Aktuálně+ | Titulky musejí obstát v hospodském testu, říká šéfeditorka Centrum.cz

Aktuálně+ Aktuálně+
20. 1. 2022 13:00
Internetový portál Centrum.cz spravuje bezmála tři roky, šéfeditorskou práci dělá už 12 let. Petra Škraňková tvoří obsahovou nabídku webu, který měsíčně navštíví více než milion lidí. Jak vypadá její práce, co se jí na ní líbí a jak zní nejlepší rada, kterou kdy ohledně psaní dostala?
Petra Škraňková, šéfeditorka Centrum.cz
Petra Škraňková, šéfeditorka Centrum.cz | Foto: Aktuálně.cz, Vojtěch Vlk

Nejde jen o přihlašování do e-mailové schránky. Portál Centrum.cz je vstupní branou k nejrůznějším službám, nabízí články z Aktuálně.cz i další novinky z domova a ze světa, ze sportu nebo z kultury. Petra Škraňková se stará o to, aby se tu lidé zastavili a neunikla jim žádná zásadní zpráva. Její práce je spojením dvou koníčků, které ji provází od malička. "Vždy jsem chtěla psát a vždy mě bavilo hodně číst," říká.

10 otázek pro Petru Škraňkovou, šéfeditorku portálu Centrum.cz

V čem spočívá práce šéfeditorky? 

Jsem vlastně takový dirigent, který řídí orchestr, aby hrál to nejlepší, co momentálně může. Jednotliví muzikanti jsou redakce Economie, tedy Aktuálně.cz, Žena, Hospodářské noviny a Ekonom. To nejlepší od nich nabízíme čtenářům, kteří si jdou zkontrolovat e-mail na Centrum.cz.

Jak jste se k této práci dostala? 

Šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka mě přesvědčil, že mě potřebuje v týmu. Po mnoha letech na iDnes.cz přišla chvíle na změnu. 

Jaké to je denně připravovat obsah, který uvidí tisíce lidí? Vnímáte to jako zodpovědnost? 

Velmi. Nejen k lidem, ale i za značku Aktuálně.cz. Každý článek, každý titulek musí obstát, aby nad sebou mohl mít logo Aktuálně.cz. 

Co je při vaší práci důležité?

Udělat dobrý titulek, aniž bychom opustili zásady dobré žurnalistiky a slušného vychování.

Která vaše vlastnost se vám při práci nejvíce hodí? 

Láska k jazyku a vyprávění příběhů. Nejlepší rada, kterou jsem kdy k titulkům dostala, byla: představ si, že to chceš říct jednou větou večer kamarádům v hospodě.

Jako šéfeditorka máte poslední slovo v tom, co čtenář uvidí. Je to čistě na vašem rozhodnutí, nebo jde o týmovou práci? 

Je to týmová práce. Jsme rozkročeni mezi tím, co čtenáře nejvíce zajímá, a tím, co považujeme za důležité jim předat, dát přečíst.

Podle čeho vybíráte obsah, který čtenáři uvidí? 

Největší část tvoří denní produkce Aktuálně.cz. A menší pak různé projekty, které chceme čtenářům ukázat, protože patří mezi to nejlepší, co Economia vydává.

Co vás na práci šéfeditorky baví a co naopak ne? 

Nejvíc mě baví práce s texty. Z našich článků se dozvím tolik věcí! Nejméně pak, samozřejmě, provozní věci, tabulky, statistiky. Ale moc mě baví porady s mými editory. A vždy mě potěší, když můžu vyrobit článek s fotogalerií.

Je něco, bez čeho si neumíte představit den?

Bez toho, že bych si něco přečetla. I do odlehlých částí Šumavy, kde není mobilní signál, beru knihy a časopisy. 

Co vám v poslední době udělalo největší radost? 

Když oba moji náctiletí školáci spontánně svým spolužákům vysvětlili, jak je důležité dívat se na zdroj informací a Aktuálně.cz berou spolu s ČT24 za nejdůležitější.

Zajímá vás, kdo je ještě součástí naší redakce? Podívejte se třeba na tváře Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Tampa porazila Floridu i potřetí, Palát nahrál na vítězný gól

Hokejisté Tampy Bay zvládli v 2. kole play off NHL s Floridou i třetí zápas a po vítězství 5:1 je dělí jedna výhra od postupu do finále Východní konference. Útočník Ondřej Palát si v dresu Lightning, kteří útočí na třetí zisk Stanley Cupu za sebou, připsal asistenci u vítězného gólu.

Palát se podílel ve 23. minutě za stavu 1:1 na brance Slováka Erika Černáka. Český útočník poslal puk od pravého mantinelu, Ross Colton ho jemně tečoval a Černák krásně vymetl levý horní roh branky Sergeje Bobrovského. Třetí gól vstřelil ve 31. minutě kapitán Tampy Steven Stamkos, jenž se v závěru stejně jako Nikita Kučerov trefil do prázdné branky při power play Panthers.

Z výhry se v dresu domácího mužstva radoval i obránce Jan Rutta. Florida s jiným českým zadákem Radkem Gudasem je po zisku Prezidentovy trofeje za vítězství v základní části na hraně vyřazení. Série může skončit úterý ve čtvrtém duelu, jenž se bude hrát opět na ledě úřadujících šampionů Stanley Cupu.

Další zprávy