Obrazem: Injekce, alkohol a zvracení. Tak dělal lékař ze závislých nadšené abstinenty

Obrazem: Injekce, alkohol a zvracení. Tak dělal lékař ze závislých nadšené abstinenty
Dobový text: "Večer na záchytné stanici U Apolináře v Praze, 1. června 1973. Někdy je zachycený nebezpečný sobě i svému okolí natolik, že musí být na záchytné stanici izolován v místnosti a připoután na lůžko. Když se podaří personálu záchytné stanice pacienta spoutat, sestra mu dá pro uklidnění injekci."
Dobový text: "Také v ČSR bojujeme proti alkoholismu. Nejen veřejnými projevy, ale hlavně na klinikách. Před rokem začaly se na psychiatrické klinice profesora dr. Myslivečka v Praze léčit chronické případy alkoholismu podle methody Voigtling-Lemere, jejímž duchovním otcem byl Rus Kantorovič. Této potřebě slouží zatím jen 10 lůžek, v příštím roce bude však zřízeno oddělení o 25 lůžkách. Alkoholici sem přicházejí vesměs dobrovolně." (Léčení alkoholiků na klinice profesora Myslivečka v Praze v roce 1947.)
Protialkoholní léčba v nemocnici U Apolináře. Fotografie z roku 1962.
Počátkem roku 1947 v Praze začali s léčením alkoholiků na klinice U Apolináře u profesora Zdeňka Myslivečka. Počátkem února 1948, těsně před komunistickým převratem, vzniká KLUS - Klub lidí usilujících o střízlivost. Inspiroval se americkým hnutím Anonymní alkoholici, založeným v roce 1935, dva roky po konci prohibice.
Foto: ČTK
Dan Poláček Mirko Kašpar Dan Poláček, Mirko Kašpar
29. 11. 2022 17:24
Lékař a psychiatr Jaroslav Skála byl průkopníkem boje proti alkoholismu. Stál téměř 35 let v čele protialkoholní léčebny v Praze a založil první záchytku na světě. Zaváděl nové způsoby terapie a proslul svými nekompromisními nároky na pacienty. Kladl důraz na dodržování režimu, neboť závislost je podle něj kombinací duševní poruchy a nedisciplinovanosti. Od jeho úmrtí uplynulo 15 let.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 9 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy