Zpátky do minulosti. Taková byla první olympiáda v Aténách

Zpátky do minulosti. Taková byla první olympiáda v Aténách
Startovní čára v ruinách starověkého stadionu.
A zde už jsme v Aténách. První novodobá olympiáda začíná. Píše se rok 1896.
Ani před 116 lety nechybělo slavnostní zahájení.
Dobový snímek ze zahajovací ceremonie.
Foto: Profimédia
Dan Poláček Dan Poláček
11. 8. 2012 15:00

Atény - Poslední dva týdny plnilo titulní stránky novin po celém světě dění z XXX. letních olympijských her v Londýně. Sportovní svátek, jenž se opakuje jen jednou za 4 roky, zachycuje kromě strhujících sportovních výkonů i unikátní obraz doby.

To, co dnes považujeme za atributy nejvyšší modernosti, bude jednou relativizováno a považováno za symboly zastaralosti. Třeba až se na záznam londýnských her budou dívat naši vnuci či pravnuci.

Nevěříte? Tak se podívejte na fotografie z vůbec prvních novodobých olympijských her, které před 116 lety hostily řecké Atény.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy