reklama
 
 

Živě: Střelba v San Bernardinu byl teroristický čin, střelci sympatizanti IS

Aktualizováno 5. 12. 2015 1:32
reklama
Dění související s bezpečnostní situací v Evropě a bojem s Islámským státem sledujeme v online reportáži.

Svět po teroristických útocích v Paříži:

reklama
01:00
USA

Toto jsou tváře kalifornských střelců, tak jak je zveřejnila stanice CBS News.

00:30
USA

Policie až dosud řešila více možných motivů krveprolití v San Bernardinu včetně pracovního, neboť některé z obětí střelby byly Farookovými kolegy. Nyní je však terorismus hlavní linií, kterou federální policie vyšetřuje. Polooficiální informační kanál napojený na IS dnes zveřejnil prohlášení, podle něhož patřila dvojice ke stoupencům organizace. K přímé odpovědnosti za útok se však radikálové nepřihlásili, uvedla agentura AP.

00:10
USA

Nikdo z příbuzných střelce z Kalifornie podle právníka nevěděl, že se útok chystá. Farook byl prý izolovaný člověk s málo přáteli. Rodina věděla, že má dvě střelné zbraně. Maliková pak prý byla pečující a tichá žena, převážně v domácnosti. Právní zástupce Farookovy rodiny podle Reuters řekl, že ani u jednoho z dvojice střelců nic nenasvědčuje tomu, že by byli součástí radikální skupiny, ani tomu, že by byli agresivní nebo měli extremistické názory.

Syed Rizwan Farook Foto: Reuters
22:30
USA

Pokud by se policií prověřovaná přímá inspirace radikální organizací potvrdila, šlo by podle CNN v San Bernardinu o první útok s odkazem na IS na americkém území.

22:15
USA

Šéf celého vyšetřovacího úřadu James Comey vyvrátil některé mediální informace o kontaktu dvojice s lidmi podezřelými ze zločinů. "Dosud nemáme náznaky, že by tito zabijáci byli součástí větší organizované skupiny nebo tvořili část buňky," řekl Comey.

Pokud by se policií prověřovaná přímá inspirace radikální organizací potvrdila, šlo by podle CNN o první útok s odkazem na IS na americkém území.

21:00
USA

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) začal vyšetřovat středeční střelbu v kalifornském San Bernardinu jako teroristický čin. Oznámil to člen kalifornského vedení FBI na tiskové konferenci. Žádné důkazy o přímém napojení dvojice střelců, která zabila 14 lidí, na islámské teroristy při prohlídce jejich domu však policie nezjistila. Nicméně dvojice podle vyšetřovatelů velké množství dat zničila.

Více čtěte zde

San Bernardino - vyšetřování - policista - muslim  - mešita Policista vyšetřující střelbu v San Bernandinu se vyptává jednoho muslima z mešity na podezřelého Farooka. Ten ve zdejší mešitě býval k vidění dvakrát až třikrát týdne. | Foto: Reuters
19:20
Česko

Český ministr vnitra Milan Chovanec dnes připomněl, že přes závazek z evropského summitu nebyly například k počátku prosince v Řecko plně zprovozněny takzvané hotspoty, tedy proces registrace, identifikace přicházejících migrantů a jejich zařazení do evropských databází. Bez toho ovšem v zásadě nezačal fungovat ani přes odpor části států domluvený systém přerozdělování žadatelů o azyl mezi ostatní státy unie. Chovanec míní, že podobný postup by znamenal v některých případech změnu unijní legislativy, se kterou je třeba začít co nejdříve. "Je potřeba v řádu týdnů a měsíců ty myšlenky rozpracovat a začít je uvádět v život," upozornil český ministr. Existuje totiž podle něj reálná šance na zmírnění migrační krize přes zimní měsíce, a je proto potřeba najít řešení tak, aby se problém se stejnou silou nevrátil na jaře. 

Bělá pod Bezdězem - detenční zařízení - prohlídka s Chovancem - final Foto: Jakub Plíhal
19:15
Evropská unie

"Schengen není problém. Naopak, měli bychom jeho pravidla použít při jeho řešení," upozornil dnes eurokomisař pro vnitro Dmitris Avramopulos. Proto je podle něj třeba se soustředit na posílení stávajících pravidel a nepřemýšlet o konci systému. "Musíme zrychlit, čas není na naší straně," poznamenal eurokomisař. Komise podle něj s návrhem na společnou evropskou pohraniční službu skutečně hodlá přijít.

19:10
Řecko

Ministr pro migraci předsednického Lucemburska Jean Asselborn dnes novinářům řekl, že Řekové dělají hodně v situaci, které nečelí žádná země EU. Na tamní ostrovy připlouvají denně tisíce lidí. "Trvalo to, ale nyní věci běží lépe," míní. Podle Asselborna je ale také třeba skutečně pokročit s přerozdělováním žadatelů o azyl z Řecka mezi ostatní země unie..

17:10

Útoky v kalifornském San Bernardinu, při kterých zemřelo 14 lidí, mohly být inspirovány činy Islámského státu, potvrdily americké úřady.

Dosud však neexistují důkazy, že za střelbou stojí přímo teroristická organizace.

Střelba v San Bernardino Foto: Reuters
16:53
Rusko

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letectvo v Sýrii za týden provedlo 431 náletů a udeřilo na 1 458 cílů.

Kreml rovněž oznámil, že Vladimir Putin telefonicky hovořil se svým kazašským protějškem Nursultanem Nazarbajevem o možnosti utvoření široké koalice států, které by bojovaly proti terorismu.

Vladimir Putin
16:50
Twitter

Francois Hollade poděkoval pilotům francouzského letectva na letadlové lodi Charles de Gaulle, která operuje u pobřeží Sýrie.

16:31
USA

Syed Rizwan Farook a Tafsheen Maliková, kteří postříleli ve středu v kalifornském San Bernardinu 14 lidí, zřejmě byli motivováni džihádistickou ideologií.

Policie podle televize CNN zjistila, že Maliková dala na Facebook text, kterým se přihlásila k Islámskému státu a k jeho vůdci Abú Bakrovi Bagdádímu. VÍCE ČTĚTE ZDE.

16:16

Thajská policie oznámila, že dostala varování od ruské tajné služby FSB ohledně deseti Syřanů, kteří údajně chystají útoky na ruské cíle v Thajsku.

Podezřelí jsou prý zřejmě napojeni na Islámský stát (IS). Terčem plánovaných atentátů v Thajsku se podle Moskvy mohou stát také další nepřátelé Islámského státu.

Úřady v reakci posílily policejní hlídky na zahraničními turisty oblíbeném ostrově Pchúket, vojenská vláda ale ujistila, že "není žádný důvod k panice".

Syřané prý vstoupili do Thajska v druhé polovině října, kdy začíná v zemi turistická sezona. Thajsko ročně přivítá deset milionů turistů, přičemž vrcholem turistické sezony bývají Vánoce a Nový rok.

16:08
Twitter

Francouzský prezident Francois Hollande přiletěl na letadlovou loď Charles de Gaulle armádním vrtulníkem.

16:01
Česko

Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby se kvůli nestabilní bezpečnostní situaci vyhnuli cestám do Iráku.

Podle úřadu hrozí lidem nebezpečí zejména kvůli nárůstu aktivit teroristické organizace Islámský stát.

Ministerstvo v aktuální výzvě na webových stránkách informovalo, že rizikový je nyní pobyt i v původně relativně bezpečné oblasti autonomního Regionu iráckého Kurdistánu.

"Nebezpečný vzhledem k frekvenci a nahodilosti útoků proti civilnímu obyvatelstvu i cizincům, je dále nejen pobyt v místech soustavných bojů, ale i kdekoli na celém území Iráku," uvedlo ministerstvo. V Iráku podle ministerstva hrozí lidem také únosy, usmrcení nebo zranění.

15:35
Turecko

Turecký premiér Ahmet Davutoglu odmítl ruské nařčení, že Ankara obchoduje s ropou od Islámského státu. Davutoglu toto obvinění označil jako lživou propagandu sovětského střihu.

15:30
Francie

Francouzský prezident Francois Hollande dorazil na palubu letadlové lodě Charles de Gaulle, která operuje u pobřeží Sýrie.

Právě z tohoto vlajkového plavidla vzlétají francouzské letouny Rafale, které v Sýrii a Iráku provádějí nálety na pozice Islámského státu.

15:17
Turecko

Turecký ministerský předseda rovněž prohlásil, že vláda podpoří firmy, kterých se dotknout hospodářské sankce ze strany Ruska.

Rusko ekonomické sankce vůči Turecku vyhlásilo v reakci na sestřelení ruského bitevníku Suchoj tureckým letectvem.

15:14
Turecko

Turecký premiér Davutoglu oznámil, že německé armádní letouny brzy dorazí na základnu Incirlik.

Zapojení armády do podpůrných akcí v boji proti Islámskému státu dnes velkou většinou schválil německý parlament.

Angela Merkelová a Ahmet Davutoglu. Angela Merkelová a Ahmet Davutoglu. | Foto: Reuters

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 4. 12. 2015 8:00

Související

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama