Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje, roste počet těžce nemocných i zemřelých

Přenos skončil
Šíření covidu v Česku dále zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 991 případů nákazy koronavirem, což bylo o 75 více než před týdnem. Ještě výrazněji rostou počty hospitalizovaných. Množství pacientů s covidem v nemocnicích za poslední týden stouplo asi o čtvrtinu na 315, a množství těžce nemocných vzrostlo o tři čtvrtiny na 64. Zvýšil se i počet úmrtí nakažených, za uplynulý týden zemřelo 20 lidí.
Kříže za 30 tisíc obětí covidu na Staroměstském náměstí v Praze letos v březnu (ilustrační foto)
Kříže za 30 tisíc obětí covidu na Staroměstském náměstí v Praze letos v březnu (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
20:00

Lotyšská vláda rozhodla o několika nových krocích, které mají v zemi omezit šíření nákazy koronavirem, a to včetně vyhlášení nouzového stavu. Platit bude tři měsíce od pondělka 11. října, uvedl server Delfi.lv. Rozhodnutí předcházela tříhodinová diskuse a kabinet se zřekl původního záměru vyhlásit stav nouze již od soboty. Nouzový stav potrvá skoro do poloviny ledna příštího roku, dodal server. Premiér Krišjánis Kariňš na zasedání vlády opakovaně zdůraznil, že prakticky jedinou alternativou k přijatým omezením by byl lockdown.

14:26

Vysoké školy se po návratu k prezenční výuce nestaly ohniskem nákazy koronavirem, počty nakažených studentů se nezvyšují. Podstatné je zachovat prezenční výuku, řekli rektoři vysokých škol po zasedání Pléna České konference rektorů (ČKR). Další zavírání škol by bylo podle nich krokem zpět.

"Česká konference rektorů i nadále podporuje očkování studentů a zaměstnanců vysokých škol. Očkování je účinným nástrojem pro udržení prezenční výuky, možností obnovení studentských mobilit i návratu společnosti do běžného života," řekl předseda ČKR a rektor Masarykovy univerzity v Brně Martin Bareš.

13:37

Z Norska, Kypru a Lucemburska se od pondělí pro lidi nenaočkované proti covidu-19 zjednoduší návrat do České republiky. Na takzvané mapě cestovatele se země přesunou z červené barvy do oranžové, značící střední míru rizika nákazy koronavirem. V dnešní tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

13:30 Vlajka Ruské federace.

Za poslední den v Rusku zemřelo 936 lidí v souvislosti s covidem-19, to je dosud nejvíce od vypuknutí pandemie. Rostou také denní přírůstky infikovaných koronavirem, země už druhý den v řadě eviduje více než 27 tisíc nakažených, informovala agentura TASS s odvoláním na ruský operativní štáb.

13:29

Testy v Karlovarském kraji potvrdily za týden nákazu covidem u 48 lidí, o pět více než za týden předchozí. Na 100 000 obyvatel přibylo 16 nakažených.

13:00

Ke zmírnění dopadů omezení výroby automobilek by se mohl využít Antivirus, řekl Středula. Podle něj by tripartita měla projednat podobu podpory.

11:00

V Královéhradeckém kraji přibylo za sedm dní 112 případů covidu-19, týden před tím 65. Region má po Karlovarském kraji nejnižší šíření nákazy v Česku.

10:53

V Plzeňském kraji dál stoupají počty nových případů koronaviru, za týden jich přibylo 282, oproti předchozímu týdnu o 97 víc. Nikdo nezemřel.

10:43

Počet nakažených covidem v Moravskoslezském kraji dále roste. Za uplynulý týden bylo pozitivně testováno 1014 lidí, je to o 403 více než před týdnem.

10:13

V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 118 nových případů covidu. Více než 100 případů za 7 dnů bylo naposledy před 17 týdny, na začátku června.

09:38

Na Vysočině přibylo v posledním týdnu 176 lidí nakažených covidem-19, v porovnání s předchozím týdnem počet stoupl o 69. Jeden nakažený člověk zemřel. Podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví byla Vysočina i tak mezi šesti kraji s nižším přírůstkem nakažených.

09:31

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 749 nově nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 162 případů více.

09:27

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 346 nákaz covidem-19, tempo přírůstku zrychluje. Oproti předchozímu týdnu jde o nárůst o 148 případů.

09:27 Ilustrační foto.

V Praze v uplynulých sedmi dnech přibylo 920 potvrzených případů nemoci covid-19, v mezitýdenním srovnání zhruba o 190 více. Počet nově nakažených za týden v přepočtu na 100 000 obyvatel vzrostl na 69, před týdnem to bylo 55 nákaz. V porovnání s ostatními kraji je toto incidenční číslo třetí nejvyšší po Moravskoslezském kraji s hodnotou 84 a Jihočeském kraji se 76. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

09:07

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 302 případů covidu-19. Minulý týden jich bylo 177. V nemocnicích je s covidem málo pacientů.

08:41

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední týden 663 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 119 více než před týdnem. Od začátku pandemie k dnešnímu dni je 159 065 potvrzených případů, vyplývá z webu ministerstva zdravotnictví. Takzvaná týdenní incidence, tedy počet případů za týden na 100 000 obyvatel, vzrostla ze 46 na 55. Na jižní Moravě žije téměř 1,2 milionu obyvatel.

08:31

Šíření nemoci covid-19 v Česku dále zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 991 případů nákazy koronavirem, což bylo o 75 více než před týdnem. Ještě výrazněji rostou počty hospitalizovaných. Množství pacientů s covidem-19 v nemocnicích za poslední týden stouplo asi o čtvrtinu na 315, a množství těžce nemocných dokonce vzrostlo o tři čtvrtiny na 64. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Značně se zvýšil i počet úmrtí nakažených. Za uplynulý týden zemřelo 20 lidí, zatímco v předchozím týdnu bylo zemřelých skoro o polovinu méně.

08:10

V jižních Čechách za poslední týden přibylo 474 případů koronaviru, zatímco v týdnu od 23. do 30. září 251. Vyplývá to ze statistik hygieniků. Situace není nijak dramatická, řekla dnes ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V jihočeských nemocnicích je 24 pacientů s covidem, z toho sedm ve vážném stavu, řekl krajský koordinátor pro očkování Petr Studenovský.

07:52

Německo za posledních 24 hodin zaznamenalo 10 429 nově nakažených koronavirem. Jedná se o podobný počet jako před týdnem, kdy přibylo 10 118 nových případů koronavirové infekce, informoval dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

07:52

K 15 měsícům vězení byl federálním soudem v americkém Texasu odsouzen muž, který rozšířil nepravdivou informaci o zboží v supermarketu, jež měl údajně olízat člověk s nemocí covid-19. S odvoláním na prokuraturu o tom informoval deník The New York Times.

"Bratranec má covid-19 a v posledních dvou dnech olízal všechno, protože jsme mu zaplatili," napsal loni v dubnu na facebook Christopher Perez s odkazem na jednu prodejnu v San Antoniu. Sdílel také klamnou mediální zprávu, že v jiné pobočce téhož řetězce supermarketů pracuje člověk nakažený koronavirem.

07:52

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní zůstává v EU nejhorší situace v Litvě (796 případů na 100 000 obyvatel, před týdnem 646). Druhou nejpostiženější zemí je Estonsko, kde bylo za posledních 14 dní zaznamenáno 659 případů koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem bylo třetí s 532 případy). Třetí nejpostiženější zemí je nyní Rumunsko (632 případů na 100.000 obyvatel, před týdnem bylo s 397 případy čtvrté). V České republice počty případů rostou, se 72 případy je nyní pátou nejméně postiženou zemí EU (před týdnem byla s 59 případy třetí od konce). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC).

21:35

Italská vláda dnes zvýšila povolenou kapacitu v kulturních a sportovních zařízeních. Země pokračuje v postupném rozvolňování epidemických opatření proti šíření koronaviru pro ty, kteří se mohou prokázat takzvaným zeleným pasem o očkování proti covidu-19, prodělání nemoci nebo negativním testem.

Kina, divadla a koncertní haly budou moci od 11. října naplnit svou maximální kapacitu. Dosud ji musely omezovat na 50 procent. "Konečně se všechny kulturní akce vrací k životu,“ uvedl na twitteru ministr kultury Dario Franceschini.

Zvýší se také povolená kapacita na sportovních stadionech. Ve vnitřních prostorách se zvedne z 35 na 60 procent, ve venkovních z 50 na 75 procent. V nočních klubech a na diskotékách bude platit 50procentní obsazenost vevnitř a 75procentní venku.

20:29

Posilující dávka vakcíny proti covidu se bude moci podávat místo po 8 měsících už 6 měsíců po plném naočkování, uvedl Vojtěch. Schválilo to ministerstvo. Do konce října by tak mohlo mít v Česku nárok na posilující dávku přes milion lidí, na konci roku 3,2 milionu. Odborníci doporučili interval zkrátit. O stanovisku České vakcinologické společnosti informoval její předseda Roman Chlíbek.

17:27

Slovensko od poloviny října zkrátí na deset dnů z nynějších dvou týdnů základní dobu karantény pro cestující, kteří přijedou do země ze zahraničí. Změnou příslušné vyhlášky o tom rozhodl úřad hlavního hygienika, informovala dnes ČTK mluvčí úřadu. Izolaci nadále bude možné zkrátit obdržením negativního výsledku laboratorního testu na koronavirus, který lze podstoupit nejdříve pátý den karantény.

Karanténu při vstupu do země vyžadují slovenské úřady od lidí, kteří nebyli plně očkovaní proti nemoci covid-19. Výjimku z izolace mají kromě jiných řidiči a posádky v nákladní, autobusové, železniční a letecké dopravě, stejně jako pracovníci v dalších vybraných profesích a také čeští žáci či studenti při cestách za účelem studia. Do karantény nemusejí nastoupit ani cestující při tranzitu přes Slovensko. V platnosti zůstane stávající výjimka z izolace pro lidi, kteří přes hranice dojíždějí za prací. Takzvaní pendleři ale potřebují potvrzení o testu na koronavirus.

16:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Babiš se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 příští týden. Páteční termín zrušil kvůli vyčerpání, řekl rádiu Impuls.

19:09

Přehled dnešních událostí:

  • Ve středu přibylo v Česku 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. Počet tak stejně jako v úterý překonal tisícovku. 
  • Odborníci na vakcinaci doporučují zkrátit interval pro přeočkování proti covidu-19 ze současných osmi na šest měsíců po poslední dávce. O stanovisku České vakcinologické společnosti dnes na twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek. 
  • Možnost hlasovat ve volbách do Sněmovny na drive-in stanovištích využilo ve středu 1601 lidí v karanténě či izolaci. 
  • Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechá přeočkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 příští týden ve čtvrtek. 
15:58

Společnost Pfizer oficiálně požádala amerického lékového regulátora FDA o schválení vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula společně s německou firmou BioNTech, pro děti ve věku od pěti do 11 let. Pfizer to oznámil na Twitteru. Činitel Bílého domu pověřený řízením boje proti covidu-19 Jeff Zients pak v televizi CNN prohlásil, že v případě kladného stanoviska amerických regulačních úřadů by se děti starší pěti let mohly v USA začít očkovat již v listopadu.

13:38

Na Slovensku od příštího týdne znovu vzroste počet regionů, ve kterých budou kvůli šíření koronavirové infekce platit přísnější omezení, vyplývá z dnešního rozhodnutí vlády. Země v posledních týdnech čelí výraznějšímu přírůstku nových případů koronaviru i následných hospitalizací, v očkování proti nemoci covid-19 přitom zaostává za EU.

14:34

Na začátku října se registrovalo k očkování proti covidu-19 průměrně 2100 lidí denně. V pondělí jich bylo nejvíc, přes 3400. Vyplývá to z dat o registracích na očkovacích místech, která poskytlo ministerstvo zdravotnictví. Ministr Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že zájem je trochu vyšší, v úterý se ale znovu snížil na asi 2500. Dlouhodobě počet nových zájemců o očkování ale klesá.

13:13 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl od 1. listopadu přejít na ministerstvo zahraničí jako schválený velvyslanec ve Finsku, řekl Babiš Impulsu.

11:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)

"Na jednání Centrálního řídícího týmu jsem dal pokyn připravit zázemí pro očkování posilující dávky již 6 měsíců po dokončení prvovakcinace," sdělil dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Po souhlasu klinické skupiny by se podle něj mohlo s přeočkováváním třetí dávkou už po 6 měsících začít 18. října.

10:37

Odborníci na vakcinaci doporučují zkrátit interval pro přeočkování proti covidu-19 ze současných osmi na šest měsíců po poslední dávce. O stanovisku České vakcinologické společnosti dnes na Twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek. Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

10:00

Nejvyšší správní soud se dnes znovu zabývá tím, že ministerstvo zdravotnictví nepřikládá laboratorně ověřeným protilátkám proti covidu-19 stejnou váhu jako očkování, negativnímu testu nebo potvrzení o prodělané nemoci. Bez jasného vysvětlení jde o formu diskriminace, konstatoval už dříve soud. Ministerstvo ani poté ve svých opatřeních s protilátkami nepočítá. Bezpečná hladina protilátek stále není vědecky stanovená, vyplynulo z dnešního vyjádření zástupců ministerstva.

Konkrétně se soud zabývá návrhem Tomáše Havetty na vyslovení nezákonnosti jedné části již neplatného opatření z 26. srpna, a to v části, která stanovila podmínky pro vstup do některých vnitřních a venkovních prostor a účast na hromadných akcích. Uznávají se negativní testy, očkování nebo prodělání nemoci v posledních šesti měsících, ovšem laboratorně potvrzené protilátky nikoliv.

08:16

Ve středu přibylo v Česku 1047 nakažených koronavirem, což je o 315 víc než před týdnem. Počet tak stejně jako v úterý překonal tisícovku. Počet pacientů s covidem v nemocnicích stoupl na 299. Nad třemi sty byl naposledy začátkem června. Ve vážném stavu je hospitalizováno 60 lidí. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo udávající počet nakažených od jednoho pozitivně testovaného kleslo z 1,33 na 1,30. Incidence nejvýrazněji stoupla v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.

07:21

Německo k dnešnímu ránu eviduje 11 644 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem to bylo 12 150 nově odhalených infekcí. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Celkový počet nakažených od začátku pandemie je 4,28 milionu, přičemž v Německu žije 83 milionů lidí.

06:52

Američané chtějí podle státní agentury CzechTourism nyní cestovat šetrněji než před vypuknutím pandemie koronaviru. Mají větší zájem o trvale udržitelný cestovní ruch. Americké společnosti budou při výběru destinací k tomuto faktoru přihlížet, v případě podnikatelských cest mohou některé firmy vyžadovat takzvané zelené certifikáty například u hotelů. Uvedla to ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism pro Spojené státy a Kanadu Michaela Claudino.

20:29

V nemocnicích nyní s covidem-19 končí mnohem častěji lidé, kteří nejsou proti nemoci očkovaní. Z dat ministerstva zdravotnictví vyplývá, že neočkovaných bylo v posledních dnech více než 75 procent hospitalizovaných. 

19:09

Lidé v karanténě nebo izolaci kvůli koronaviru měli o volby do sněmovny, ve kterých během dne mohli odevzdat hlas z auta, spíš menší zájem než loni o krajské a senátní volby. Loni jich ale kvůli nemoci covid-19 do běžných volebních místností nemohlo více než letos. Jednotlivé kraje za středu evidují desítky až stovky odevzdaných hlasů, vyplývá z vyjádření zástupců krajských úřadů a pražského magistrátu. Takzvaných drive-in stanovišť bylo po celém Česku připraveno 82, nejčastěji na parkovištích nebo v areálech státních institucí. Hlasy, které tam během dne odevzdali, se začnou sčítat až s ostatními, tedy v sobotu odpoledne po skončení voleb a uzavření volebních místností v celé ČR.

18:53

Švédsko a Dánsko ve středu oznámily, že přeruší očkování mladších ročníků vakcínou proti covidu-19 od společnosti Moderna. Rozhodnutí zdůvodnily tím, že v souvislosti s očkovací látkou byly hlášeny vzácné vedlejší účinky. Informuje o tom agentura Reuters.

