reklama
 
 

Živě: Ukrajinská vláda hlásí první odzbrojené separatisty

Aktualizováno 23. 4. 2014 19:10
reklama
Spojené státy rozšíří protiruské sankce, pokud Moskva nepřispěje ke snížení napětí na východě Ukrajiny. Středeční dění kolem rusko-ukrajinské krize jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinská krize online:

reklama
19:10

Ukrajinské ministerstvo vnitra oznámilo, že se v rámci "protiteroristické akce" podařilo vyhnat ozbrojené separatisty z východoukrajinského města Svjatohirsk. Akce se obešla bez obětí, uvádí se ve zprávě zveřejněné na webu ministerstva.

Podle zmíněné informace byla operace provedena na předměstí Svjatohirsku a nikdo při ní nebyl zraněn. Agentura AP k tomu poznamenala, že doposud nebylo známo, že se proruští ozbrojenci nacházejí i ve Svjatohirsku, který leží zhruba 20 kilometrů severně od bašty vzbouřenců Slavjansku.

16:33

Ruské ministerstvo zahraničí trvá na tom, aby se ukrajinské jednotky okamžitě stáhly z jihovýchodní Ukrajiny. Zároveň vyzvalo k zahájení všeobecného dialogu ohledně území, která dříve spadala pod Sovětský svaz.

16:30

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že je neobyčejně překvapeno tím, jak Kyjev s Washingtonem překroutily dohodu z Ženevy, kde se před týdnem ve čtvrtek ministři zahraničí USA, EU, Ukrajiny a USA shodli na nutnosti krizi vyřešit mírovou cestou.

Podle Moskvy si Ukrajina s USA dohodu o uklidnění situace vysvětlují zcela jinak, než jaká ve skutečnosti je. Kreml prý ale stále věří, že Západ myslí hledání míru na Ukrajině vážně, ačkoli skutečnosti hovoří o opaku.

Ukrajinští vojáci a proruští demonstranti u Kramatorsku - 16. dubna 2014 Ukrajinští vojáci a proruští demonstranti u Kramatorsku - 16. dubna 2014 | Foto: Reuters
15:55

Kyjev a Washington „zavírají oči“ před provokativními akcemi nacionalistických sil na Ukrajině, nechalo se slyšet ruské ministerstvo zahraničí.

15:52

Ruská armáda ve středu uskutečnila vojenské cvičení v Rostovské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. S odvoláním na ruský vojenský zdroj to uvedla agentura Reuters.

15:45

Ruské ministerstvo energetiky navrhuje, aby se třístranné rozhovory ohledně plynu uskutečnily 28. dubna v Moskvě.

Ukraine's Energy Minister  Prodan and Slovak Economy Minister Malatinsky attend a news conference in the eastern Slovak town of Velke Kapusany Ukraine's Energy Minister Prodan and Slovak Economy Minister Malatinsky attend a news conference in the eastern Slovak town of Velke Kapusany. 15.4.2014 | Foto: Reuters
15:21

Evropská komise pracuje na uspořádání rozhovorů s Ukrajinou a Ruskem, které by pomohly najít řešení ohledně dodávek plynu. Ukrajinský ministr energetiky Jurij Prodan už dříve uvedl, že jednání by mohla ve čtvrtek hostit Bratislava. Agentura Reuters ale s odvoláním na mluvčí EK uvedla, že datum zatím stanoveno nebylo.

14:34

Krize na Ukrajině povede k přitvrzení poměrů v Rusku, obává se aktivista ruského nevládního Výboru proti mučení Anton Ryžov. "To je heslo dne. Asi není daleko doba, kdy zavedou výjezdní víza jako v Sovětském svazu a nepohodlní zase nebudou moci vycestovat. Možná je teď jedna z posledních příležitostí, jak z Ruska odjet," prohlásil Ryžov v Praze, kam přijel na pozvání organizace Člověka v tísni.

Rusko - Soči - policie - bezpečnost Foto: Reuters
14:02

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo Rusko, aby "využilo svůj vliv" na proruské aktivisty na východě Ukrajiny a přispělo k propuštění uneseného novináře Simona Ostrovského.

"Odsuzujeme podobné akce a braní rukojmí na východě Ukrajiny, které jsou přímým porušením dohody ze Ženevy," prohlásila mluvčí ministerstva Jen Psakiová.

13:42

Ukrajina má právo činit kroky k ochraně své suverenity a územní celistvosti, zní z Bruselu. Evropská unie ale zároveň nabádá Kyjev, aby upustil od násilných akcí, které by mohly situaci jen zhoršit.

"Vyzýváme všechny strany ženevské dohody, aby zajistily, že její podmínky budou co nejdříve splněny," řekl mluvčí evropské diplomatické služby novinářům.

13:28

Server Ukrainian Policy zveřejnil jména a fotografie některých "zelených mužíčků", jak se na Ukrajině přezdívá proruským ozbrojencům. Odkazuje se na jejich profily na sociální síti Vkontakte. Jedná se povětšinou o kozáky z Ruska či Krymu.

13:22

Nezařazený poslanec a miliardář Petro Porošenko utíká v průzkumech svým konkurentům. Měsíc před očekávanými prezidentskými volbami by získal 32,9 % hlasů. Teprve daleko za ním je expremiérka Julija Tymošenková. Hlas by jí dalo 9,5 % voličů.

Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
12:39
Aktuálně.cz

Kyjev bojuje o Ukrajinu s proruskými separatisty. V Evropě je však víc míst, kde separatisté usilují o nezávislost, nebo alespoň o větší autonomii. Podívejte se, kde všude hrozí konflikty.

12:24

Moskva hrozí Kyjevu kvůli případnému zásahu proti separatistům na východě Ukrajiny.

Ruské bezpečnostní složky ovšem ve středu ráno spustily ve dvou oblastech severokavkazského Dagestánu vlastní "protiteroristickou operaci".

Dagestán ilustrační foto | Foto: Ministerstvo vnitra Dagestánu
12:01

V patové situaci na Ukrajině podle Lavrova mají prsty Spojené státy.

"Ke spuštění této (protiteroristické) operace došlo bezprostředně poté, co (šéf CIA) John Brennan navštívil Kyjev," prohlásil.

11:51

Ministr zahraničí Sergej Lavrov v televizním rozhovoru varoval Kyjev, že Rusko na ohrožení ruských občanů odpoví stejně, jako kdyby bylo samo napadeno, a to stejně jako v konfliktu s Gruzií v srpnu 2008 o Jižní Osetii.

11:41

Současná krize na Ukrajině by mohla ohrozit stavbu nového ochranného sarkofágu nad jadernou elektrárnou Černobyl. Několik dnů před 28. výročím jaderné katastrofy to řekla Adi Roche, ředitelka humanitární organizace Chernobyl Children's Project International.

"Nesmí být zapomenuto, že exploze ve čtvrtém reaktoru uvolnila pouze tři procenta radioaktivního materiálu. Zbylých 97 procent této tikající časované bomby z vysoce nestabilního jaderného materiálu je stále uvnitř černobylského komplexu," varovala podle Irish Independent.

Nový sarkofág má být hotov v říjnu 2015 a měl by vydržet 100 let.

11:11

Americký novinář Simon Ostrovsky je v pořádku, oznámila mluvčí proruských ozbrojenců ve Slavjansku.

Stella Choroševová agentuře AP řekla, že byl zadržen v úterý v sídle ukrajinských bezpečnostních složek, které jsou již přes týden v rukou separatistů. Podle ní je "podezřelý z nekalých praktik".

10:45

"Obracíme se na Rusko, aby vyzvalo své stoupence, provádějící protizákonné akce na Ukrajině, ukončit násilí, propustit rukojmí a opustit obsazené budovy," praví se v prohlášení ukrajinské vlády.

Kabinet údajně vyslyší všechny zákonné politické požadavky Ukrajinců z východu země a vyjde jim vstříc.

10:22

"Dostali jsme podporu od Spojených států, které nás nenechají samotné napospas agresorovi. Doufáme, že v případě ruské agrese bude tato pomoc větší," prohlásil ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema.

autoři: Zahraničí, ČTK, Reuters | 23. 4. 2014 6:55

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama