Chtějí po vás platit za novorozence? Stěžujte si

smy, mch
1. 8. 2008 14:04
Nemocnice se narychlo přizpůsobují novele
Foto: Martin Žucha

Praha - Stačilo málo a maminky mohly zcela zbytečně a protiprávně za své děti v porodnicích platit regulační poplatky.

Ačkoliv dnes začala platit novela zákona o zdravotním pojištění, která poplatky za novorozence ruší, v mnoha porodnicích o tom ještě včera neměli ponětí.

A nebýt zájmu médií, zřejmě by o tom nevěděli ještě dnes. Na přípravu na novinku v zákoně o zdravotním pojištění dostaly nemocnice od ministerstva zdravotnictví šibeniční termín. Zákon podepsal 30. července vicepremiér Jiří Čunek, už 1. srpna vyšel ve Sbírce zákonů.

Řídí se podle médií

Novela platí až od září, tvrdil ještě ve čtvrtek ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma Aktuálně.cz.

Čtěte zde: Platby za novorozence končí. Mnoho nemocnic to neví

"Po vašem telefonátu jsem si rychle tuto informaci ověřil - a skutečně. Ode dneška nevybíráme," reagoval dnes ráno Šuma. "Měli jsme na zjištění a přípravu extrémně krátký čas, obvykle ty termíny bývají mnohem delší," dodal.

O tom, zda poplatky za novorozené děti vybírat, nebo nevybírat, včera váhali i v nemocnici v Břeclavi. Nakonec i oni přestali poplatky vyžadovat.

"I když oficiální podklad nemáme, je z médií zřejmé, že dnes změna vyjde ve sbírce," řekla ředitelka nemocnice a zároveň primářka gynekologicko-porodnického oddělení Janka Bambasová.

Neznalost neomlouvá. Stěžujte si, radí mluvčí Cikrt

Pokud by přece jen některá nemocnice náhodou po rodičkách poplatek za dítko vyžadovala, doporučuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt nenechat se zmást.

"V takovém případě by se jednalo o porušení zákona, jehož neznalost neomlouvá," řekl. "Neplatit, stěžovat si řediteli zdravotnického zařízení i u zřizovatele,"  radí maminkám, jak postupovat

Mluvčí VZP Jiří Rod ještě dodal, že by o tom měly informovat také zdravotní pojišťovnu.

Neplatí dárci ani soudem vyslaní

Na výjimce v Julínkově zdravotní reformě se dohodla koalice poté, co lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová předložila zákon, který poplatky pro novorozence rušil. Opozici, které žádala změnu i pro důchodce a lidi s nízkými příjmy, se nakonec další průlom do reformy nepodařilo prosadit.

V zákoně se ruší poplatky i pro dárce orgánů a pacienty, které na vyšetření pošle soud. Další výjimky plánuje koalice od Nového roku.

 

Právě se děje

Další zprávy