Na Ukrajině sčítají poslední hlasy. Jaceňukova strana vede

Přenos skončil
Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Arsenij Jaceňuk
Arsenij Jaceňuk | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Ukrajinci se již brzy dozví vítěze voleb do parlamentu. Po sečtení téměř 96 procent volebních lístků zůstává vítězem nedělních ukrajinských voleb Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka. Strana získala 22,22 procenta hlasů. V těsném závěsu je na druhém místě favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka, který od voličů obdržel 21,82 procenta hlasů. Informovala o tom na svých stránkách ústřední volební komise.

Výsledky hlasování potvrdily silné evropské směřování země a vítězové voleb se již pustili do jednání o budoucí koalici. Na třetím místě skončila s větším odstupem strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, získala 11,03 procent hlasů. Za ní následuje proruský Opoziční blok s 9,3 procenty, populistická Radikální strana se 7,44 procenty a strana Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové (5,69 procenta).

Sankce proti Rusku trvají

Evropská unie se rozhodla zachovat sankce proti Rusku za jeho účast v konfliktu na Ukrajině. Ke zmírnění nebo zrušení restrikcí není žádný důvod. Vyplývá to ze setkání velvyslanců 28 členských zemí, kteří o dopadech sankcí a vývoji situace na východě Ukrajiny jednali. S odvoláním na několik nejmenovaných diplomatických zdrojů v Bruselu o tom večer informovala agentura AFP.

"V současné době není důvod ke změně omezujících opatření EU vůči Rusku," uvedl evropský zdroj po setkání velvyslanců s tím, že rozhodnutí schválili minulý týden představitelé členských zemí na summitu v Bruselu.

Úterní dění kolem ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil

Po sečtení téměř 96 procent volebních lístků zůstává vítězem nedělních ukrajinských voleb Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka. Strana získala 22,22 procenta hlasů. V těsném závěsu je na druhém místě favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka, který od voličů obdržel 21,82 procenta hlasů. Informovala o tom dnes na svých stránkách ústřední volební komise. Výsledky hlasování potvrdily silné evropské směřování země a vítězové voleb se již pustili do jednání o budoucí koalici. Na třetím místě skončila s větším odstupem strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, získala 11,03 procent hlasů. Za ní následuje proruský Opoziční blok s 9,3 procenty, populistická Radikální strana se 7,44 procenty a strana Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové (5,69 procenta).

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk.
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. | Foto: Reuters

Evropská unie se dnes rozhodla zachovat sankce proti Rusku za jeho účast v konfliktu na Ukrajině. Ke zmírnění nebo zrušení restrikcí není žádný důvod. Vyplývá to ze setkání velvyslanců 28 členských zemí, kteří o dopadech sankcí a vývoji situace na východě Ukrajiny jednali. S odvoláním na několik nejmenovaných diplomatických zdrojů v Bruselu o tom informovala agentura AFP. "V současné době není důvod ke změně omezujících opatření EU vůči Rusku," uvedl evropský zdroj po setkání velvyslanců s tím, že rozhodnutí schválili minulý týden představitelé členských zemí na summitu v Bruselu.

Příměří, které bylo uzavřeno na začátku září mezi Kyjevem a proruskými separatisty, je v některých částech východní Ukrajiny stále porušováno. Od začátku září zahynulo u 32. kontrolního stanoviště poblíž vesnice Smile v Luhanské oblasti nejméně deset ukrajinských vojáků. Oznámil to dnes mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko. Moskva pak oznámila, že na východ Ukrajiny během dneška posílá další humanitární konvoj. Jak uvedla ukrajinská agentura Unian, Kyjev ztratil další území a zisk naopak zaznamenali proruští separatisté. Po tvrdých bojích a ztrátách se asi sto ukrajinských vojáků z pozic u vesnice Smile stáhlo. Lysenko odmítá, že by šlo o ústup, krok označil za "plánované přemístění". Dodal nicméně, že kontrolní stanoviště u Smile "již není považováno za kontrolní stanoviště ukrajinských ozbrojených sil", čímž naznačil, že kontrolu nad ním získali po několikatýdenních bojích právě rebelové.

Po sečtení téměř 90 procent volebních lístků zůstává vítězem nedělních ukrajinských voleb Lidová fronta premiéra Arsenije Jaceňuka. Strana získala 22,1 procenta hlasů. V těsném závěsu je na druhém místě favorizovaný prezidentský Blok Petra Porošenka, který od voličů obdržel 21,7 procenta hlasů. Informovala o tom dnes agentura Unian. Výsledky hlasování potvrdily silné evropské směřování země a vítězové voleb se již pustili do jednání o budoucí koalici. Ústřední volební komise dosud zveřejnila údaje po sečtení 87,12 procenta volebních lístků. Na třetím místě skončila s větším odstupem strana Svépomoc lvovského starosty Andrije Sadového, získala 10,92 procent hlasů. Za ní následuje proruský Opoziční blok s 9,42 procenty, populistická Radikální strana se 7,48 procenty a strana Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové (5,7 procenta). Všechny ostatní strany zatím zůstávají pod pětiprocentní hranicí potřebnou ke vstupu do sněmovny, jsou mezi nimi i nacionalisté ze strany Svoboda se 4,69 procenty.

Sčítání hlasů v Kyjevě.
Sčítání hlasů v Kyjevě. | Foto: Reuters

Francie až v listopadu rozhodne o dodání první ze dvou objednaných bojových lodí třídy Mistral Rusku, které původně mělo plavidlo převzít koncem října. Sdělil to dnes francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Francie již dříve podmínila předání plavidla plným dodržováním vyhlášeného příměří na Ukrajině, kde se ale dále bojuje. Ministr potvrdil, že Francie dá Rusům moderní loď jen tehdy, pokud na Ukrajině bude platit trvalý klid zbraní a najde se politické řešení krize. "Prezident (François Hollande) řekl, že pokud se politické podmínky nezmění, nebude uvažovat o povolení dodávky. Rozhodne v průběhu listopadu," řekl novinářům Le Drian.

Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila.
Vladivostok, jedna ze dvou moderních výsadkových lodí třídy Mistral, které měla Francie dodat Rusku. Zakázku za 1,2 miliardy eur pozastavila. | Foto: Reuters

Bývalý ukrajinský ministr energetiky Eduard Stavyckyj, který je na útěku před úřady, uprchl do Izraele a získal jeho občanství. Informoval o tom izraelský list Jediot Achronot. Stavyckyj byl ministrem za vlády prezidenta Viktora Janukovyče a policie u něj našla desítky kilogramů zlata a hotovost odpovídající v přepočtu více než 95 milionům korun.

Rusko uzná volby, které se mají 2. listopadu konat v oblastech na východě Ukrajiny ovládaných proruskými separatisty. Řekl to ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru, který dnes zveřejnil list Izvěstija. Zároveň zopakoval, že Moskva má v úmyslu uznat i výsledky ukrajinských parlamentních voleb konaných uplynulou neděli. "Očekáváme, že volby (v Doněcké a Luhanské oblasti) se uskuteční, jak bylo dohodnuto, a my samozřejmě jejich výsledky uznáme," uvedl šéf ruské diplomacie. "Doufáme, že hlasování bude svobodné a že se ho nikdo z vnějšku nepokusí narušit," dodal.

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz. I dnes pro vás sledujeme vývoj krize na východě Ukrajiny.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 29. 10. 2014 0:12
 

Právě se děje

Další zprávy