Živě: Moskva varovala Washington před dalšími sankcemi

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: DVTV

Kyjev/Moskva - Rusko pohrozilo, že rozšíření amerických sankcí může ohrozit spolupráci obou velmocí při řešení íránského jaderného programu, syrské krize či urovnání jiných mezinárodních problémů. Současně varovalo před ruskou odvetou.

Křehké příměří, které na východě Ukrajiny platí od 9. prosince, narušují další incidenty.

Proruští separatisté zaútočili na pozice prokyjevských jednotek u obce Pisky poblíž doněckého letiště. Podle velení dobrovolnického praporu Azov přišlo o život šest provládních bojovníků a další tři byli zraněni.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
23:33

Denis Pušilin, jeden z lídrů samozvané "Doněcké lidové republiky", očekává průlom v jednání o situaci v Donbasu.

Podle něj by ho mohlo přinést jednání v Astaně, kde se 15. ledna mají sejít Petro Porošenko, Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Francois Hollande.

Foto: Reuters
22:36

Ukrajinský provozovatel jaderných elektráren Energoatom i přes varování Moskvy před možnými riziky podepsal dohodu s americkým koncernem Westinghouse o zvýšení dodávek jaderného paliva.

Podle agentury DPA o tom informovali představitelé americké firmy poté, co podpis kontraktu předem avizoval ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.

Prozápadní vedení Ukrajiny má v úmyslu zajišťovat v budoucnu svou jadernou energetiku palivem právě od Westinghouse. Chce tím dál snížit svou energetickou závislost na Rusku, která se ukázala jako velká nevýhoda v souvislosti s krizí kolem Krymu a proruskými povstalci ovládaných oblastí na východě Ukrajiny.

18:28

Ukrajina registruje 823 000 vnitřních uprchlíků převážně z oblastí východní Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty. Na tiskové konferenci v Kyjevě to sdělil premiér Arsenij Jaceňuk, který ale část těchto lidí označil za "důchodové sociální turisty", protože si jen přijeli pro peníze.

Jaceňuk poukázal na to, že z více než 820 000 přihlášených utečenců jen pouhých 30 000 se na úřadech práce zajímalo o zaměstnání. "Když se podíváme na ta čísla, musíme čestně říci, že nemáme 820.000 vysídlenců, ale 820.000 lidí, kteří vyjeli za hranice okupovaných území, přičemž část z nich dostala důchod a vrátila se zpět. To je důchodová sociální turistika, proti níž budeme bojovat zlepšením systému evidence obyvatelstva," prohlásil podle médií.

15:15

Podle mluvčího jde o čistě politické rozhodnutí, motivované nejspíše snahou ukončit rok "ve vysokém protiruském tónu" a "přáním rozleptat rámec dvoustranných vztahů".

Washington prý uplatňuje dvojí měřítko, když kritizuje Rusko za stav lidských práv, ale současně zavírá oči před problémy s lidskými právy v samých USA, kde tajné služby donedávna měly právo uplatňovat středověké mučení a "policisté až dosud beztrestně zabíjejí lidi jen proto, že mají jinou barvu kůže".

15:13

Moskva pohrozila, že rozšíření amerických sankcí proti Rusku může ohrozit spolupráci obou velmocí při řešení íránského jaderného programu, syrské krize či urovnání jiných mezinárodních problémů. Současně varovala před ruskou odvetou.

"Ve Washingtonu se už mohli přesvědčit, že podobné nepřátelské výpady jsme nenechali a nenecháme bez odpovědi," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič v reakci na rozšíření seznamu ruských představitelů potrestaných zákazem vstupu do USA podle tzv. Magnitského zákona o další čtyři jména.

USA prý rovněž zavádějí restrikce proti ruským firmám, které porušují americký zákon o sankcích vůči Íránu a Sýrii.

14:42

Polské úřady se chystají přesídlit do původní vlasti krajany z východoukrajinského Donbasu, který je postižen boji mezi proruskými separatisty a vládními vojsky.

Podle médií se chystaná repatriace má týkat asi dvou stovek z mnoha tisíc ukrajinských Poláků.

"Poláci z Donbasu určitě nezůstanou bez pomoci," ujistil polský ministr práce Wladyslaw Kosiniak-Kamysz. Neupřesnil však, kdy k přesídlení dojde, i když na internetové stránce polského konzulátu v Charkově se dříve objevilo i datum 29. prosince, kdy se ale žádná evakuace neuskutečnila.

14:26

Ruská černomořská flotila, situovaná na anektovaném poloostrově Krym, se oficiálně rozšířila. Podle agentury TASS velení oficiálně převzalo druhou dieselelektrickou ponorku třídy Varšavjanka.

Do roku 2016 chce Moskva jejich počet zvýšit na šest.

14:01

Rusko přestane být pro Ukrajinu v blízké budoucnosti klíčovým obchodním partnerem. V Kyjevě to prohlásil premiér Arsenij Jaceňuk.

"Náš obchod s Ruskem klesl na polovinu. Rusko nakonec přestane patřit mezi hlavní obchodní partnery Ukrajiny," řekl na tiskové konferenci.

Kyjev podle něj dokázal snížit svoji závislost na ruském plynu a v současnosti pokrývá 60 procent své spotřeby prostřednictvím evropských partnerů.

Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014.
Arsenij Jaceňuk stane i v čele nové vlády, která vzešla z voleb 26. října 2014. | Foto: Reuters
13:25

Ruští vyšetřovatelé pro nedostatek důkazů o jakémkoli trestném činu uzavřeli vyšetřování ohledně lipecké továrny na cukrovinky firmy Rošen, která de facto patří ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi.

Vyšetřování vyvolala ruská konkurence, která požadovala 2,4 miliardy rublů (asi 950 milionů Kč) jako odškodnění za údajně neoprávněné využívání firemního označení na bonbónech.

13:02

Sjednocení Krymu s Ruskem je zcela oprávněné. Ruské agentuře TASS to řekl mluvčí severokorejského ministerstva zahraničí.

Ten si v rozhovoru neodpustil tradiční výpady Pchjongjangu vůči Spojeným státům. Podle něj musí Moskva "hájit své zájmy", obzvláště v rámci současné "protiruské kampaně".

12:59

Ukrajina očekává, že ihned po lednové návštěvě mise Mezinárodního měnového fondu dostane najednou tři splátky z dohodnutého úvěrového programu. MMF tento týden oznámil, že jeho delegace se vrátí do Kyjeva k jednání o uvolnění úvěrových splátek 8. ledna.

"Ukrajina počítá s tím, že dostane ihned po návštěvě mise MMF v lednu tři tranše," řekla na tiskové konferenci guvernérka ukrajinské centrální banky Valerija Gontarevová.

Podle agentury Reuters dodala, že s pomocí úvěrů od fondu by mohly ukrajinské devizové rezervy příští tok vzrůst na nejméně 15 miliard dolarů (342 miliard Kč) z úrovně 9,9 miliardy dolarů na konci listopadu. Devizové rezervy země se od počátku roku kvůli splátkám dluhu za ruský plyn a podpoře domácí měny snížily zhruba na polovinu.

11:52

Ukrajinské banky se potýkají s odlivem financí. Své úspory si vybral takřka každý třetí Ukrajinec, uvedla guvernérka centrální banky Valerija Gontarevová. Podle ní lidé z finančních ústavů letos vybrali 126 miliard hřiven.

11:29

Proruští separatisté zaútočili na pozice prokyjevských jednotek u obce Pisky poblíž doněckého letiště. Podle velení dobrovolnického praporu Azov přišlo o život šest provládních bojovníků a další tři byli zraněni.

11:17

Maďarsko se začátkem roku 2015 obnoví zpětné dodávky plynu na Ukrajinu. Informoval o tom tamní provozovatel tranzitní sítě FGSZ Ltd.

Nové sankce zasáhnou ruské plynaře.
Nové sankce zasáhnou ruské plynaře. | Foto: Reuters
11:11

Ruské přistěhovalecké úřady od Nového roku zpřísní pravidla pro pobyt a zaměstnávání přistěhovalců z Ukrajiny. Šéf Federální migrační služby Konstantin Romodanovskij to avizoval v ruském vládním listu Rossijskaja gazeta.

11:05

Ukrajinská vláda nemá v úmyslu zahájit blokádu Krymu jako prostředek politického nátlaku na Rusko, ale chce zajistit bezpečnost země. Podle ukrajinských médií to prohlásil prezident Petro Porošenko v souvislosti s přerušením železniční a autobusové dopravy mezi ukrajinskými městy a Krymským poloostrovem.

"Nechystali jsme se a ani se nechystáme zavést blokádu, a už vůbec ne využít tento mechanismus jako prvek nátlaku," řekl Porošenko podle listu Ukrajinska pravda na tiskové konferenci. "Existují ale opatření, která zajišťují ochranu Ukrajiny před diverzními skupinami," dodal.

11:02

Nejprve krátké shrnutí pondělního dění:

Ukrajinský prezident Petro Porošenko stvrdil konec neutrality své země podpisem příslušného zákona, který na jeho návrh schválil před týdnem parlament.

Zároveň oznámil, že se 15. ledna setká v kazašské metropoli Astaně se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem, německou kancléřkou Angelou Merkelovou a s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

Na letišti v Doněcku se odehrál zřejmě největší ozbrojený střet na východě Ukrajiny od nového dojednání příměří z 9. prosince. Zahynuli při něm tři ukrajinští vojáci a čtrnáct povstalců.

11:00

Dobré dopoledne z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 30. 12. 2014 23:33
 

Právě se děje

Další zprávy