Summit EU o povolenkách CO2: Německo se staví za Česko

Red
13. 3. 2008 22:50
Česká administrativa bojuje v Bruselu za zájmy ČEZu.
Zastánci současného znění euroústavy: Ital Romano Prodi, Němka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier
Zastánci současného znění euroústavy: Ital Romano Prodi, Němka Angela Merkelová a šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier | Foto: Reuters

Brusel - Německo se na summitu Evropské unie postavilo za členské státy (včetně Česka), které bojují za postupný náběh aukcí emisních povolenek.

Informace agentury ČTK zveřejnil její server České noviny.

Evropská komise chce, aby se  roku 2013 musely kupovat všechny povolenky, které umožní vypouštět oxid uhličitý (CO2). Češi, Poláci či Rumuni chtějí postupný náběh až do roku 2020.

Systém, který navrhuje Brusel, by v Česku zřejmě nejvíce "odnesl" energetický gigant ČEZ. Náklady by ale vzrostly i dalším, především energeticky náročným provozům.

"U nás ocelářství, cementárny, sklárny, keramika tvoří podstatnou část naší ekonomiky. Bylo by samozřejmě nešťastné, pokud by ta opatření, která se plánují, vedla k odchodu tohoto průmyslu do neevropských zemí," cituje server vicepremiéra Alexandra Vondru.

Na tom, že vláda na summitu vlastně hájí zájmy ČEZ, nic špatného nevidí. "Stát vlastní 66 procent akcí a musí pečovat o svůj majetek s péčí řádného hospodáře. Pro stát z toho plynou desítky miliard do státního rozpočtu každý rok," dodal pro ČTK s tím, že pokud by kabinet činil opak, dopouštěl by se "přímo nezákonné činnosti".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Křetínský a Tkáč zvýšili podíl v britské poštovní firmě Royal Mail

Investiční fond Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče zvýšil podíl v britské poštovní společnosti Royal Mail na 17,03 z dosavadních 16,03 procenta. Uvedl to v oznámení určeném pro Londýnskou akciovou burzu (LSE).

Vesa do Royal Mail vstoupila loni v květnu, kdy získala 5,35 procenta akcií. Svůj podíl postupně zvyšovala a loni v srpnu se stala největším akcionářem v podniku, který v roce 1516 založil panovník Jindřich VIII. Royal Mail se zaměřuje hlavně na přepravu poštovních zásilek.

Od vstupu Vesy do Royal Mail akcie britského podniku výrazně posílily, neboť společnost využila boomu prodeje na internetu v době pandemie covidu-19. Zatímco loni na začátku května se akcie Royal Mail obchodovaly zhruba za 1,60 libry, nyní se jejich cena pohybuje kolem 4,90 libry. To znamená růst o více než 200 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy