Došly peníze, zastavte se příští rok, odmítají špitály některé pacienty. Sporné, říkají právníci

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
3. 12. 2015 13:30
Nemocnicím s koncem roku docházejí peníze na péči, některé pacienty tak musejí odmítat. Nejde přitom jen o plánované operace kloubů či očí. Stop-stavy na pacienty mají i centra na léčbu rakoviny či roztroušené sklerózy. Právníci to považují za sporné opatření, které může poškodit pacienta, neboť nemocnice lidem péči poskytnout musí. Naopak podle zástupců pojišťovny a ministerstva zdravotnictví jsou stropy na péči potřeba. Pokud se pacient k léčbě ve své nemocnici nedostane, může se obrátit na klientské centrum pojišťovny a to mu najde náhradní špitál.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Došly nám peníze, stavte se po Novém roce. S takovou větou vyprovázejí české nemocnice ke konci roku některé své pacienty. Neděje se to ale jen u plánovaných operací kyčlí a očí, limity na péči mají dokonce centra na léčbu rakoviny či roztroušené sklerózy. Kolik lidí smí ještě nemocnice přeléčit, obsahují přímo smlouvy s pojišťovnami.

Jeden příklad za všechny: pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady smí letos léčit jen tolik lidí s roztroušenou sklerózou, kolik se jich vejde do limitu 80,8 milionu korun. Takový strop si v nemocnici stanovila Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Pokud by všichni klienti dostali moderní biologickou léčbu, stačily by peníze pro zhruba čtyři stovky lidí. Ostatní by měli smůlu. "V případě překročení maximální úhrady totiž uplatní pojišťovna srážku ve výši tohoto překročení," píše se přímo v úhradovém dodatku, který nemocnice s pojišťovnou podepsala.

Pacient má na péči nárok

Právníci to považují za sporné opatření, které může poškodit pacienta. Nárok na péči má naprosto každý, kdo ji kvůli svému zdravotnímu stavu potřebuje. "Nemocnice pacienta jednoduše odmítnout nesmí," upozorňuje právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál.

Zástupci pojišťovny a ministerstva zdravotnictví namítají, že limity jsou potřeba. "Samozřejmě bychom rádi hospodařili bez nich, ale to nejde. V rozpočtu máme omezený objem peněz, navíc se musíme vypořádat s rostoucími náklady. Jen u centrových léků poskočí náklady na péči každoročně o osm procent," vysvětluje Petr Honěk, náměstek ředitele pro zdravotní péči Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Limity ve smlouvách nepopírá, mají je podle něj všechny nemocnice. Pojišťovna o nich však s každým špitálem předem jedná. A to individuálně.

Když nepomůže jedna nemocnice, nahradí ji jiná

Žádný pacient navíc podle Hoňka nezůstane bez pomoci. Stropy jsou totiž orientační – dají se v případě potřeby navýšit. "Nevzpomínám si, že by někdy pojišťovna nemocnici nakonec léčbu neproplatila, pokud byla skutečně třeba," řekl Honěk.

Pokud se přesto pacient k léčbě ve své nemocnici nedostane, může se podle něj obrátit na klientské centrum pojišťovny. "Najdeme mu jiné zdravotnické zařízení, kde ještě své limity nepřečerpali," dodal Honěk.

Podobně mluví i ministerstvo zdravotnictví. Limity samo každoročně stanoví i v úhradové vyhlášce. "My samozřejmě nechceme zpochybňovat nárok pojištěnce, každý by měl dostat péči, jakou potřebuje, ale pojišťovna to může vyřešit nalezením jiné nemocnice," shodl se s Hoňkem vedoucí oddělení správy zdravotních pojišťoven ministerstva zdravotnictví Jan Zapletal.

Na každého jiný metr

Jenomže právník Ondřej Dostál upozorňuje ještě na jedno úskalí: poškozený nemusí být jen pacient, pojišťovna může limitem znevýhodnit i nemocnici. "Neexistuje totiž dohled nad tím, jak tyto stropy vznikají," uvádí Dostál.

Třeba úhradový dodatek, který loni podepsala s pojišťovnou motolská nemocnice, stanoví maximální úhradu na centrové léky ve výši 380 milionů korun. Už ale neříká nic o tom, jak pojišťovna k této částce došla. Stanovený strop je přitom podle dokumentu pevný, nelze ho během roku měnit. "Což je pro nemocnici velmi nevýhodné ujednání," řekl Dostál.

Podivná je podle něj také skutečnost, že jsou některé léky z uvedeného limitu bez vysvětlení vyňaty. Žádným omezením nepodléhá třeba užití léku Herceptin - přípravku na rakovinu prsu. Podle Dostála tak pojišťovna narušuje lékový trh a rovnou hospodářskou soutěž. "Motol totiž bude upřednostňovat právě tento lék a také pacienty, kteří ho užívají," vysvětlil právník.

Náměstek VZP Honěk to vysvětluje interní dohodou s výrobcem léku, který prý na oplátku dodá nemocnici přípravek výrazně levněji.

 

Právě se děje

před 8 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy