Slováci mají čtvrtou výhru. Švédové zničili Lotyše a jako jediní neztratili ani bod

Aktualizováno 18. 5. 2024 22:51
Slovenští hokejisté porazili ve skupině B mistrovství světa v Ostravě Francii 4:2 a připsali si čtvrtou výhru v řadě. Švédsko rozstřílelo Lotyšsko 7:2, naplno bodovalo i v pátém utkání a zajistilo si postup do čtvrtfinále. V dalším utkání skupiny zdolali Němci 4:2 Polsko a jsou druzí.
Martin Fehérváry a Charles Bertrand v zápase MS 2024 Francie - Slovensko
Martin Fehérváry a Charles Bertrand v zápase MS 2024 Francie - Slovensko | Foto: Reuters

Po oboustranně opatrném úvodu zápasu Francie se Slovenskem mohl otevřít v 5. minutě skóre Slafkovský, brankáře Ylönena ale nepřekonal. Nemec následně trefil tyč.

Slováci si poté zahráli dvě přesilové hry za sebou, výraznější šance si však nevypracovali. Nebezpečná byla jen Daňova teč.

Dvě přesilovky v rychlém sledu po sobě si poté zahráli i Francouzi, neboť Regenda byl vyloučen bezprostředně po své prvním návratu na led.

Jeho spoluhráči ovšem čtyři minuty v oslabení ustáli a Regenda se jim poté odvděčil gólem čtyři vteřiny před koncem první třetiny.

Hned po přestávce Slováci nevyužili krátkou přesilovku čtyři na tři, ve hře čtyři na čtyři se ovšem prosadil Hudáček. Třinecký útočník překonal Ylönena i v polovině zápasu a dal pátý gól na turnaji. Francie ještě ve druhé třetině snížila, když Hlavaje překvapil pohotovým zakončením Treille.

Do třetí třetiny místo Ylönena nastoupil Papillon, i on však kapituloval. S Regendovou příležitostí si ještě poradil, ve 49. minutě ale skončila za jeho zády Grmanova střela, kterou tečoval jeden z jeho spoluhráčů.

Poslední slovo měl nakonec obránce Chakiachvili, který sedm vteřin před koncem zmírnil porážku Francie na 2:4.

Švédové dali tři góly za 26 vteřin

Lotyšsko na loňském šampionátu vyřadilo Švédy ve čtvrtfinále, tentokrát se jim ale favorita zaskočit nepodařilo.

Seveřané se dostali do vedení v 5. minutě, kdy se přesně k tyči trefil Dahlin. O dvě minuty později přidal další trefu jeho parťák ve třetí obranné dvojici Brodin. Snížit mohl Jaks, trefil však tyč.

Na přelomu první a druhé části Lotyši přežili první oslabení a poté se jim v rozmezí 23 vteřin podařilo vyrovnat. Nejprve snížil svým čtvrtým gólem na turnaji Daugavinš, vzápětí si Mamčicsovu střelu srazil bruslí do vlastní branky Brodin.

Následně Švédové přišli o Dahlina, který za faul na Egleho putoval předčasně do kabin. Lotyši ovšem zkrácenou přesilovku nevyužili a Švédsko následně bleskově zápas rozhodlo. Nejprve se dvakrát během 17 vteřin prosadil Zetterlund, o dalších devět sekund později Merzlikinse překonal Eriksson Ek.

Lotyši se pokusili zastavit nápor soupeře oddechovým časem, dvě minuty po jeho skončení se ale trefil od modré čáry Pettersson.

Místo Merzlikinse pak nastoupil Vitols. Snížit mohl Indrašis, jenže Gustavssonovi opět pomohla branková konstrukce.

Ve třetí části Švédové nevyužili 70 vteřin dlouhou přesilovou hru, Eriksson Ek trefil tyč. Nakonec se ale sedmé branky dočkali. Krátce před koncem duelu se prosadil Marcus Johansson.

Poláci zabrali pozdě

Němci v předešlých dvou zápasech proti Lotyšsku a Kazachstánu nastříleli celkem 16 branek, tentokrát ale v úvodu v ofenzivě tápali. V první přesilové hře se mohli dostat do vedení Poláci, Krzysztof Macias ale brankáře Niederbergera nepřekonal.

Favorit lehce zabral až v závěru první části. Gólman Zabolotny, jenž v této sezoně působil v druholigovém německém Freiburgu, ale svůj tým podržel.

Bezbrankový stav se změnil v 25. minutě. Nejprve Krzysztof Macias ze slibné pozice nezamířil přesně, hned z protiútoku se prosadil střelou k tyči Ehl. Druhou branku přidali Němci z trestného střílení nařízeného za Dziubińského hození hokejky. Peterka jistě překonal Zabolotného střelou mezi betony.

Třetí gól přidal ve 45. minutě Ehliz, který našel mezeru mezi tyčkou a postojem Zabolotného. Když poté své příležitosti nevyužil Stachowiak, Poláci snížili. S Krezolkovou šancí si ještě Niederberger poradil, v 54. minutě jej ale překvapil Wajda, který zpoza branky o jeho záda odrazil puk za čáru. Poláci ožili a o dvě minuty později už to bylo 2:3, když se prosadil Komorski.

Jen o 52 sekund později ale udeřili Němci. Reichlův brejk ještě Zabolotny zastavil, na Peterkovu dorážku ale už nestihl zareagovat. Útočník Buffala si připal pátý gól v šestém utkání na MS.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina B (Ostrava):

Francie - Slovensko 2:4 (0:1, 1:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 36. Treille (T. Bozon, Auvitu), 60. Chakiachvili (Rech) - 20. Regenda (Grman, Cingel), 23. Hudáček (Nemec, Slafkovský), 30. Hudáček, 49. Grman (Tatar, Hudáček). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Fraňo (ČR) - Hofer (Něm.), Lundgren (Švéd.). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 9109.

Francie: Ylönen (41. Papillon) - Gallet, Auvitu, Cantagallo, Chakiachvili, Llorca, Crinon, Thiry - Bertrand, Claireaux, Perret - Dair, Bellemare, T. Bozon - Bruche, Boudon, Rech - Treille, Addamo, K. Bozon - Simonsen. Trenér: P. Bozon.

Slovensko: Hlavaj - Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Koch, Golian, Gajdoš - Kelemen, Pospíšil, Regenda - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Hudáček, Cingel, Tatar - Daňo, Sukeľ, Kudrna. Trenér: Ramsay.

Lotyšsko - Švédsko 2:7 (0:2, 2:4, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Daugavinš (Komuls, Rihards Bukarts), 24. Mamčics (Dzierkals, Batna) - 5. Dahlin (Olofsson), 7. Brodin (M. Johansson, Kempe), 33. Zetterlund (Lundeström, Karlsson), 34. Zetterlund, 34. Eriksson Ek (M. Johansson, Heed), 36. Pettersson (Burakovsky, Raymond), 59. M. Johansson (Holmberg, Bengtsson). Rozhodčí: Campbell (Kan.), Hronský - Durmis (oba SR), Gustafson (USA). Vyloučení: 9:5, navíc Dahlin (Švéd.) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 9109.

Lotyšsko: Merzlikins (36. Vitols) - Čukste, Jaks, Cibulskis, Freibergs, Komuls, Mamčics, Zile, Bergmanis - Daugavinš, Abols, Rihards Bukarts - Robets Bukarts, Batna, Dzierkals - Indrašis, Ločmelis, Krastenbergs -Tralmaks, Egle, Gavars. Trenér: Vitolinš.

Švédsko: Gustavsson - Heed, Hedman, Karlsson, Pettersson, Brodin, Dahlin, Bengtsson- Burakovsky, Holmberg, Raymond - M. Johansson, Eriksson Ek, Kempe - Zetterlund, Lundeström, Olofsson - Frödén, L. Johansson, Grundström - Sörensen. Trenér: Hallam.

Německo - Polsko 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Branky a nahrávky: 26. Ehl (Kastner, Tuomie), 36. Peterka z trest. střílení, 45. Ehliz (Pföderl, Michaelis), 57. Peterka (Reichel) - 54. Wajda (Lyszczarczyk, Dziubiński), 56. Komorski (Kostek, Krezolek). Rozhodčí: Vikman (Fin.), M. Holm - Nyqvist (oba Švéd.), N. Briganti (USA). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 9109.

Německo: Niederberger - Wissmann, J. Müller, Szuber, M. Müller, Wagner, Kälble, Fohrler, Ugbekile - Peterka, Stachowiak, Reichel - Kahun, Sturm, Tiffels - Pföderl, Michaelis, Ehliz - Ehl, Kastner, Tuomie. Trenér: Kreis.

Polsko: Zabolotny - Górny, Wanacki, Kruczek, Wajda, Dronia, Kacper Macias, Bryk, Kostek - Fraszko, Pasiut, Wronka - Michalski, Dziubiński, Lyszczarczyk - Walega, Pas, Zygmunt - Krzysztof Macias, Komorski, Krezolek. Trenér: Kaláber.

1. Švédsko 5 5 0 0 0 26:7 15
2. Německo 6 4 0 0 2 28:21 12
3. Slovensko 5 3 1 0 1 23:14 11
4. USA 5 3 0 1 1 21:12 10
5. Lotyšsko 5 1 2 0 2 13:21 7
6. Francie 5 1 0 1 3 9:17 4