Na prodloužené Rudné, silnici I/11, se po silném dešti sesunul na vozovku svah. Hasiči odstranili nánosy bláta a oba jízdní pruhy uvolnili.

"V Dobroslavicích na Opavsku poškodil vítr eternitovou střechu, a voda tak začala zatékat do domu. I v dalších částech tohoto regionu řešili hasiči následky přívalových srážek - voda zatopila přízemí rodinného domu v Kružberku, hasiči ve Štáblovicích odčerpávali vodu ze zatopené kanalizace," uvedl Kozák.

Voda zaplavovala sklepy a ulice i na Frýdecko-Místecku. Několik příkopů hasiči odčerpávali v Jablunkově, aby snížili riziko, že voda zaplaví přilehlé rodinné domy.

Hasiči rovněž od rána pokračují v odstraňování škod po večerních bouřích na jižní Moravě, které silně zasáhly zejména okolí Pohořelic jižně od Brna. Nejčastěji čerpají vodu ze sklepů, celkem měli od pátečního podvečera v souvislosti s deštěm přes 60 zásahů.

Hasiče v Olomouckém kraji zaměstnalotaké odstraňování popadaných stromů. V souvislosti s bouřkami zaznamenali v regionu od pátečního odpoledne do dnešního dopoledne téměř 40 výjezdů

Po deštích stouply hladiny některých toků. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu na několika místech v kraji platí první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost. Jde o řeku Odru v Odrách, Bartošovicích a Ostravě-Svinově a o Opavu v Děhylově.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy