Babišův právník Hlína má čistit Prahu od Rittigova vlivu. Sám s jeho lidmi seděl v jedné firmě

Jiří Pšenička
6. 10. 2017 5:30
Babišovo hnutí ANO udělalo z přerovského advokáta Květoslava Hlíny novodobého vymítače ďábla, který má zbavit Prahu vlivu starých kmotrovských struktur přisátých na veřejné rozpočty. Teď se ale ukazuje, že k těmto strukturám měl Hlína v minulosti sám poměrně blízko. Působil totiž ve firmě Lacero Tergus s Peterem Kmetěm a Davidem Michalem, blízkými spolupracovníky pražského lobbisty Ivo Rittiga. Ti dnes po Rittigově boku čelí vícenásobnému trestnímu stíhání v několika kauzách (údajné tunelování firmy Oleo Chemical, tunelování dopravního podniku či vyzrazování utajovaných informací ze zprávy BIS). Hlína se brání, že žádný skutečný byznys s Kmetěm a Michalem nikdy nerozjel.
Květoslav Hlína.
Květoslav Hlína. | Foto: Advokátní kancelář HSP

Praha - Když se šéf ANO Andrej Babiš vyjadřuje o lobbistovi Ivo Rittigovi a s ním spojených advokátech, používá výraz kmotři. Naposledy tak učinil nedávno v souvislosti se svým hrozícím trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo, kdy se na sociálních sítích snažil znevěrohodnit vyšetřujícího policistu Pavla Nevtípila. Ten totiž podle Babiše v minulosti napomohl tomu, aby "kmotři ukradli Vladimíru Sittovi firmu Neograph".

Má na mysli tiskárnu, která se stala známou hlavně dodávkou jízdenek pro pražský dopravní podnik, kdy z každé jízdenky v ceně 34 haléřů odcházela provize 17 haléřů do karibské firmy Cokeville Assets, propojené s Rittigovými lidmi.

Kvůli jízdenkové aféře, jež nese znaky tunelování dopravního podniku, by mělo stanout před soudem až 18 lidí (dle návrhu obžaloby z letošního února), mezi nimi i Rittig a jeho advokáti Peter Kmeť a David Michal. Jak se ale ukazuje, právě s Kmetěm a Michalem - dle Babišovy definice kmotry - několik let v jedné firmě působil přerovský advokát Květoslav Hlína, jejž hnutí ANO loni vyslalo do dopravního podniku, aby největší komunální firmu od pochybných kontraktů vyčistil.

Tento muž je dnes zároveň právním poradcem pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO), na pražském magistrátě získal nebývale silný vliv.

Čtyři roky s rittigovci a ztráta paměti

Květoslav Hlína, který pochází z Olomoucka a dlouhá léta má blízko k nynějšímu prvnímu místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi, v letech 2008 až 2014 působil ve firmě Lacero Tergus, nejdříve jako člen dozorčí rady, později jako její předseda. Peter Kmeť byl souběžně s Hlínou ve stejné firmě čtyři roky členem představenstva, David Michal zase členem dozorčí rady.

"Pány Rittiga, Kmetě ani Michala osobně neznám a nikdy jsem se s nimi nesetkal," reagoval Hlína na přímý dotaz Aktuálně.cz. Ve firmě Lacero Tergus byl prý na žádost jednoho ze svých dlouholetých klientů, který plánoval možné budoucí využití firmy "pro určitý podnikatelský projekt". Z realizace ale údajně sešlo. "Společnost za dobu mého angažmá nikdy nezahájila ani nevykonávala jakoukoliv ekonomickou činnost," tvrdí Hlína, aniž by upřesnil, o jaký byznys se mělo jednat.

Že se Hlína s Rittigovými advokáty Kmetěm a Michalem nikdy nepotkal, lze snadno vyvrátit s pomocí zápisů z jednání dozorčí rady a valné hromady firmy Lacero Tergus. Pokud dokumenty archivované v obchodním rejstříku nejsou falzifikáty, je nepopiratelné, že se zmíněné trio potkávat muselo. Však také Hlína dodatečně svůj "výpadek paměti" uznal.

"Musím připustit, že jsem se k osobám JUDr. Davida a JUDr. Kmetě vyjádřil nepřesně. Na uvedená setkání se jmenovanými v rámci jednání orgánů společnosti jsem si skutečně nevzpomněl, je to již mnoho let. Myslím, že když vezmete v úvahu, že moje angažmá v různých společnostech jdou za dobu mé praxe do desítek, je to lidsky pochopitelné," hájí sám sebe advokát.

I přesto si nemyslí, že by jej někdejší spolupráce s Kmetěm a Michalem diskvalifikovala pro práci ve veřejném sektoru. "Souvislost mezi firmou Lacero Tergus a právními službami pro jiné klienty naší advokátní kanceláře neexistuje," soudí advokát, který dříve pracoval pro podniky ze skupiny Agrofert Andreje Babiše a dnes zase pro státní organizace z resortu dopravy, které řídí Dan Ťok za hnutí ANO.

Muži, kteří si věří

Klíčové veřejné zakázky ale Hlínově kanceláři zadalo hlavní město Praha. Už 23 poradenských kontraktů v celkovém objemu 7,74 milionu korun získala podle internetového Hlídače smluv od loňského června Hlínova HSP & Partners v pražském dopravním podniku. Všechny bez soutěže, všechny se smluvně zakotvenou sazbou 2400 až 2500 Kč na hodinu. Loni instalovaný šéf dopravního podniku Martin Gillar tuto masivní spolupráci obhajuje tím, že Hlínovi jednoduše věří (Gillar v Hlínově kanceláři v minulosti působil jako advokátní koncipient). I proto jej Hlína následoval okamžitě po jeho nástupu do čela pražské firmy.

Na ředitelství dopravního podniku má dnes Hlína dle svědectví zaměstnanců svou vlastní kancelář, běžně se účastní jednání představenstva, v zasedací místnosti podniku vede své schůzky. Nikdy předtím žádný jiný externí právník takové výsady neměl. Po Hlínově boku v minulých měsících pracoval i jeho syn Jakub, také advokát, který ale nedávno překvapivě přešel do kanceláře Ambruz & Dark Deloitte Legal.

Otázkou je, nakolik může klíčový pražský komunální podnik očišťovat od vlivu Rittigovy skupiny člověk, který v minulosti s Rittigovými právníky spolupracoval. Redakce Aktuálně.cz se na právníkovy vazby ptala pražské primátorky Adriany Krnáčové, které dělá Hlína od března oficiálního právního poradce za paušální odměnu 10 tisíc korun měsíčně. První žena metropole ovšem na dotaz nijak nereagovala.

Záhadný byznys záhadné firmy

Zůstává také nejasné, co vlastně Květoslav Hlína a Rittigovi advokáti tolik let ve firmě Lacero Tergus vykonávali, když společnost údajně žádný skutečný byznys nikdy nerozjela. Faktem je, že byla založena už v roce 2007 a do dnešních dnů nebyla zlikvidována. Dva roky sídlila v Přerově na stejné adrese jako Hlínova kancelář, dnes má sídlo na Praze 9. V předmětu podnikání má pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, žádná nemovitost na ni ovšem v katastru momentálně napsaná není.

Jisté je, že měla od počátku vazbu na rodinu někdejšího majitele pivovaru Černá Hora Jiřího Fuska a také na bývalého šéfa Pivovarů Lobkowicz Zdeňka Radila. Zároveň na firmu Czech Radar, za níž taktéž stojí rodina Fuskových (Hlína Czech Radar uvádí ve svých referencích a nyní tato firma sídlí v pražské obchodní galerii Myšák společně s Hlínovou advokátní kanceláří).

"K firmě Lacero Tergus vám nic víc, než je uvedeno v obchodním rejstříku, říct nemohu," odmítá poskytnout bližší informace i nynější šéfka představenstva Milena Fusková, majitelka přerovského sportovního centra Mlýn. Připouští, že se s Květoslavem Hlínou zná, pány Kmetě a Michala prý ale nikdy neviděla.

Záhadu deset let "nečinné" firmy Lacero Tergus neosvětlil ani Rittigův advokát David Michal. Nicméně spolupráci s Květoslavem Hlínou, dnes úzce napojeným na hnutí ANO, si dodnes pochvaluje. "Jelikož mne znáte, jistě vás nepřekvapí, že bych považoval za velmi neetické veřejně komentovat obchodní aktivity klientů naší advokátní kanceláře. Na spolupráci s JUDr.Hlínou ale vzpomínám jako na velmi profesionální," uvedl pro Aktuálně.cz David Michal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 48 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy