V nejstarší sklárně se fouká a pije jako za hraběte Harracha

Jana Patková
27. 7. 2015 7:00
Třetí díl letního turistického seriálu Aktuálně.cz vás zavede do pravděpodobně nejstarší sklárny na světě. Najdete ji v krkonošském Harrachově. První zmínka o ní se datuje do roku 1712.
Ze sklárny v Harrachově se stal vyhledávaný turistický cíl.
Ze sklárny v Harrachově se stal vyhledávaný turistický cíl. | Foto: Archiv Sklárna Novosad a syn

Harrachov - Sklárna Novosad a syn v Harrachově je nejstarší fungující sklárnou u nás i ve světě. Její patřičně dlouhá historie ještě zdaleka není uzavřena, o čemž se může přesvědčit každý při exkurzi nebo ve zdejším muzeu. Současní majitelé sklárny ji totiž povýšili na vyhledávaný turistický cíl.

Když se vyučený sklář a vystudovaný právník František Novosad na počátku 90. let 20. století stal majitelem sklárny v Harrachově, myslel především na pokračování ruční výroby nápojového skla, které sklárnu proslavilo. Poměrně brzy však pochopil, jaké možnosti skýtá spojení skla a turistiky.

Už v roce 2001 začal s výstavbou minipivovaru s restaurací, z níž hosté vidí přímo do výrobní haly. Popíjet přitom mohou kvasnicové nefiltrované a nepasterizované pivo František či Čerťák, případně stejně jako skláři slabé Huťské výčepní.

"Pivo jsme začali vařit především pro turisty, až v druhé řadě pro naše skláře," říká dnes František Novosad, který už do firmy přibral i svého syna Petra. Společně tak řídí spojené království piva a skla. Mimochodem, v pivu se tu můžete i vykoupat, provozují zde oblíbené pivní lázně.

Tradiční techniky jsou nepřekonané

První housle ovšem v Harrachově hraje stejně jako za časů hrabat Harrachů sklo. A stejně jako kdysi vzniká dodnes nepřekonanými technikami foukání do dřevěných forem a sklářskými píšťalami.

Současnou produkci tvoří hlavně luxusní nápojové soubory, dekorativní a užitkové sklo a křišťálové lustry. Měsíčně se tu vyrobí přibližně 40 tisíc sklenic.

Kdo chce, může být u toho. Sklárna denně pořádá exkurze s odborným výkladem, jež vedou do hutní haly s pecemi i do unikátní, sto dvacet let staré historické brusírny skla, poháněné transmisemi a vodní turbínou.

Ať už jde o děti nebo dospělé, podle Františka Novosada všechny účastníky přibližně hodinové exkurze vždy nejvíc zaujmou chlapi se sklářskými píšťalami.

"I když vidí i broušení a další zušlechťování skla, nejvíc lidi baví dívat se na skláře, jak foukají," upřesňuje prozíravý majitel, který turisty do sklárny přivedl dávno před tím, než se to u nás stalo zvykem.

Kdo chce, může být u toho. Sklárna pořádá denně exkurze.
Kdo chce, může být u toho. Sklárna pořádá denně exkurze. | Foto: Archiv Sklárna Novosad a syn

"Kdysi před patnácti lety občas nějakému skláři, který se špatně vyspal, vadilo, že ho okukují," vzpomíná František Novosad. "Dnes každý ví, že je to finanční přilepšení pro sklárnu a potažmo i pro každého jednotlivce. Teď turisty vyhlížejí a koukají po hezkých ženských mezi nimi," směje se Novosad, který exkurzím přizpůsobil i halu.

Přistavěl horní ochoz, takže se návštěvníkům naskýtá nevšední výhled z ptačí perspektivy. Teprve pak sejdou mezi skláře, mezi horké pece a svalnaté chlapy popíjející Huťskou osmičku.

Ze vzorkovny skla je muzeum

Součástí areálu sklárny je Muzeum skla. Sbírka s více než pěti tisíci exponáty je největší sbírkou českého skla pocházející z jedné sklárny. Exponáty sloužily před druhou světovou válkou jako firemní vzorkovna tehdejších majitelů, hrabat Harrachů.

Ti ji před Němci schovali do tajné místnosti, která byla objevena až v 70. letech. O sbírku pak nikdo zvlášť nepečoval, tu a tam ji opustil nějaký pěkný kousek, když vedení tehdejšího státního podniku Crystalex Nový Bor potřebovalo dárek pro vzácnou návštěvu.

Až nynější majitel nechal celý znovuobjevený "skleněný poklad" vynosit ze zchátralé místnosti, pečlivě zaevidovat a přenést do budovy Panského domu, v němž vybudoval muzeum. Místnosti, v níž se sklo našlo, se prý od té doby neřekne jinak než "třináctá komnata".

Až bude brusírna bezpečná

"Chtěli bychom jednou zpřístupnit i zajímavé prostory pod brusírnou," plánuje František Novosad. "Až přijdeme na to, jak to udělat, aby to bylo pro turisty bezpečné – tak za dva tři roky, doufám."

Už nyní mohou turisté zavítat také do sousední kapličky svaté Alžběty, kterou sklárna opravila a o kterou se stará. Kaple má skleněný zvon, jenž tu byl odlit roku 1916. Je půl metru vysoký a váží deset kilogramů. Uvnitř kapličky je oltář z benátských zrcadel.

Další nevšední turistický cíl vám v rámci našeho letního speciálu Aktuálně.cz představíme zase příští pondělí.

 

Právě se děje

Další zprávy