Česko pošle uprchlickým táborům v Řecku pomoc za 4,3 milionu, má jít hlavně dětem

ČTK ČTK
23. 4. 2020 15:59
Česko pošle Řecku materiální pomoc v hodnotě 4,3 milionu korun. Půjde zejména o hygienické potřeby, spací pytle nebo ručníky. Schválila to vláda. Materiál má pomoci Řecku s bojem proti epidemii koronaviru mezi žadateli o azyl.
Řecký uprchlický tábor Malakasa, který je během koronavirové krize v karanténě.
Řecký uprchlický tábor Malakasa, který je během koronavirové krize v karanténě. | Foto: Reuters

"Vláda schválila návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na materiální dar Řecku v hodnotě 4,3 milionu korun. Na základě žádosti řecké strany jde o hygienické potřeby, hlavně mýdla, šampony a toaletní papír, dále o nafukovací matrace, spací pytle, deky a ručníky," sdělila mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

V Řecku je podle ní nyní zhruba 115 000 žadatelů o azyl a v souvislosti s epidemií koronaviru se podle ní zhoršuje i situace uprchlických táborech i na hranicích s Tureckem.

Podle ministra vnitra Hamáčka má darovaný materiál pomoct zejména dětským uprchlíkům, kterých je v Řecku přes 40 000. "Vzájemná pomoc mezi státy je jedním ze základních principů úspěchu. V žádném případě nechceme, aby situace v Řecku eskalovala," uvedl Hamáček.

Nákaza koronavirem se už objevila ve dvou uprchlických táborech na pevninském Řecku. "V karanténě je i hotel s téměř 500 uprchlíky, řecké úřady také zaznamenaly pohyb uprchlíků z Turecka směrem k řeckým hranicím," doplnila mluvčí vnitra.

Pořízení materiálu i jeho dopravu do Řecka zajistí hasiči. Financován je z rozpočtu humanitárního programu MEDEVAC, který koordinuje ministerstvo vnitra.

Už v březnu Česko pomohlo Španělsku a Itálii darováním 20 000 ochranných obleků a Slovinsku věnováním půl milionu roušek a 25 000 respirátorů. "Pro přepravu pomoci jiných států pak Česká republika poskytla část kapacity letadel svého leteckého mostu," doplnila Dlubalová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy