Živě: Ukrajinská vláda hlásí první odzbrojené separatisty

Přenos skončil
Spojené státy rozšíří protiruské sankce, pokud Moskva nepřispěje ke snížení napětí na východě Ukrajiny. Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.
Proruští ozbrojenci okupují úřady na východě Ukrajiny už několik týdnů.
Proruští ozbrojenci okupují úřady na východě Ukrajiny už několik týdnů. | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva/Washington - Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pohrozil Ukrajině zásahem.

V televizním rozhovoru řekl, že Moskva na ohrožení ruských občanů odpoví.

"Útok na ruské občany je jako útok proti Ruské federaci."

Krátce předtím ukrajinská vláda oznámila, že příměří na východě země skončilo a ozbrojenci budou "eliminováni" v nejbližších dnech.

Obnovení "protiteroristické operace" nařídil úřadující prezident Oleksandr Turčynov. Bezpečnostní složky mají zahájit "rozhodné kroky" s cílem ochránit obyvatele východoukrajinských regionů před "teroristy".

Na východě Ukrajiny zároveň zahajuje svou činnost civilní a vojenská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Oba týmy chtějí shromažďovat informace o situaci v pohraničních oblastech a o stavech a pohybech ukrajinských ozbrojených sil. Civilní mise už v úterý vedla "užitečné a konstruktivní" jednání se vzbouřenci v Doněcku.

Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

Přenos skončil
19:10

Ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo, že se v rámci "protiteroristické akce" podařilo vyhnat ozbrojené separatisty z východoukrajinského města Svjatohirsk. Akce se obešla bez obětí, uvádí se ve zprávě zveřejněné na webu ministerstva.

Podle zmíněné informace byla operace provedena na předměstí Svjatohirsku a nikdo při ní nebyl zraněn. Agentura AP k tomu poznamenala, že doposud nebylo známo, že se proruští ozbrojenci nacházejí i ve Svjatohirsku, který leží zhruba 20 kilometrů severně od bašty vzbouřenců Slavjansku.

16:33

Ruské ministerstvo zahraničí trvá na tom, aby se ukrajinské jednotky okamžitě stáhly z jihovýchodní Ukrajiny. Zároveň vyzvalo k zahájení všeobecného dialogu ohledně území, která dříve spadala pod Sovětský svaz.

16:30

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je neobyčejně překvapeno tím, jak Kyjev s Washingtonem překroutily dohodu z Ženevy, kde se před týdnem ve čtvrtek ministři zahraničí USA, EU, Ukrajiny a USA shodli na nutnosti krizi vyřešit mírovou cestou.

Podle Moskvy si Ukrajina s USA dohodu o uklidnění situace vysvětlují zcela jinak, než jaká ve skutečnosti je. Kreml prý ale stále věří, že Západ myslí hledání míru na Ukrajině vážně, ačkoli skutečnosti hovoří o opaku.

Ukrajinští vojáci a proruští demonstranti u Kramatorsku - 16. dubna 2014
Ukrajinští vojáci a proruští demonstranti u Kramatorsku - 16. dubna 2014 | Foto: Reuters
15:55

Kyjev a Washington „zavírají oči“ před provokativními akcemi nacionalistických sil na Ukrajině, nechalo se slyšet ruské ministerstvo zahraničí.

15:52

Ruská armáda ve středu uskutečnila vojenské cvičení v Rostovské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. S odvoláním na ruský vojenský zdroj to uvedla agentura Reuters.

15:45

Ruské ministerstvo energetiky navrhuje, aby se třístranné rozhovory ohledně plynu uskutečnily 28. dubna v Moskvě.

Ukraine's Energy Minister  Prodan and Slovak Economy Minister Malatinsky attend a news conference in the eastern Slovak town of Velke Kapusany. 15.4.2014
Ukraine's Energy Minister Prodan and Slovak Economy Minister Malatinsky attend a news conference in the eastern Slovak town of Velke Kapusany. 15.4.2014 | Foto: Reuters
15:21

Evropská komise pracuje na uspořádání rozhovorů s Ukrajinou a Ruskem, které by pomohly najít řešení ohledně dodávek plynu. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan už dříve uvedl, že jednání by mohla ve čtvrtek hostit Bratislava. Agentura Reuters ale s odvoláním na mluvčí EK uvedla, že datum zatím stanoveno nebylo.

14:34

Krize na Ukrajině povede k přitvrzení poměrů v Rusku, obává se aktivista ruského nevládního Výboru proti mučení Anton Ryžov. "To je heslo dne. Asi není daleko doba, kdy zavedou výjezdní víza jako v Sovětském svazu a nepohodlní zase nebudou moci vycestovat. Možná je teď jedna z posledních příležitostí, jak z Ruska odjet," prohlásil Ryžov v Praze, kam přijel na pozvání organizace Člověka v tísni.

Foto: Reuters
14:02

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby "využilo svůj vliv" na proruské aktivisty na východě Ukrajiny a přispělo k propuštění uneseného novináře Simona Ostrovského.

"Odsuzujeme podobné akce a braní rukojmí na východě Ukrajiny, které jsou přímým porušením dohody ze Ženevy," prohlásila mluvčí ministerstva Jen Psakiová.

13:42

Ukrajina má právo činit kroky k ochraně své suverenity a územní celistvosti, zní z Bruselu. Evropská unie ale zároveň nabádá Kyjev, aby upustil od násilných akcí, které by mohly situaci jen zhoršit.

"Vyzýváme všechny strany ženevské dohody, aby zajistily, že její podmínky budou co nejdříve splněny," řekl mluvčí evropské diplomatické služby novinářům.

13:28

Server Ukrainian Policy zveřejnil jména a fotografie některých "zelených mužíčků", jak se na Ukrajině přezdívá proruským ozbrojencům. Odkazuje se na jejich profily na sociální síti Vkontakte. Jedná se povětšinou o kozáky z Ruska či Krymu.

13:22

Nezařazený poslanec a miliardář Petro Porošenko utíká v průzkumech svým konkurentům. Měsíc před očekávanými prezidentskými volbami by získal 32,9 % hlasů. Teprve daleko za ním je expremiérka Julija Tymošenková. Hlas by jí dalo 9,5 % voličů.

Petro Porošenko na kyjevském Majdanu.
Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
12:39

Kyjev bojuje o Ukrajinu s proruskými separatisty. V Evropě je však víc míst, kde separatisté usilují o nezávislost, nebo alespoň o větší autonomii. Podívejte se, kde všude hrozí konflikty.

12:24

Moskva hrozí Kyjevu kvůli případnému zásahu proti separatistům na východě Ukrajiny.

Ruské bezpečnostní složky ovšem ve středu ráno spustily ve dvou oblastech severokavkazského Dagestánu vlastní "protiteroristickou operaci".

ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu
12:01

V patové situaci na Ukrajině podle Lavrova mají prsty Spojené státy.

"Ke spuštění této (protiteroristické) operace došlo bezprostředně poté, co (šéf CIA) John Brennan navštívil Kyjev," prohlásil.

11:51

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizním rozhovoru varoval Kyjev, že Rusko na ohrožení ruských občanů odpoví stejně, jako kdyby bylo samo napadeno, a to stejně jako v konfliktu s Gruzií v srpnu 2008 o Jižní Osetii.

11:41

Současná krize na Ukrajině by mohla ohrozit stavbu nového ochranného sarkofágu nad jadernou elektrárnou Černobyl. Několik dnů před 28. výročím jaderné katastrofy to řekla Adi Roche, ředitelka humanitární organizace Chernobyl Children's Project International.

"Nesmí být zapomenuto, že exploze ve čtvrtém reaktoru uvolnila pouze tři procenta radioaktivního materiálu. Zbylých 97 procent této tikající časované bomby z vysoce nestabilního jaderného materiálu je stále uvnitř černobylského komplexu," varovala podle Irish Independent.

Nový sarkofág má být hotov v říjnu 2015 a měl by vydržet 100 let.

11:11

Americký novinář Simon Ostrovsky je v pořádku, oznámila mluvčí proruských ozbrojenců ve Slavjansku.

Stella Choroševová agentuře AP řekla, že byl zadržen v úterý v sídle ukrajinských bezpečnostních složek, které jsou již přes týden v rukou separatistů. Podle ní je "podezřelý z nekalých praktik".

10:45

"Obracíme se na Rusko, aby vyzvalo své stoupence, provádějící protizákonné akce na Ukrajině, ukončit násilí, propustit rukojmí a opustit obsazené budovy," praví se v prohlášení ukrajinské vlády.

Kabinet údajně vyslyší všechny zákonné politické požadavky Ukrajinců z východu země a vyjde jim vstříc.

10:22

"Dostali jsme podporu od Spojených států, které nás nenechají samotné napospas agresorovi. Doufáme, že v případě ruské agrese bude tato pomoc větší," prohlásil ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema.

10:02

Obyvatelé Ukrajiny nevycházeli z údivu, když mohli po útěku exprezidenta Viktora Janukovyče nahlédnout do jeho opulentního sídla. Luxus na ně dýchal doslova ze všech stran.

Prozatímní premiér Arsenij Jaceňuk zveřejnil na svém YouTube kanálu video, kde provází svým příbytkem. Zřejmě chtěl všechny přesvědčit, že nemá pozlacené kohoutky v koupelně.

09:46

Ukrajinská vláda oznámila, že příměří na východě země skončilo. Podle prohlášení, na něž se odvolává agentura Reuters, v nadcházejících dnech bezpečnostní složky podniknou kroky, jejichž cílem bude "eliminace ozbrojených skupin".

09:14

Jediná ukrajinská ponorka Zaporižžja, které se minulý měsíc zmocnili Rusové, se zřejmě stane exponátem v muzeu studené války v Balaklavě na poloostrově. Uvedla to agentura RIA Novosti s odvoláním na místní úřady.

08:41

Alexandrovův soubor písní a tanců nahrál píseň věnovanou příslušníkům ruské armády, kteří koncem února obsadili ukrajinský poloostrov Krym.

"Oni jen zdvořile nedaleko stojí, oni jen zdvořile zbraně nosí," chválí své vojáky pěvci ruského armádního souboru. Podle ruského tisku se obyvatelům Krymu písnička zamlouvá.

Foto: ČTK
08:03

Proruští separatisté od úterý zadržují ve Slavjansku reportéra Vice News Simona Ostrovského.

Důvody jeho zadržení nejsou známy, nicméně novináři se v posledních týdnech stali na východě Ukrajiny terčem útoků. Na zacházení s nimi si stěžovala i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

07:00

Spojené státy rozšíří protiruské sankce, pokud Moskva nepřispěje ke snížení napětí na východě Ukrajiny. Podle agentury Reuters to řekl šéf americké diplomacie John Kerry během úterního telefonátu se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ruský ministr v tomtéž rozhovoru podle agentury ITAR-TASS poukázal na nutnost "svědomitého plnění" dohod dosažených minulý týden na schůzce ministrů v Ženevě.

Ministr Kerry dal podle Reuters najevo znepokojení nad nedostatkem ruské aktivity, která by vedla ke zmírnění napětí na východě Ukrajiny. "Vyzval Rusko, aby zmírnilo rétoriku vyostřující napětí, zapojilo se do diplomatické spolupráce s OBSE a ukrajinskou vládou a vydalo veřejná prohlášení vyzývající ty, kteří okupují (úřední) budovy, ke složení zbraní a kapitulaci výměnou za amnestii," řekl přední vládní činitel o obsahu telefonátu.

Foto: Reuters
06:50

V Evropě začíná platit jednostranné uvolnění většiny celních bariér na ukrajinské zboží, které má napomoci zlepšení hospodářské a finanční situace na Ukrajině. Zrušení skoro 95 procent cel, která na hranicích Evropské unie platí vývozci ukrajinských výrobků, má ušetřit zemi 487 milionů eur (13,4 miliardy Kč) ročně. Evropský parlament návrh schválil na počátku dubna. Krok je dočasný, platit má do 1. listopadu.

06:45

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás budeme i dnes sledovat aktuální dění na Ukrajině.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 23. 4. 2014 19:10
 

Právě se děje

Další zprávy