Proti aukci povolenek se v EU zdvihá vlna odporu

bh
6. 3. 2008 12:00
Verheugen chce výjimky pro těžký průmysl
Červen 2005 Tmavé emise  ze dvou komínů jsou zejména tuhé znečišťující látky a další plynné emise vznikající při výrobě aglomerátu. Aglomerát je vyráběn za vysoké teploty z železné rudy, koksu a dalších surovina na spékacích pásech. Jedná se o emise složením blízké spalovacímu procesu. Znečišťující látky jsou neustále sledovány kontinuálním systémem měření emisí, který provozuje nezávislá organizace. Emise jsou taktéž v souladu s platnou legislativou v ochraně ovzduší zpoplatňovány. V blízké budoucnosti budou tyto emise radikálně minimalizovány instalací dalšího stupně čištění. Komentář - Radomír Štěrba, Česká inspekce životního prostředí v Ostravě
Červen 2005 Tmavé emise  ze dvou komínů jsou zejména tuhé znečišťující látky a další plynné emise vznikající při výrobě aglomerátu. Aglomerát je vyráběn za vysoké teploty z železné rudy, koksu a dalších surovina na spékacích pásech. Jedná se o emise složením blízké spalovacímu procesu. Znečišťující látky jsou neustále sledovány kontinuálním systémem měření emisí, který provozuje nezávislá organizace. Emise jsou taktéž v souladu s platnou legislativou v ochraně ovzduší zpoplatňovány. V blízké budoucnosti budou tyto emise radikálně minimalizovány instalací dalšího stupně čištění. Komentář - Radomír Štěrba, Česká inspekce životního prostředí v Ostravě | Foto: Eva Matějková

Brusel - Za znečistění je třeba platit. Heslo, na němž se v zásadě shodla také Evropská unie v rámci své nové ekologické politiky, ale pomalu přestává platit.

Podle původního plánu by si veškeré podniky těžkého průmyslu a elektrárny měly od roku 2020 kupovat povolenky k vypouštění skleníkových plynů na jednotné evropské burze. Jenže čím dál více zemí o tom nechce slyšet.

Kromě Poláků a Slováků se velkých znečišťovatelů zastal také eurokomisař pro průmysl Günter Verheugen. Podle něj je potřeba shodnout se rychle na výjimkách.

"Energeticky intenzivní odvětví potřebují jasný, závazný příslib, aby zůstala v Evropě a nemusela zastavit své plány další výstavby," řekl německý eurokomisař v rozhovoru pro list Handelsblatt.

Podle něj by dohoda o výjimkách měla být přijata již příští týden na summitu v Bruselu.

Dosavadní postoj Evropské komise je ale jiný: první přehodnocení pozvolného krácení emisních povolenek naplánovaného na léta 2013-2020 by mělo přijít nejdříve za tři roky.

Těžký průmysl se hájí tím, že již není technologicky schopen emise snížit a bude doplácet na levnou asijskou konkurenci. S tím ale nesouhlasí ekologové. "Podstatou problému není konkurenceschopnost, ale ochrana finančních zájmů průmyslu," domnívá se Petr Holub z Hnutí Duha.

Předpokládá se, že na zcela liberalizovaném trhu s povolenkami by nákup jedné tuny splodin přišel asi na 30-50 eur. To by například pro slévárny znamenalo o 12-20 procent vyšší dodatečné náklady.

"Například elektrárny mají ale ještě technologické rezervy a jsou schopné produkovat i účinněji," upozorňuje Holub.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy