Doly zaplatí pokutu půl milionu. Zasypaly obojživelníky

Pavel Baroch
12. 1. 2008 20:33
Sankci udělila Česká inspekce životního prostředí
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ústí nad Labem - Severočeské doly musí zaplatit pokutu půl milionu korun za to, že zasypaly nepotřebnou zeminou mokřady, kde žijí vzácní obojživelníci. Těžaři uvedli, že se proti pokutě neodvolají a zaplatí ji.

"Zasypaly území s výskytem zvláště chráněných druhů," řekla Aktuálně.cz Jana Moravcová, ředitelka ústeckého pracoviště České inspekce životního prostředí, která dolům sankci vyměřila.

Ačkoli těžaři mohli dostat pokutu až dva miliony korun, inspekce pokládá sankci za adekvátní tomu, co se stalo. Spokojena je i česká kancelář Greenpeace, která na případ na okraji povrchového dolu Bílina u obce Lom upozornila.

"Pokuta je přiměřená. Důležité je, že doly uznaly chybu a že se dál výsypka nebude rozšiřovat," řekl Aktuálně.cz Jan Rovenský z Greenpeace.

Žádné živočichy jsme nezabili, tvrdí těžaři

Skokan skřehotavý
Skokan skřehotavý | Foto: Archiv

Severočeské doly tvrdí, že půlmilionovou pokutu dostaly jenom kvůli svému úřednímu pochybení, protože jim chybělo příslušné povolení k přemisťování vzácných živočichů.

"Je to administrativní záležitost, nikoho jsme nezabili. My se přírodu snažíme chránit, vždyť tady také žijeme" řekl Aktuálně.cz mluvčí dolů Vladimír Budinský, podle něhož těžaři běžně nechávají přenést žáby a další živočichy z ohrožených míst do bezpečí.

"Zachránili jsme už tisíce živočichů," dodal Budinský. Ředitelka ústeckého pracoviště České inspekce životního prostředí Jana Moravcová ovšem trvá na tom, že těžaři na výsypce Pokrok nezákonně zasáhly do vývoje chráněných živočichů, jako je například skokan skřehotavý.

Kam až mohou důlní stroje?

Greenpeace u povrchového dolu
Greenpeace u povrchového dolu | Foto: Greenpeace

U výsypky Pokrok se vede spor také o to, kde končí hranice, kam až těžaři mohou sypat nepotřebnou zeminu. Greenpeace tvrdí, že doly porušily krajský plán i usnesení vlády a rozšířily výsypku za závaznou linii.

Těžaři odmítli, že by pochybili, i když přiznávají, že původní hranici výsypky skutečně překročili. Tvrdí ovšem, že tato hranice už dávno neplatí. Mluvčí dolů Budinský uvedl, že usnesení vlády umožňovalo hranici výsypky upřesnit, což se také v letech 1992 až 1993 stalo. Podle Budinského tomu předcházelo vypracování několika studií včetně posouzení vlivu na životní prostředí.

"Vždycky jsme dostali kladné stanovisko," konstatoval Budínský a odvolává se i na povolení Obvodního báňského úřadu v Mostě. Dodal, že těžaři do doby, než se spor jednoznačně vyřeší, nebudou výsypku rozšiřovat.

 

Právě se děje

Další zprávy