Chtějí po vás platit za novorozence? Stěžujte si

smy, mch
1. 8. 2008 14:04
Nemocnice se narychlo přizpůsobují novele
Foto: Martin Žucha

Praha - Stačilo málo a maminky mohly zcela zbytečně a protiprávně za své děti v porodnicích platit regulační poplatky.

Ačkoliv dnes začala platit novela zákona o zdravotním pojištění, která poplatky za novorozence ruší, v mnoha porodnicích o tom ještě včera neměli ponětí.

A nebýt zájmu médií, zřejmě by o tom nevěděli ještě dnes. Na přípravu na novinku v zákoně o zdravotním pojištění dostaly nemocnice od ministerstva zdravotnictví šibeniční termín. Zákon podepsal 30. července vicepremiér Jiří Čunek, už 1. srpna vyšel ve Sbírce zákonů.

Řídí se podle médií

Novela platí až od září, tvrdil ještě ve čtvrtek ředitel jihlavské nemocnice Martin Šuma Aktuálně.cz.

Čtěte zde: Platby za novorozence končí. Mnoho nemocnic to neví

"Po vašem telefonátu jsem si rychle tuto informaci ověřil - a skutečně. Ode dneška nevybíráme," reagoval dnes ráno Šuma. "Měli jsme na zjištění a přípravu extrémně krátký čas, obvykle ty termíny bývají mnohem delší," dodal.

O tom, zda poplatky za novorozené děti vybírat, nebo nevybírat, včera váhali i v nemocnici v Břeclavi. Nakonec i oni přestali poplatky vyžadovat.

"I když oficiální podklad nemáme, je z médií zřejmé, že dnes změna vyjde ve sbírce," řekla ředitelka nemocnice a zároveň primářka gynekologicko-porodnického oddělení Janka Bambasová.

Neznalost neomlouvá. Stěžujte si, radí mluvčí Cikrt

Pokud by přece jen některá nemocnice náhodou po rodičkách poplatek za dítko vyžadovala, doporučuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt nenechat se zmást.

"V takovém případě by se jednalo o porušení zákona, jehož neznalost neomlouvá," řekl. "Neplatit, stěžovat si řediteli zdravotnického zařízení i u zřizovatele,"  radí maminkám, jak postupovat

Mluvčí VZP Jiří Rod ještě dodal, že by o tom měly informovat také zdravotní pojišťovnu.

Neplatí dárci ani soudem vyslaní

Na výjimce v Julínkově zdravotní reformě se dohodla koalice poté, co lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová předložila zákon, který poplatky pro novorozence rušil. Opozici, které žádala změnu i pro důchodce a lidi s nízkými příjmy, se nakonec další průlom do reformy nepodařilo prosadit.

V zákoně se ruší poplatky i pro dárce orgánů a pacienty, které na vyšetření pošle soud. Další výjimky plánuje koalice od Nového roku.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Dvě jezera v Argentině náhlé zrůžověla, důvod zatím není známý

Dvě jezera v argentinském regionu Patagonie zrůžověla. Změna barvy zatím nebyla vysvětlena, ale místní ekologové se obávají, že by zbarvení mohlo být způsobené průmyslovou kontaminací, uvedla agentura Reuters.

Jezera se nacházejí blízko průmyslového parku na okraji argentinského města Trelew, na prašné planině podobné poušti, která je převážně opuštěná. Městští úředníci však nedávno podle zpráv na sociálních sítí města Trelew objevili v povodí nákladní auto, které tam vysypávalo odpad.

Úřady místním médiím poskytly zatím rozdílné názory na to, zda může být náhlá změna vody v jezerech škodlivá. Ekologové jsou však znepokojení. Místní aktivista Pablo Lada, člen argentinské národní ekologické sítě RENACE, řekl agentuře Reuters, že zrůžovění mohlo způsobit barvivo, které se obvykle používá k tomu, aby krevety, které se chovají nedaleko, získaly své typické růžové zbarvení.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Server: Policie začala s výslechy účastníků tajné schůzky k výbuchu munice ve Vrběticích

Policisté se podle Deníku N zabývají informací, zda ministr vnitra Jan Hamáček skutečně plánoval sdělit podrobnosti o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Ostravsku politickým představitelům v Moskvě, a to výměnu za ruskou koronavirovou vakcínu Sputnik V. Do explozí byli zapojení nejméně dva ruští agenti, kteří jsou spojení také s pokusem o otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury. Podle informací serveru půjdou vypovídat jako poslední v řadě také šéf rezortu diplomacie Jakub Kulhánek a nakonec i sám ministr Hamáček (oba ČSSD). 

Zdroj: Domácí
před 33 minutami

Hradozámecké noci se účastní 76 památek, hlavní je hrad Pernštejn

Letošní ročník Hradozámecké noci, kdy je na památkách připraven večerní program, se uskuteční na 76 památkách po celé České republice. Hlavním centrem je letos jihomoravský hrad Pernštejn s nově rekonstruovanou osvícenskou vrchnostenskou zahradou.

Program na Pernštejně začíná v 18:00 a jeho první část je nazvaná Zahradní slavnost. Lidé mohou přicházet netypicky spodním vchodem do zahrady od hlavního parkoviště. Připraveny jsou přehlídky dobového oblečení, hudební i divadelní vystoupení. Od 21:00 se začne zahrada postupně rozsvěcet - ale pouze za využití loučí a svíček. Na hladinu hlavního bazénu budou vypuštěny svítící lampiony.

Hradozámecká noc se letos koná na 76 památkách, 14 z nich není ve správě Národního památkového ústavu. Podrobný seznam a program na jednotlivých památkách je k dispozici na stránkách NPÚ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy