Poplatkům za novorozence v nemocnici odzvoní už v pátek

Martina Macková
29. 7. 2008 17:15
Prezident Klaus podepsal novelu zákona

Praha - Děti, které se narodí prvního srpna, zřejmě už nebudou v nemocnici platit regulační poplatky. 

Prezident Václav Klaus totiž podepsal zákon o zdravotním pojištění.

Svým podpisem tak zpečetil zrušení poplatků, které museli v nemocnicích platit rodiče za novorozence. Platit nebudou ani dárci orgánů a lidé, které na vyšetření pošle soud.

Čtěte také: Senát podpořil zrušení poplatků pro novorozence

Zákon ale zatím není platný. Podmínkou totiž je, aby vyšel ve sbírce zákonů.

Jak to přesně funguje a jak dlouho to trvá? "Zákon se posílá z Hradu do Poslanecké sněmovny, ta zařizuje publikování," řekl Aktuálně.cz Petr Macinka z Kanceláře prezidenta republiky. Legislativní odbor dolní komory potvrdil, že zákon už obdrželi.

Topolánek má volno, zákon podepíše zástupce Čunek

"Posíláme zákon k podpisu předsedovi vlády, a jakmile ho dostaneme zpět, odesíláme ho na ministerstvo vnitra. Tam je mezitím už zařízena korektura a norma se hned publikuje. Většinou celá operace trvá dva až tři dny," popisuje Ilja Steinich z legislativního odboru poslanecké sněmovny.

Je tedy víc než pravděpodobné, že zákon s prvními výjimkami z placení poplatků začne platit nejpozději tento pátek. Možná už dokonce o den dříve. Předseda vlády Mirek Topolánek je sice na dovolené, ale v úřadě jej zastupuje vicepremiér Jiří Čunek, který zákon bude podepisovat.

Klíčovou normu předložili právě lidovci. Regulační poplatky se staly zdrojem svárů v koalici mezi KDU-ČSL a ODS.

Proti byla především lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která společně s dalšími poslanci napsala novelu zákona, která problém s novorozenci řešila. Koalice se nakonec dohodla, že novelu podpoří výměnou za to, že menší strany nebudou výjimky z placení nyní dál rozšiřovat.

ČSSD se pokusila při projednávání v parlamentu do novely prosadit osvobození od poplatků také pro důchodce a osoby s nízkými příjmy. Koalice nakonec tyto změny odmítla. Další výjimky pro děti připravují vládní strany od příštího roku.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy