Česká "delegace" strávila tři dny na Krymu. Opakované porušení našich zákonů, zlobí se Ukrajina

Michal Polák Michael Švec Michal Polák, Michael Švec
Aktualizováno 30. 7. 2018 15:42
Europoslanec Jaromír Kohlíček, bývalý místopředseda komunistů Josef Skála a senátor Jaroslav Doubrava podle Kyjeva přicestovali na Krym 28. července.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jiří Just

Praha/Krym - Ukrajinská ambasáda odsoudila třídenní návštěvu komunistického europoslance Jaromíra Kohlíčka, bývalého místopředsedy KSČM Josefa Skály a senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši) na okupovaném Krymu.

"Je to další recidiva porušení ukrajinské legislativy ze strany těchto politiků, kteří nehledě na opakovaná upozornění i nadále hrubě ignorují nejen ukrajinské zákony, ale taky mezinárodní právo," napsalo ukrajinské velvyslanectví v prohlášení.

Kohlíček,Skála a Doubrava podle médií přicestovali na Krym 28. července a na poloostrově se zdrželi tři dny.

Podle krymské stanice Krym 1 se "hosté z Česka rozhodli na vlastní oči vidět život na poloostrově a seznámit se s turistickou sférou". Poloostrov už dávno přitahuje turisty z Česka, jen je potřeba najít způsob spolupráce, který bude fungovat nehledě na sankce, citovala stanice.

Na oficiálním twitterovém účtu zastoupení ruského ministerstva zahraničí na Krymu se v pondělí objevila fotografie, kde se komunisté Kohlíček, Skála a senátor Doubrava fotí s vůdcem ruského motorkářského klubu Noční vlci Alexanderem Sergejevičem Zaldostanovem.

"Delegace" podle stanice navštívila Simferopol, Sevastopol a Bachčisaraj. Má ještě v plánu setkání s nejvyšším ruským představitelem Krymu Sergejem Aksjonovem.

Například Kohlíček v krymské televizi vyzval ke zrušení protiruských sankcí, které podle něj pouze překáží normální spolupráci mezi státy.

Porušení rezoluce OSN

Oba politici podle Ukrajinců musí dobře vědět, že březnová rezoluce valného shromáždění OSN potvrdila suverenitu a územní celistvost Ukrajiny a vyzvala členské země, aby se vyvarovaly kroků, které by mohly být interpretovány jako uznání anexe ukrajinského Krymu.

Kyjev avizoval, že je připravený na oba politiky uvalit sankce. "Ukrajina si vyhrazuje právo uplatňovat vůči příslušníkům cizích států, kteří hrubě a opakovaně porušují pravidla vjezdu na okupovaná území, celé spektrum sankcí, vymezených v ukrajinské legislativě," říká v prohlášení ambasáda.

Ukrajina současně ocenila, že větší část českých politiků a česká vláda jednoznačně podporují územní celistvost Ukrajiny a odsuzují ruskou agresi na ukrajinském území.

Předseda KSČM Vojtěch Filip protest Kyjeva v reakci označil za "výraz nedemokratičnosti současného ukrajinského režimu". Kyjev není schopen respektovat základní principy fungování Evropy, uvedl Filip a dodal, že Kohlíčkova cesta není oficiální návštěvou KSČM.

Kohlíček a Doubrava měli potíže také v dubnu letošního roku, kdy se zúčastnili IV. Jaltského ekonomického fóra na Krymu, kterou pořádaly místní úřady s podporou ruské prezidentské kanceláře.

Ukrajinu tehdy pobouřilo zejména to, že europoslanec Kohlíček v rozhovoru pro ruská média vyzval k porušení sankcí týkajících se Krymu a města Sevastopol.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy