Armáda: Už žádné miliardy pro vyvolené?

Pavel Baroch
5. 4. 2006 16:39
Praha - Armáda nejspíš už nebude moci lukrativní zakázky zadávat předem určené firmě. Na projekty nad milion eur budou povinná výběrová řízení. Uvnitř: GRAFIKA
Foto: Aktuálně.cz

Ministerstvo obrany chce v nejbližší době podepsat smlouvu s kopřivnickou Tatrou na nákup téměř tisíce nových nákladních automobilů. Pokud by se armáda rozhodla uzavřít kontrakt za bezmála pět miliard korun až za půl roku, nemohla by oslovit pouze tuto českou automobilku.

Ministerstvo obrany totiž chce, aby republika od července přistoupila k evropské úmluvě o otevřeném trhu s vojenským materiálem, podle něhož budou všechny zakázky nad milion eur zadávané otevřeným výběrovým řízením pro celou Evropskou unii.

"Česko se chce k úmluvě připojit," potvrzuje Jan Pejšek z tiskového oddělení ministerstva obrany. Koncem dubna proto ministr Karel Kühnl předloží příslušný návrh kabinetu.

"Pokud bude vláda souhlasit, pošleme Evropské obranné agentuře dopis o tom, že Česko k úmluvě od července přistupuje," dodal Pejšek.

Foto: Aktuálně.cz

Miliardy pro Ericsson či Saab

Přistoupení k úmluvě o otevřeném trhu s vojenským materiálem může znamenat revoluci v zadávání českých vojenských zakázek. Vojsko totiž s oblibou využívalo paragraf zákona o veřejných zakázkách, který mu umožňoval zadávat miliardové kontrakty jedné firmě bez výběrového řízení.

Například v roce 2004 ministerstvo utratilo zhruba 5,8 miliardy korun za zakázky, při nichž oslovilo pouze jednu firmu. Byla to více než polovina peněz ze všech uskutečněných zakázek.

Bez soutěže armáda v minulých letech nakoupila například od společnosti Ericsson dělostřelecký radiolokátor Arthur za více než 1,5 miliardy korun nebo přenosný raketový komplet RBS-70 od firmy Saab za více než miliardu.

Američané si stěžovali u Kühnla

Na to, že armáda nakupuje bez výběrového řízení, si podle Hospodářských novin počátkem loňského roku stěžovala u ministra Kühnla americká ambasáda.

Ministerstvo obrany se hájilo tím, že radiolokátor Arthur i raketový komplet RBS-70 si vojsko vybralo tak, že si samo posoudilo i výrobky konkurenčních firem a produkty dvou švédských společností vyhovují potřebám české armády nejvíce.

Od července ovšem takový postup nebude možný. "Jde o to, že se nebude využívat často pararaf zákona o veřejných zakázkách, který hovoří o strategickém přidělování zakázek dodavatelům," řekl Jan Pejšek z ministerstva obrany.

Podle mezinárodní úmluvy bude možné oslovovat přímé dodavatele jenom v případě, že si vojsko bude pořizovat například jaderná, bekteriologická či chemická zařízení. Ostatní zakázky budou zveřejňovány přes portál v Bruselu.

Petr Nečas (ODS)
Petr Nečas (ODS) | Foto: ODS

Nečas: Ukáže se, kdo to myslí vážně

Stínový ministr obrany Petr Nečas z ODS pokládá za správný každý tlak, který přispěje k větší transparentnosti a otevřenosti armádních zakázek. "V tomto ohledu je to pozitivní," řekl Nečas.

Dodal, že bude pozorně sledovat, jestli úmluvu budou dodržovat všechny státy, které k ní přistoupí. "Je otázka, nakolik bude úmluva míněna vážně v celé Evropské unii," řekl Nečas, podle něhož je otázkou i to, že se sice budou vyhlašovat mezinárodní výběrová řízení, ale nakonec se ukáže, že šlo jenom o formalitu, a zakázku stejně dostane národní firma.

Stínový ministr zmínil například německý Bundeswehr či italskou armádu, které nakupují nákladní auta výhradně od německých automobilek. Sám Nečas je přitom velkým zastáncem toho, aby armáda nakoupila nákladní vozy bez výběrového řízení od české společnosti Tatra.

"To je ale naprostá výjimka, taková zakázka je jedna za uherský rok," řekl Nečas, podle něhož by pro takové případy ponechal nákup vojenské techniky bez výběrového řízení.

Vývoz se musí zjednodušit

Prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek uvedl, že pro české zbrojovky bude evropská úmluva představovat větší konkurenci a zároveň větší možnost zapojit se do výběrových řízení v zahraničí.

Hynek ovšem upozornil na to, že větší šance pro české podniky může zhatit současná podoba zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem, podle něhož je potřeba mít vývozní licenci i pro export do zemí Evropské unie. Udělení licence, která je nutná i k tomu, aby podnik vedl jednání o případném exportu, přitom trvá podle zákona šedesát dní.

Podle Hynka by úplně stačilo, kdyby se vývoz do EU českým úřadům pouze oznámil.

Ministerstvo obrany uvedlo, že Evropská obranná agentura chce zjednodušit a sjednotit evropské licenční řízení. Letos na podzim by měl být znám výsledek. Následně bude třeba český zákon o zahraničním obchodě s vojenským materiálem upravit podle vojenských norem.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy