ANO se bude v kampani strefovat do korupčních kauz hejtmanů. ČSSD nám nabila, říká Babiš

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 6. 2016 6:51
Hnutí ANO Andreje Babiše v nadcházejících krajských volbách využije opět osvědčené téma korupce. Původně zamýšlenou kampaň se hnutí rozhodlo opustit kvůli vládnímu sporu o reformu policie a osudu protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Nově chce ANO upozornit také na korupční skandály hejtmanů ČSSD i na to, že chystaná reforma policie podle nich zlikviduje vyšetřování korupce v Česku.
Andrej Babiš na snímku z předchozí kampaně
Andrej Babiš na snímku z předchozí kampaně | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše se před necelými třemi lety dostalo do vlády díky kampani postavené na boji s korupcí. V nadcházejících krajských volbách už Babiš toto téma využívat nechtěl, vládní spor o reformu policie a osud protimafiánského útvaru Roberta Šlachty ho ale přiměl změnit názor.

Na nedělní schůzce předsednictva se špičky strany shodly, že narychlo připraví novou kampaň, která doplní již zveřejněné billboardy o regionálních tématech, jako je doprava nebo bezpečnost. Nově chce ANO upozornit také na korupční skandály hejtmanů ČSSD i na to, že chystaná reforma policie podle nich zlikviduje vyšetřování korupce v Česku. "ČSSD nám nabila. Můžeme tvrdit, že nebojuje proti korupci, ale aktivně ji podporuje," uvedl šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Spor o změny v policii eskaloval minulý týden, kdy ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) přes protesty hnutí ANO podepsal sloučení protikorupčního a protimafiánského útvaru. Jeho šéf Robert Šlachta na protest rezignoval. "Pan Chovanec vyhrál, ale v předvolební kampani uvidí, že to bylo Pyrrhovo vítězství," dodal Babiš.

O přesné podobě kampaně zatím členové strany mlčí, podle informací Hospodářských novin se ale zvažují billboardy a brožurky. "Bude to jedno z nejzásadnějších témat. Jak kampaň bude přesně vypadat, jaká budou hesla, na to je ještě brzy, je to velmi čerstvé," uvedl poslanec a člen předsednictva Martin Komárek.

Hejtmani spojovaní s korupcí

Z hlasů z hnutí vyplývá, že ANO hodlá proti sociálním demokratům využít jednu z jejich velkých slabin - hejtmany spojované s korupcí. Nejznámější je korupční kauza nepravomocně odsouzeného někdejšího šéfa Středočeského kraje Davida Ratha, Babiš ale také s oblibou zmiňuje exhejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila. Jeho případ je v současném sporu o policii zajímavý tím, že v něm figurují i dva expolicisté a podnikatel Ivan Kyselý, přítel bývalého ministra vnitra Ivana Langera.

Případů, kterých se ANO může chytit, je ale víc - ať už jde o odloženou kauzu exhejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, jehož policie vyšetřovala kvůli podezřelé investici do luxusního penzionu, nebo kauzu jeho následovníka Miroslava Nováka, který figuruje jako svědek ve vyšetřování korupce podnikatele Martina Dědice.

Podle sociologa Daniela Prokopa z agentury Median voliče boj s korupcí stále zajímá. "Jestliže chce ale nějaká strana s tímto heslem vyjít, musí přijít s nějakými tématy, co konkrétně proti korupci udělá," myslí si Prokop.

Ne všichni členové hnutí ANO ale s Babišovým plánem souhlasí. Například kandidátka na hejtmanku v bývalém Rathově kraji Jaroslava Jermanová nechce vést negativní kampaň. "Já osobně v tom určitě nijak aktivní nebudu," uvedla současná první místopředsedkyně Sněmovny.

Ministr vnitra Milan Chovanec se k otázce, zda se obává, že ANO spor o policejní reformu využije před volbami, nevyjádřil. ČSSD ale žádné změny v kampani neplánuje. “Chceme, aby kampaň byla pozitivní, máme vlastní témata. Hnutí ANO už se navíc v minulých týdnech pokusilo v médiích použít reformu policie proti nám a moc se mu to nepovedlo,“ myslí si šéf kampaně ČSSD do krajských voleb Miroslav Poche.

Kdyby byly v kauze Jany Nečasové jasné důkazy, tak to soudy odsouděj a nikdo nepípne, ale tady asi scházely, říká novinář Jaroslav Kmenta. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy