Českému velvyslanci v Pekingu platila Čína výlet do Tibetu, Petříček o ničem nevěděl

Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík, kterého do funkce prosadil Hrad, v pondělí vyrazil na cestu do Tibetu i za peníze čínské vlády. Čína před 69 lety do země vpadla, komunistická vláda od té doby považuje Tibet za své území, stejně jako Tchaj-wan. Při krvavém potlačení povstání proti komunistické nadvládě zemřelo v roce 1959 na 85 tisíc lidí a vůdce oblasti dalajlama prchl do exilu.
Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík.
Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík. | Foto: Aktuálně.cz

Dva významní představitelé České republiky za poslední týden udělali dvě cesty do oblastí, které Čína prohlašuje za svá území a v diplomacii si to tvrdě vynucuje. Zatímco mezinárodně sledovaná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan komunistickou vládu rozlítila, a začala proto Vystrčilovi i Česku vyhrožovat, v tichosti se odehrála ještě další cesta, která naopak musela režim potěšit.

Podle zjištění Aktuálně.cz se totiž český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v pondělí vypravil na třídenní exkurzi do Tibetu. Ten čínská osvobozenecká armáda obsadila v roce 1951. Zatímco někdejší prezident Václav Havel se setkával s tibetským vůdcem dalajlamou, který po potlačeném povstání proti Číňanům prchl do exilu, Tomšík si nechal zaplatit cestu od komunistické vlády do oblasti, kterou Čína označuje za své území. Na programu českého velvyslance byla prohlídka chrámů, ale také setkání s místními představiteli čínské komunistické strany.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na dotaz Aktuálně.cz řekl, že o cestě velvyslance nevěděl. A že ji bude řešit. "Schvalování velvyslaneckých cest je záležitostí příslušných náměstků. Očekávám ale, že mě o těch důležitých nebo politicky citlivých budou informovat. To se nestalo a s panem náměstkem Martinem Tlapou to již řeším," uvedl ministr.

Dle Petříčka tak cestu do Tibetu na pozvání komunistické vlády schválil Tomšíkovi stejný náměstek, který si na žádost nepřítomného ministra před týdnem předvolal čínského velvyslance v Praze. A vyjadřoval mu nevoli za čínské výhrůžky za Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan. 

Redakce se pokoušela zjistit, čemu se v Tibetu Tomšík věnoval. Otázky mu zaslala prostřednictvím ministerstva zahraničí. 

"Vzhledem k tomu, že české velvyslanectví v Pekingu věnuje dění v Tibetu dlouhodobou pozornost, přijal velvyslanec Tomšík pozvání čínského ministerstva zahraničí k návštěvě Tibetské autonomní oblasti. Pro diplomata je totiž prakticky nemožné se dostat do Tibetu individuálně. Program cesty zahrnuje návštěvu měst Lhasa a Žikace. Hlavním cílem cesty je seznámit se s aktuálním ekonomickým, politickým, společenským a náboženským vývojem v oblasti," odpověděla za něj vedoucí oddělení komunikace ministerstva Mariana Wernerová. Jedná se podle ní o pravidelnou cestu, které se účastní i další evropští ambasadoři. 

Velvyslanců pozvala komunistická vláda více. Dle informací Aktuálně.cz cestoval Tomšík s pekingskými diplomatickými zástupci Nigérie, Barmy, Kolumbie, Thajska či Ruska. A také Švýcarska a Norska. 

Ministr Petříček odmítl, že by Tomšíkova cesta ohrozila nezávislost ministerstva zahraničí. "Pan velvyslanec Tomšík a ministerstvo zahraničních věcí se na nákladech cesty spolupodílí, nejde tedy o žádný 'placený výlet'. Odmítám, že by mělo jít o ohrožení nezávislosti ministerstva zahraničí," dodal Petříček.

"Část nákladů včetně například letenek a všech potřebných lékařských vyšetření hradilo MZV ČR. Podrobné vyúčtování takových cest se nicméně dělá až zpětně," doplnila Wernerová. Co vše hradila Čína, však neupřesnila.

Senátor Fischer chce cestu řešit

Jako problematickou cestu vidí předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer - sám někdejší velvyslanec ve Francii a Monaku. Ten nyní chce s Petříčkem Tomšíkovu cestu řešit.

"Práce velvyslance je služba českým občanům a jejich zájmům v zahraničí. Budu se jako šéf senátního zahraničního výboru ptát ministra zahraničních věcí, jaký je výsledek cesty a jaké je stanovisko jeho úřadu. Je velké riziko zneužití takových cest čínskou komunistickou stranou. Není v našem zájmu jakkoli posilovat její moc nikde ve světě, a už vůbec ne prostřednictvím nejvyšších zástupců České republiky v jejich státě," uvedl Fischer.

Dosluhujícího viceguvernéra České národní banky Tomšíka na diplomatický post do Pekingu prosadil po zákulisních přích Hrad, jak předloni popsal Respekt. Prezident Miloš Zeman dlouhodobě patří k propagátorům co nejlepších vztahů s komunistickou velmocí, pro niž je diplomatické respektování územní celistvosti Číny naprosto klíčové.

Jak už Aktuálně.cz upozornilo, právě Hrad v lednu předal výhrůžný dopis čínské ambasády Vystrčilovu předchůdci Jaroslavu Kuberovi. S vlastním podpůrným přípisem, který ho měl odradit od cesty na Tchaj-wan.

Nominand Hradu Tomšík velvyslancem v Číně i přes kritiku

Nominaci Tomšíka na post čínského velvyslance kritizoval právě například předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer, podle kterého Tomšík nemá diplomatické zkušenosti. Ministr zahraničí Petříček ho přesto do Pekingu vloni v květnu vyslal.

Tomšík nahradil předchozího velvyslance v Pekingu Bedřicha Kopeckého, kterého ministerstvo zahraničí přesunulo do Arménie. Tomšík obsadil jeho post navzdory tomu, že Kopecký měl původně končit až letos v únoru. Kopecký ale upadl v nemilost Hradu poté, co v roce 2017 připojil své jméno k dopisu 11 diplomatů ze zemí Evropské unie, Austrálie, Kanady, Japonska a Švýcarska, který apeloval na dodržování lidských práv v Číně a jehož adresátem byl tamní ministr veřejné bezpečnosti. Napsaly to tehdy Lidové noviny. 

Post velvyslance v Pekingu je klíčový nejen pro české příznivce vztahů s Čínou z řad politiků, ale i pro byznysové skupiny, které tam podnikají. Například společnost Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která má v komunistické zemi rozpůjčováno více než 300 miliard korun ve spotřebitelských úvěrech. Zeman má ke Kellnerovi dlouhodobě blízko. Z jedné ze svých návštěv Číny se dokonce místo vládním speciálem vracel Kellnerovým letadlem.

Jak už Aktuálně.cz popsalo, právě Home Credit vloni financoval tajnou kampaň s cílem vylepšit obraz komunistické Číny v Česku. Přispěvatelem projektu Sinoskop Víta Vojty, který o sobě tvrdil, že je nezávislý, a přitom ho tajně provozovala PR agentura placená Home Creditem, byl právě i Tomšík.

Měl jsem možnost ohnout hřbet a nic nedělat. Ale pokud jsem se ještě někdy chtěl podívat sám sobě do tváře, tak jsem musel jet, říká předseda Senátu. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy