Češi se nenechali od Rakušanů zaskočit, mají jistou účast ve čtvrtfinále

17. 5. 2024 22:34
Čeští hokejisté ve svém pátém zápase na MS porazili v Praze tým Rakouska 4:0, s 12 body prozatím poskočili do čela skupiny A a už mají jisté čtvrtfinále.

Dvěma body za gól a asistenci se na tom podíleli útočníci Dominik Kubalík a David Tomášek. Brankář Petr Mrázek udržel ve 14. zápase v národním týmu první nulu. Další utkání čeká svěřence trenéra Radima Rulíka v sobotu opět od 20:20 proti Velké Británii.

Skóre otevřel v čase 19:33 z trestného střílení Ondřej Kaše. Ve druhé třetině zvýšili v přesilových hrách Kubalík s Jakubem Flekem a po 91 sekundách závěrečného dějství dovršil výsledek Tomášek.

Češi měli během úvodního dějství převahu, na střely mezi tyčky vyhráli jasně 14:5, ale na vedoucí trefu si museli počkat. V sedmé minutě prověřil pozornost gólmana Madlenera tvrdou ranou Kubalík.

Další možnost měl krátce po něm Voženílek a ani nadvakrát neuspěl Sedlák. V končící 18. minutě narazil Stapelfeldt na hrazení Kämpfa, ten byl sice chvilku otřesený, do hry se ale vrátil.

Domácí se dočkali vedení 27 sekund před koncem první třetiny. Červenka vysunul Kašeho, kterému při úniku přizvedl hokejku Unterweger.

Z nařízeného trestného střílení Kaše překonal Madlenera svým typickým bekhendovým blafákem. V devátém utkání v reprezentaci si tak připsal premiérovou branku.

V úvodu druhé části se Rulíkův výběr ubránil při Gudasově vyloučení. Rakušané část oslabení usnadnili domácím situací tím, že omylem hráli jen ve čtyřech. Madlenera prověřil od modré čáry přes stínícího Voženílka Kempný.

Rakušané ale český tým do šancí nepouštěli. Sami se tlačili za vyrovnáním a Mrázek kryl Baumgartnerovu střelu z pravé strany z úhlu. Rakouský gólman si poradil s Palátovým pokusem.

V 36. minutě se Češi prosadili při hře čtyř proti třem a využili podruhé na turnaji přesilovou hru. Tomášek nabil z levého kruhu na pravý Kubalíkovi a ten se trefil po ledě k bližší tyči.

A za 64 sekund využili i další početní výhodu. Čtyři sekundy poté, co se ze hry čtyř proti čtyřem dostali do přesilovky, se dostal po přihrávce Stránského za obranu Flek a překonal Madlenera mezi betony. Češi prohráli druhou část na střely na branku 7:12, přesto v ní pojistili náskok.

V úvodu třetí třetiny nabil Palát do pravého kruhu Tomáškovi, který se trefil k pravé tyči. Oslavil tak ve svém 12. utkání na MS první gól. Vzápětí po Špačkově střele nepřekonal Madlenera z dorážky Kondelík. Mrázek si poradil se Schneiderovým pokusem.

Český tým si bezpečný náskok proti soupeři, který dal v závěrečné části pět branek Kanadě při porážce 6:7 v prodloužení a porazil po obratu Finsko 3:2, bez problémů pohlídal.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Česko - Rakousko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. O. Kaše z trestného střílení, 36. D. Kubalík (Tomášek, D. Špaček), 37. Flek (M. Stránský), 42. Tomášek (Palát, D. Kubalík). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari (oba Fin.) - Heffner (Něm.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 17.413 (vyprodáno).

Česko: Mrázek - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - D. Kubalík, Tomášek, Palát - M. Stránský, Kämpf, D. Voženílek - Flek, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Rakousko: Madlener - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt - T. Raffl, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - P. Huber, Thaler, Rohrer. Trenér: Bader.