Švédská zdravotní agentura uvedla, že přerušuje podávání vakcíny od Moderny u lidí narozených v roce 1991 a později. Data podle ní naznačují, že u mladých dospělých a mladistvých očkovaných touto látkou se zvýšil počet případů myokarditidy a perikarditidy, tedy zánětu srdeční svaloviny nebo vaku obklopujícího srdce. "Souvislost je obzvláště jasná, pokud jde o očkovací látku Moderny Spikevax, a to obzvlášť po druhé dávce," uvedla agentura s tím, že riziko těchto onemocnění je nicméně velmi nízké.

Dánsko uvedlo, že lidi ve věku 12 až 17 let očkovalo hlavně vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Podávání vakcíny od společnosti Moderna lidem mladším 18 let se rozhodlo pozastavit z opatrnosti. "V předběžných datech… je podezření na zvýšené riziko zánětu srdce po očkování Modernou," uvedl v prohlášení dánský zdravotnický úřad. Odkázal přitom na data z dosud nepublikované severské studie, která bude zaslána k dalšímu posouzení Evropské agentuře pro léčivé přípravky. Doplnil, že finální data očekává do měsíce.

16:01

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně má nedostatek krve, nutně potřebuje dárce skupin B+ a A-. Denně provede až 30 odběrů a potřebovala by dvakrát tolik, řekla ve středu mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zařízení podle ní spotřebuje vše, co odebere, ale stále musí téměř dvě třetiny spotřeby nakupovat. Důvodem nedostatku je větší množství operací, kterým se nemocnice snaží dohnat útlum z období pandemie covidu-19.

16:00

Bezpečnostní složky na Slovensku poskytnou ochranu zdravotníkům před odpůrci očkování proti covidu-19. Novinářům to ve středu řekl ministr vnitra Roman Mikulec. Členové výjezdových očkovací týmů v terénu i známí slovenští infektologové dříve opakovaně čelili protestům či výhrůžkám lidí, kteří nesouhlasí s podáváním vakcín proti zmíněnému onemocnění. Slovensko v očkování proti covidu-19 výrazně zaostává za EU.

13:39

Školáky čeká během podzimu další testování na covid-19, pravděpodobně tři kola jako v září. Uvedl to Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Kdy přesně se uskuteční, zatím ministerstvo neuvedlo. Neoficiálně se mluví o termínu kolem podzimních prázdnin, které budou ve středu 27. a v pátek 29. října.

"Další plošné screeningové testování ve školách se uskuteční na podzim, a to pravděpodobně ve stejném režimu jako v září, tzn. tři kola s možností volby PCR testů s finančním příspěvkem MŠMT," napsal Berka. Pokud se školy v září rozhodly pro využití antigenních testů, dodal jim je stát. Pokud chtěly přesnější PCR testy, musely si je zajistit samy, ministerstvo školství jim pak na ně přispívalo.

13:18

V některých nemocnicích v Praze je mezi hospitalizovanými pacienty vyšší zájem o volby než v minulosti. Například ve Fakultní nemocnici v Motole se zatím do zvláštního seznamu voličů přihlásilo 125 pacientů. Budou tak moci ve volbách do Sněmovny odevzdat svůj hlas. V největší české nemocnici ale očekávají, že by ve FN Motol mohlo tentokrát volit až 300 pacientů.

13:07

Výrazně nižší než před rokem je dnes zájem o hlasování na takzvaných volebních stanovištích v Libereckém kraji. Lidí, kteří jsou kvůli koronaviru v izolaci nebo karanténě, je méně než před rokem.

12:59

V Praze kvůli covidové karanténě či izolaci od osmi do dvanácti hodin volilo 102 lidí.

12:29 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Podle Babiše není důvod ke zpřísňování protikoronavirových opatření. Znovu vyzval k očkování s odkazem na vysoký podíl neočkovaných mezi nemocnými.

12:03

Očkování proti koronaviru bez předchozí registrace v očkovacím centru OC Atrium v Hradci Králové k 11. říjnu skončí a přesune se do Fakultní nemocnice  Hradec Králové.

11:27

V Rakousku za poslední den přibylo 2693 případů koronavirové nákazy, nejvíce od dubna. Přesto mírně klesl počet infikovaných v nemocnicích, na 854. Na jednotkách intenzivní péče je 223 z nich.

10:58 Vlajka Ruské federace.

V Rusku denní přírůstky úmrtí spojených s nemocí covid-19 dál stoupají a za úterý jejich počet poprvé od začátku pandemie překročil hranici 900. Novým rekordem je 929 zemřelých. Informovala o tom ruská média s odvoláním na dnešní údaje zveřejněné vládním krizovým štábem.

10:53

Laboratoře na Slovensku v úterý potvrdily nejvíce nových případů koronavirové infekce za posledních více než šest měsíců - konkrétně 1971. Zároveň výrazněji stoupl počet pacientů v nemocnicích s covidem-19 nebo podezřením na toto onemocnění, 80 procent z nich nebylo očkovaných.

10:52

Na výstavišti v Brně odevzdalo dnes za první dvě hodiny hlas do sněmovních voleb 16 lidí, kteří mají nařízenou karanténu nebo izolaci kvůli nemoci covid-19.

10:03

V Praze kvůli covidové karanténě či izolaci volilo od 08:00 do 08:45 pět lidí. V metropoli magistrát pro tyto účely zřídil pět drive-in stanovišť, například v tom na Letné přijela první volička odevzdat hlas hodinu po jeho otevření. V Česku je celkem 82 stanovišť.

09:59

Zdravotníci podali v obchodním centru Olympia v Brně třetí dávku vakcíny proti nemoci covid-19 už 35 neregistrovaným lidem. Dostávají vakcínu společnosti Pfizer/BioNTech.

09:08

Zájem o volby v karanténě nebo v izolaci obyvatelé Ústeckého kraje zatím nemají. Do Děčína ani do Ústí nad Labem nepřijelo od 8:00 do 8:45 ani jedno vozidlo. Stanoviště drive-in fungovala už při loňských krajských volbách. Celkem tímto způsobem tehdy hlasovalo 214 lidí, nejvíce jich tehdy přijelo vhodit lístek do urny v Litoměřicích a nejméně v Lounech.

08:19

Počet nově nakažených přesáhl tisícovku, v úterý jich bylo 1108, nejvíc od 18. května. Reprodukční číslo stouplo na 1,33, hospitalizovaných je 267.

21:20 Vlajka Ruské federace.

Kreml vyjádřil znepokojení nad vysokou úmrtností na covid-19 a dal ji do souvislosti s nakažlivější mutací koronaviru a nedostatečnou úrovní očkování v zemi. Nadále však neuvažuje o celostátní uzávěře.

Záchranářka navštěvuje pacienta s onemocněním covid-19 poblíž Omsku.
Záchranářka navštěvuje pacienta s onemocněním covid-19 poblíž Omsku. | Foto: Reuters
20:54

Slovinská policie v Lublani rozháněla vodními děly a slzným plynem demonstraci proti covidovým opatřením, informovala místní média. Protesty se konají v den zahájení summitu lídrů zemí Evropské unie v nedalekém Brdu pri Kranju.

20:47

Minulý týden ordinaci i byt lékaře z okresu Donau-Ries prohledala policie a zabavila důkazní materiál. Mezi lidmi se podle DPA už delší dobu mluvilo o pochybných praktikách při očkování v jeho ordinaci a od srpna o tom už informace od anonymních oznamovatelů dostávala policie.

20:47

Praktický lékař z Bavorska je podezřelý, že stovkám pacientům podvodně vystavoval potvrzení o očkování proti covidu-19. Někteří ho dostali, aniž jim vakcínu aplikoval. Jiní se zase domnívali, že dostali očkovací látku, ale nebyla to pravda. Dnes o tom informovala agentura DPA.

18:54 Ilustrační foto.

"Odhady jsou samozřejmě zatížené určitou chybou, nicméně podle našich dat je v Praze nakažených osob s covidem-19 minimálně tři až pět tisíc," uvedl Jan Bartáček z Ústavu technologie vody a prostředí VŠCHT. Počet nakažených v druhé půli září se podle něj přiblížil počtům zaznamenaným v polovině letošního dubna, kdy bylo v Praze evidováno právě kolem 5000 pozitivních lidí - zhruba 400 případů na 100 000 obyvatel. Podle současných oficiálních údajů je za posledních sedm dnů 63 pozitivních na 100 000 obyvatel a nákaza byla v metropoli potvrzena u 832 osob.

18:53 Ilustrační foto.

Podle dat z dlouhodobého monitoringu odpadních vod se v Praze v druhé polovině září pohybovalo tři až pět tisíc osob nakažených covidem. Sdělili to zástupci Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT). Uvedli, že k 27. září evidovalo ministerstvo zdravotnictví v Praze 1173 nakažených. Podle odborníků z VŠCHT je třeba zvýšit intenzitu testování.

17:59

Molnupiravir - orálně podávaný lék na covid-19 vyvíjený společnostmi MSD a Ridgeback Therapeutic je u konce třetí fáze testování. V ní prokázal snížení rizika hospitalizace nebo úmrtí přibližně o 50 procent ve srovnání s placebem, a to u ambulantně léčených pacientů s mírným a středním průběhem nemoci. Dokončení třetí fáze výrobci očekávají do několika týdnů. Následně ihned požádají v USA o povolení k nouzovému použití a současně podají žádosti regulačním agenturám po celém světě. Do konce roku 2021 chtějí vyrobit dávky pro deset milionů pacientů.

16:16

Nárůst počtu nových případů covidu-19 je podle ministra Vojtěcha pozvolný. Protiepidemická opatření chce zachovat, neplánuje zpřísnění ani zmírnění.

15:54

Dostatečný příjem omega-3 mastných kyselin, které jsou především v tučných rybách, zvyšuje schopnost těla bránit se zánětu. Může pomoci i při pneumonii, která je vážnou komplikací covidu-19. Ukázala to studie cílená na prevenci chronických zánětů, kterou dělalo Centrum zdraví, výživy a potravin Státního zdravotního ústavu ve spolupráci s Fakultní nemocnicí Brno.

15:15

Na konci října může být podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) při podobné rychlosti šíření epidemie kolem 2000 nových případů prokázané nákazy koronavirem denně, v pondělí bylo přes 800. V nemocnicích modely odhadují na konci měsíce kolem 500 pacientů s covidem-19, denně kolem 30 nových. V současné době je to 200 a 53 na jednotkách intenzivní péče, řekl ředitel ÚZIS Ladislav Dušek. Vychází z realistického ze tří připravených scénářů, který nepočítá s výrazně vyšší proočkovaností, ale ani horší mutací koronaviru.

14:50

Domovy seniorů ani další sociální pobytové služby podle dosavadních informací nemusely v souvislosti s koronavirovou epidemií uzavřít kvůli karanténě. Nevyužijí tedy možnost takzvaného zvláštního hlasování, při němž by klienti i zaměstnanci mohli volit do Poslanecké sněmovny už ve čtvrtek nebo pátek přímo v uzavřených zařízeních. Dosud jedinou známou výjimkou je odlehčovací služba Tylova z českobudějovického Domova pro seniory Máj, která je kvůli nákaze v karanténě.

14:37

Na konci října může být podle predikcí ÚZIS zhruba 2000 nových případů covidu denně. V nemocnicích čeká asi 500 pacientů, denně kolem 30 nových.

12:43

Lidé, kteří jsou v karanténě kvůli koronaviru, budou moci ve středu hlasovat ve volbách do sněmovny z auta na jednom z 81 míst v republice.

12:38

Každý nakažený ohrožený těžkým průběhem nemoci covid-19 může dostat protilátkové léky. Mezi ohrožené lidi patří například ti s nadváhou, cukrovkou, astmatem nebo nemocemi srdce, řekla náměstkyně ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Martina Vašáková. Aplikovat protilátkové léky může přes 80 nemocnic, které mají urgentní příjem. Denně pro ně přicházejí jen jednotky pacientů, v zásobě jsou přitom desetitisíce dávek.

11:02

V Německu během uplynulého dne přibylo 4799 případů koronavirové infekce, přičemž minulé úterý jich bylo hlášeno 4171. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha. Incidenční číslo, udávající počet případů na 100 tisíc za posledních sedm dní, je aktuálně 63,6, což znamená mírný pokles oproti 64,7 z předchozího dne, ale je to více než před týdnem.

10:58 Vlajka Ruské federace.

V Rusku v pondělí zemřelo 895 pacientů s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní počet v této zemi od začátku pandemie. Nakažených za posledních 24 hodin evidují v Rusku 25 110. Informovala o tom ruská média s odvoláním na údaje zveřejněné vládním krizovým štábem.

09:46

Britský skladatel a hudebník Ian Anderson, který se svou skupinou Jethro Tull vystoupí na konci října na třech koncertech v České republice, nabádá fanoušky, aby se nechali očkovat proti koronaviru. Uvědomuje si, že pravidla návštěv koncertů, kdy se ve většině zemí musí lidé prokázat testem nebo potvrzením o očkování či prodělané nemoci, vyvolávají u některých zájemců o koncert nevoli. "Nikomu se to nelíbí, ale pravidla se musí dodržovat," řekl.

08:58

Počet nově potvrzených případů koronaviru několik týdnů roste, průměrná týdenní incidence covidu se k dnešku mírně zvýšila na 43 potvrzených případů na 100 000 obyvatel. Před týdnem bylo incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů za uplynulých sedm dní na 100 000 obyvatel, o 11 nižší.

08:23

Laboratoře v Česku v pondělí potvrdily 804 nových případů nemoci covid-19, o 135 více než před týdnem. Hospitalizovaných s koronavirem přibylo o 28 na 255, v těžkém stavu je podobně jako minulé pondělí čtyřicítka z nich. Reprodukční číslo ukazující, kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, nicméně k dnešku kleslo na 1,31 z předchozích 1,36. Vyplynulo to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

06:29

V New Yorku začalo platit povinné očkování proti covidu-19 pro učitele a další zaměstnance ve školství. Povinnost měla vstoupit v platnost na konci září, kvůli soudním sporům se tak stalo až v pondělí, uvedla agentura AP. Povinné očkování platí ve městě také pro zdravotníky a nemocniční personál.

Podle starosty New Yorku Billa de Blasia je hlavním cílem opatření vzbudit důvěru, že školy jsou bezpečné. Postup newyorské radnice podpořil také americký ministr školství Miguel Cardona. "Studenti potřebují se vrátit do tříd a musí se tam cítit bezpečně," uvedl Cardona.

18:42

Rychlost šíření covidu-19 se v posledních týdnech vytrvale zvyšuje. Ve čtvrtek 30. září přibylo 918 nakažených, což byl nejvyšší denní nárůst od 18. května. V sobotu 2. října pak bylo zaznamenáno 551 případů nemoci, nejvíce za víkendový den od 15. května. V neděli přibylo v Česku 314 případů nemoci covid-19, což bylo asi o čtvrtinu více než před týdnem.

16:59

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila podávání třetích dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech. Takzvanou posilovací dávku lze podle unijního regulátora zvažovat u lidí starších 18 let, a to šest měsíců od druhé dávky.

Unijní regulátor dále uvedl, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat již 28 dní od druhé dávky.

15:44

Vysokoškolští studenti dodržovali na konci jarního semestru preventivní opatření proti covidu-19 víc než ostatní Češi ve věku 18 až 34 let. Také proti ostatním mladým výrazně více souhlasili s očkováním proti koronaviru. Míra symptomů deprese u studujících odpovídala jaru 2020 a byla vyšší proti předpandemické situaci. Negativně na duševní stav studentů působila především špatná finanční situace a ztížené podmínky studia při výuce na dálku. Vyplývá to z průzkumu, který provedla Fakulta sociálních věd UK ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR.

14:46

Po zhruba tři měsíce prudce klesají počty nově očkovaných proti covidu-19. Zatímco ještě na přelomu června a července bylo ve všedních dnech očkováno každý den až kolem 120 tisíc lidí, v uplynulém týdnu to bylo zhruba desetkrát méně. Ve všední dny se počty podaných dávek vakcín v minulém týdnu pohybovaly přibližně mezi 10 a 12 tisíci. V neděli bylo očkováno 1152 lidí, téměř o polovinu méně než za stejný den v předchozím týdnu. Za celou dobu očkování bylo podáno v Česku 11,83 milionu dávek vakcín proti covidu-19 a 5,97 milionu lidí bylo naočkováno úplně.

14:19

Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal na rekord. Ve své zprávě to uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Zároveň zlepšila odhady růstu světového obchodu i globální ekonomiky na letošní a příští rok.

Organizace nyní předpokládá, že objem světového obchodu se zbožím se letos zvýší o 10,8 procenta, zatímco v březnu předpovídala osmiprocentní růst. Odhad růstu obchodu v příštím roce organizace zlepšila na 4,7 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Loni se obchod v důsledku pandemie propadl o 5,3 procenta. WTO ve zprávě nicméně poukázala na přetrvávající rizika spojená s šířením koronaviru a s problémy v dodavatelských řetězcích. Upozornila také na to, že v některých méně rozvinutých oblastech růst obchodu výrazně zaostává za globálním průměrem.

14:09

Základní a střední školy začaly dostávat peníze na doučování žáků, kteří měli v minulém školním roce potíže s učením při výuce na dálku. Potvrdili to zástupci školských asociací. Zájem žáků o doučování je podle nich ve školách různý a záleží mimo jiné na kapacitě personálu, učeben či postoji dětí a jejich rodin ke vzdělávání. Málo přihlášených je hlavně na učilištích a gymnáziích, vyplývá z vyjádření ředitelů.

Na podzimní doučování žáků po výuce na dálku vyčlenilo ministerstvo školství zhruba 250 milionů korun. Základní školy měly získat asi 150 až 740 korun na dítě a střední školy pro poslední ročníky kolem 150 korun na žáka. Minulý týden ministerstvo uvedlo, že peníze pro veřejné školy poslalo v první polovině září do krajů a do konce týdne by je mohly dostat školy.

14:00

Odborníci z České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně doporučují seniorům přeočkování třetí posilující dávkou. Podle vakcinologa Romana Chlíbka data z Izraele ukazují, že po šesti až osmi měsících u seniorů klesá účinnost očkování i na závažné formy covidu-19. V Česku podle něj nebyl dosud potvrzen žádný případ úmrtí po očkování proti covidu, kdy by smrt souvisela s vakcinací. Celkem se prověřovalo 113 podezření na úmrtí po očkování.

13:09

V neděli bylo v nemocnicích 204 lidí, z toho 28 ve vážném stavu. Asi 80 procent pacientů, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče kvůli covidu-19, jsou podle Vladimíra Černého ze společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny lidé neočkovaní.

13:07 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Vláda v druhé polovině týdne rozhodne o případném zpřísnění opatření proti šíření covidu-19. „Vyhodnotíme čísla a rozhodneme se, co dál. Plošná opatření ale nebudou typu uzavírání provozoven, budou to režimová opatření,“ citoval hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou server Novinky.cz.

11:22

Pro třetí dávku očkování proti covidu-19 si přišlo přes 7400 lidí z asi 40 000 očkovaných, kteří na ni mají nárok. Zájem je hlavně mezi zdravotníky.

08:41

V neděli přibylo v Česku 314 případů covidu, o čtvrtinu víc než před týdnem. V pondělí také stouplo na 1,36 reprodukční číslo určující rychlost šíření nemoci.

06:49

Německo za uplynulý den eviduje 3088 nově potvrzených případů koronavirové nákazy a sedm s ní spojených úmrtí. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha. Přesně před týdnem země hlásila 3022 nově nakažených a deset úmrtí.

Sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel, v Německu nyní činí 64,7, zatímco před týdnem to bylo 61,7. Ukazatel se mírně zvyšuje již pět dní v řadě.

Od začátku pandemie se v Německu, které má 83 milionů obyvatel, nákaza koronavirem podle RKI prokázala u 4 255 388 lidí, z nichž se 4 032 400 uzdravilo a 93 793 zemřelo. Skutečný počet nakažených však bude pravděpodobně vyšší, jelikož řada infekcí není odhalena, píše agentura DPA.

20:52

Počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 na celém světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překročil 4,8 milionu. Od srpna přibylo 100 tisíc mrtvých za 11 dní, třikrát za deset dní a nyní dvakrát za 12 dní.

Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují v absolutních číslech Spojené státy, kde podle údajů JHU zemřelo přes 700 000 lidí. Následují Brazílie (597 000 mrtvých) a Indie (448 000), Mexiko (278 000) a Peru (199 000). 

Podle sobotní zprávy agentury Reuters je již přes pět milionů mrtvých s covidem. Česko je nyní podle údajů serveru ourworldindata.org na sedmém místě podle celkového počtu potvrzených obětí koronaviru přepočtených na milion obyvatel.

11:35 Vlajka Ruské federace.

Rusko eviduje za poslední den 890 úmrtí s covidem-19, je to nejvíc v zemi od počátku pandemie. Nakažených hlásí 25 769, nejvíc za den od července.

10:55

Zdravotníci v sobotu podali přibližně 2000 dávek vakcíny proti koronaviru, o 1000 méně než před týdnem. Od začátku vakcinace bylo v zemi aplikováno 11,8 milionu dávek. Ukončené očkování má téměř šest milionů lidí.

10:54

Laboratoře v sobotu provedly zhruba 40 000 testů, asi o 13 000 méně než před týdnem. V kategorii preventivních a plošných testů, které tvoří většinu prováděných testů, podíl nově potvrzených případů nemoci stoupl z 0,42 procenta za předchozí sobotu na 0,73 procenta. U epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních vzrostl z 1,91 na 2,75 procenta. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou už testováni třeba lidé vykazující příznaky, se zvýšil z 3,35 na 6,58 procenta.

09:00

Epidemická situace se liší v jednotlivých krajích. Nejhorší zůstává v Praze, kde na 100 tisíc obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 60 nakažených. V Moravskoslezském kraji je incidence 57, v Jihočeském kraji 51. Naopak relativně nejlépe je na tom Karlovarský kraj, kde za uplynulý týden připadá na 100 000 obyvatel 12 případů koronaviru. V Královéhradeckém kraji je incidenční číslo 15, v Libereckém kraji 16.

08:58

Počet hospitalizovaných se ale snížil o 23 na 217 pacientů. V těžkém stavu je 37 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy kleslo z 1,32 na 1,29. Nad hodnotou jedna, která znamená zrychlování epidemie, se drží od konce srpna. Průměrná týdenní incidence covidu mírně stoupla na 41 potvrzených případů na 100.000 obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání byly počty odhalených případů tento týden vyšší v pěti ze šesti dní. Výjimkou bylo pouze úterý, na které připadal svátek. Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin, návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti.

08:15

V sobotu přibylo v Česku 550 potvrzených případů covidu. Je to nejvyšší víkendový nárůst od poloviny května. Hospitalizovaných ale ubylo na 217.

07:14

Hygienici v Německu za sobotu evidují 6164 nových případů koronavirové infekce, před týdnem za tento den přibylo 7774 nově nakažených. Vyplývá to ze statistiky, kterou dnes zveřejnil Institut Roberta Kocha. Zemřelo devět pacientů nakažených virem SARS-CoV-2, zatímco na minulou sobotu připadlo 28 smrtelných případů.

Od začátku současné pandemie se v Německu, které má asi 83 milionů obyvatel, nakazilo 4,25 milionu lidí, celková smrtelná bilance činí 93 786.

K dnešnímu ránu připadá 64,2 nově nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu, v sobotu tento ukazatel činil 64,4, minulou neděli 61,4.

18:58 Vlajka Ruské federace.

Všechny překážky registrace ruské vakcíny Sputniku V proti covidu-19 Světovou zdravotnickou organizací (WHO) byly odstraněny, řekl dnes ruský ministr zdravotnictví Michail Muraško. Ministr, který se dnes v Ženevě setkal s generálním ředitelem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem doplnil, že pro úspěšnou registraci zbývá dokončit ještě několik administrativních kroků, uvedla agentura Reuters.

18:49

Přehled dnešních událostí:

  • V pátek přibylo v Česku 824 potvrzených případů covidu, o 327 více než před týdnem. 
  • Chorvatsko povolilo, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat rok od závěrečné dávky. 
  • Celkový počet úmrtí souvisejících s koronavirovou infekcí přesáhl podle propočtů agentury Reuters od počátku pandemie celosvětově hranici pěti milionů.
12:02

Chorvatsko povolilo, že plně očkovaní Češi mohou do země přicestovat rok od závěrečné dávky, dosud byla platnost vakcíny 270 dní. Na twitteru to dnes uvedl ministr zahraniční Jakub Kulhánek (ČSSD). Chorvatsko je v létě nejoblíbenější zahraniční destinací Čechů. V zemi za uplynulý den přibylo 1061 případů nákazy koronavirem a osm úmrtí spojených s covidem-19.

09:16

Firma Merck tvrdí, že její pilulka proti covidu-19 snižuje riziko úmrtí či hospitalizace na polovinu. Požádá o mimořádné schválení léku v USA.

08:11

V pátek přibylo v Česku 824 potvrzených případů covidu, o 327 více než před týdnem. Počet hospitalizovaných proti čtvrtku klesl o sedm na 230 pacientů. Ve vážném stavu je 32 z nich. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy stouplo na 1,32 z předchozích 1,24, a je tak nejvyšší od první poloviny září. Průměrná týdenní incidence covidu vzrostla ze 37 na 40 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

07:58

Česko je podle úmrtí s covidem na počet obyvatel ve světě sedmé, nejhůře je na tom Peru. Nejvíce lidí (přes 700 tisíc) zemřelo v USA.

07:28

Česko má za uplynulé dva týdny 62 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (předtím 56 případů) a je popáté za sebou na čtvrtém místě mezi sousedními zeměmi. Třetí je Německo, kde počet případů klesl na 134 (ze 147 případů před týdnem). Druhé je Slovensko, kde počet případů vzrostl na 223 (ze 165 případů). Nejhůře ze sousedních zemí je na tom už jedenáctý týden Rakousko, evidují tam 278 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, před týdnem to bylo 291 případů. Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 29 případů na 100 tisíc obyvatel za dva týdny (před týdnem 24).

07:25

Zdravotní úřady v Německu za poslední den nahlásily 8517 nových případů koronavirové infekce, zatímco před týdnem jich bylo 7211. Vyplývá to z dnešní ráno aktualizované statistiky Institutu Roberta Kocha, který nákazu v zemi sleduje. Incidence oproti předchozímu dni vzrostla počtvrté za sebou, a sice o desetinu na 64,4 případu na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Před týdnem byla sedmidenní incidence 60,6.

07:23

Nový Zéland dnes hlásí 27 nových případů infekce vysoce nakažlivou koronavirovou variantou delta v Aucklandu. Místní obyvatelé vyšli do ulic protestovat proti téměř dva měsíce trvající uzávěře v největším novozélandském městě, informovala agentura Reuters.

07:21

Celkový počet úmrtí souvisejících s koronavirovou infekcí přesáhl podle propočtů agentury Reuters od počátku pandemie celosvětově hranici pěti milionů. Růst počtu úmrtí, zejména mezi neočkovanými, způsobuje varianta koronaviru s označením delta, upozorňuje tisková agentura.

Víc než polovina světové populace ještě nedostala ani jednu dávku vakcíny proti covidu-19, vyplývá z údajů serveru Our World in Data.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledního týdne najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 8. 10. 2021 22:50
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy