Zpátky do minulosti. Taková byla první olympiáda v Aténách

Zpátky do minulosti. Taková byla první olympiáda v Aténách
Startovní čára v ruinách starověkého stadionu.
A zde už jsme v Aténách. První novodobá olympiáda začíná. Píše se rok 1896.
Ani před 116 lety nechybělo slavnostní zahájení.
Dobový snímek ze zahajovací ceremonie.
Foto: Profimédia
Dan Poláček Dan Poláček
11. 8. 2012 15:00

Atény - Poslední dva týdny plnilo titulní stránky novin po celém světě dění z XXX. letních olympijských her v Londýně. Sportovní svátek, jenž se opakuje jen jednou za 4 roky, zachycuje kromě strhujících sportovních výkonů i unikátní obraz doby.

To, co dnes považujeme za atributy nejvyšší modernosti, bude jednou relativizováno a považováno za symboly zastaralosti. Třeba až se na záznam londýnských her budou dívat naši vnuci či pravnuci.

Nevěříte? Tak se podívejte na fotografie z vůbec prvních novodobých olympijských her, které před 116 lety hostily řecké Atény.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy